pátek 6. dubna 2018

Recenze ✩ Tatínek a moře ✩ Tove Jansson

Autor: Tove Jansson
Originální název: Pappan och havet
Přeložil: Libor Štukavec
Ilustrace: Tove Jansson
Grafická úprava: Michal Slejška
Nakladatelství: Albatros
Rok a místo vydání: 2014, Praha
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 292
Zdroj: moje knihovna
2. vydání
ISBN 978-80-00-03332-7

O knize:
Tatínek je celý zatrpklý a nesvůj. Nic ho nebaví a nic se mu nedaří. Až jednoho dne se rozhodne, že se svou rodinou a malou Miou odpluje na lodi ke svému majáku, daleko od muminího údolí a začnou tam nový život.

Maják je od prvního dne nepřístupný, stejně jako ostrov. Je nehostinný a žije si svým vlastním životem. Tatínek nade vše miluje moře a záhady a teď má skvělou příležitost se pokusit porozumět zákonům moře a objevit taje ostrova.

Můj názor:
Tato knížečka je tak trochu jiná. Zatímco v ostatních příbězích byl hlavní postavou muminek, zde jde spíše o tatínka. Ale to je zřejmé už z názvu knihy. Obsahuje osm kapitol, které nejsou zase tak dlouhé (v porovnání s ostatními díly) a krásně to utíká. Stránky se obrací jedna za druhou a Vy zjistíte, že jste na konci. Najdeme zde i kresby. Jen mi přijde, že jich tu není tolik, jako v jiných příbězích o těchto malých postavičkách. Přesto jsou krásné a děj pěkně oživí.
Smršť a babské hudrování
vede často k pokakání.
Tatínek je ve svém živlu. Za každou cenu se snaží zjistit vše možné o moři a ostrově. Snaží se zprovoznit maják a hlavně, aby měla jeho rodina z čeho být živa. Muminek je zase celý diví z mořských koníků a za každou cenu se chce s nimi seznámit a skamarádit se. Chce s nimi podnikat plno dobrodružství. Maminka musí vynaložit všechny síly, aby měla svou zahrádku. Jen těžko si tu najde nějakou činnost, tak moc se jí stýská po muminím údolí.

Poznáme nového tvorečka. Rybáře, který jako jediný žije na ostrově. Je tajemný, nemluvný a samotář. Tím horší to pro tatínka je, když se mu s ním nedaří spřátelit. Na ostrov zavítá Morana, obávaná a mrazivá Morana, které se všichni bojí. Až na jednoho z obyvatelů nehostinného ostrova…

Jako zajímavost mohu zmínit, že tato kniha byla vydána k 100. výročí narození samotné autorky, Tove Jansson. A pokud máte rádi muminky, stejně jako já, tato by Vám neměla uniknout :)

Bodování:

2 komentáře:

  1. Pamatuju si, jak se mi líbil seriál o mumincích a tahle kniha vypadá vážně super. :)) Vzpomínka na dětství... :)

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Seriál je taky úžasný. Někde ho mám dokonce doma, asi se jej pokusím vyštrachat :D

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)