sobota 12. května 2018

Nové knihy v mé knihovně #14

Slibovaný článek je tu. V dubnu jsem si objednala 6 knížek z Knižního klubu a čekala o trochu déle, protože jedna se měla vydat až koncem měsíce. Ale to mi bylo upřímně fuk, hlavně že dorazily domů a v pořádku :) Tak se na ně jdeme podívat, ne?
Jako první představím Anitu, která Vás určitě moc nezajímá. Ale tohle bude asi sentimentalita, protože její první knihy jsou prostě skvělé. Nakladatelství Epocha vydalo 19. díl Střela, já jsem ovšem skončila u 13. Micah. Tenkrát jsem ztratila chuť a prostě se nemůžu dokopat k dalšímu čtení. Ale stále vesele kupuji dál :D No, snad se k ní konečně odhodlám…
Anotace:
Anita je zpátky v St. Louis a pokouší se žít normální život - což je tedy dost obtížné, když jste popravčí a kolem vás se motá snad každý nadpřirozený parchant světa. Ale někdy jsou ti parchanti vlastně fajn. Hlavně v posteli. Jenže pořád toho je hodně - a když nejste ve smrtelném nebezpečí, jsou tu společenské povinnosti, večírky, školní besídky. A to nemluvíme o situaci, kdy se všechno smrtelně nebezpečně pomíchá.
A tak Anita zjišťuje, že je vržena do víru událostí kolem tygrodlaků a záhadných Harlekýnů. Je třeba udělat ve městě pořádek. A když se ten pořádek týká kožoměnců, jer jasné, že bude třeba ukázat nejen holou kůži, ale i zuby. Láska je sice mocná čarodějka, ale i tak budou ulice St. louis brzy možná opět plné krve...


Druhá kniha Vás také určitě nezaujme, protože se jedná o Merry od stejné autorky, a sice Doušek temnoty. S Merry jsem skončila u trojky a podobně jako u Anity, ani zde se nemůžu dokopat k dalšímu čtení. Ale pořád doufám a věřím, že letos obě bariéry překonám :)
Anotace:
Jsem Meredith, princezna Říše kouzel, a konečně jsem po dlouhé době otěhotněla – a čekám dvojčata, která jsem počala se svými královskými strážci. Teď musím zůstat naživu tak dlouho, abych je mohla přivést na svět, i když spiklenci ze všech království spřádají vražedné plány proti mně i mým lidem. Snaží se mě připravit o mé strážce, milence… Jedovatými slovy i chladným železem. Avšak já mám stále mezi gobliny a běsy spojence, dokonce i přátele, kteří budou stát při mně. Ti, kteří se mi postaví a budou mě chtít zničit, jsou odsouzeni zaplatit strašlivou cenu. Abych ochránila to, co je mé, jsem ochotná obětovat cokoli - i kdyby to znamenalo svést bitvu proti nejtemnějším nepřátelům a učinit to nejzávažnější rozhodnutí, jaké jsem kdy jako princezna Říše kouzel udělala…

Teď přejdeme k něčemu veselejšímu. Nakladatelství Argo vydalo úžasnou knížečku pro nejmenší, z které jsem vedle jak ta jedle. Jedná se o Jak to bylo dál? Knížka o muminkovi, mimle a malé Mie od Tove Jansson a samozřejmě že jde o muminky. Knížkou jsem okamžitě prolistovala, je plná obrázků, pár básní a každá stránka je děravá. Ne, nebojte se :D Nic knihu neprokousalo, vydavatelé si dali tu práci, že každou stránku vystřihli vždy na jiném místě jiné velikosti a krásně to do sebe zapadá. Protože přes onu vystřihnutou část vidíme předchozí stránku, která tam pěkně zapadá. No prostě paráda.
Anotace:
Překlad půvabné obrázkové knížky světoznámé finské, švédsky píšící autorky se k českým čtenářům dostává poprvé po více než padesáti letech od prvního vydání v jazyce originálu. Je to také jeden z prvních příběhů ze světa skřítků muminů, bambulů, hatifnatů, fififjonek a jiných tvorečků. Navíc ozvláštněný všelijak tvarovanými výseky do stránek, jimiž lze spatřit něco nečekaného, podivuhodného. Zkrátka tahle knížka bude děti bavit! Vypráví se v ní o tom, jak muminek s mimlou hledali ztracenou malou Miu a na své pouti se dostali k moři i do jeskyně, dokonce je pořádkumilovný bambul vcucnul do vysavače...

Čtvrtou knihou je Vlak osamělého muže od Mika Waltariho. Další kniha, na kterou se hrozně těším. Už jsem četla i recenzi a jsem ještě více natěšená. Sice mám obavy, abych ji třeba nečetla příliš dlouho a nebyla těžká, ale i to mě neodradí. No prostě, měla bych tím Waltarim taky konečně začít :)
Anotace:
Finského spisovatele Miku Waltariho (1908–1979) proslavil na celé světě román ze starověkého Egypta Egypťan Sinuhet. Přesto Waltari v Egyptě nikdy nebyl – ani před napsáním románu, ani po jeho vydání. O to víc cestoval do ostatních zemí, v nichž se jeho romány odehrávají. V knize Vlak osamělého muže z roku 1929 mladý Mika Waltari popisuje své první velké putování Evropou. Z Helsinek cestoval přes Berlín, Prahu (která v něm kupodivu zanechala dojem velmi nelichotivý), Vídeň, Budapešť, Bělehrad a Sofii do Istanbulu, odkud se pak vracel přes Dubrovník, Řím a Paříž zpátky domů. Je to poutavý popis Evropy, která byla deset let po konci první světové války ještě plná nadějí a iluzí, a také dojímavý deník mladého muže, jeho citového a tvůrčího hledání. Waltari se na podobnou cestu vydal znovu o dvacet let později, napsal o ní knihu Cesta do Istanbulu (česky vyšla v nakladatelství Hejkal roku 2003). V Istanbulu se odehrává několik jeho velkolepých historických románů, mj. Temný anděl, Krvavá lázeň a především Šťastná hvězda, která je jedním z nejpůsobivějších moderních zobrazení zhoubné totality. Vlak osamělého muže vychází česky poprvé (v překladu Markéty Hejkalové), a čeština je jediným cizím jazykem, do něhož byla kniha přeložena.

Samozřejmě že jsem nemohla zapomenout na Černou díru, která navíc byla ona kniha, která vyšla koncem měsíce a která celý balík brzdila. Druhý díl s Freyou a Huldarem a doufám, že mě překvapí ještě více. Obálka je úžasná a na začátku knihy je dokonce výslovnost jmen hlavních postav. Příjemné zpestření. To je Vám tak krásné, že se snad začnu učit islandsky :D
Anotace:
Dvanáct let po znásilnění a vraždě mladé dívky v Hafnarfjörduru je v Reykjavíku objeveno pouzdro s poselstvím pro budoucí generace. V pouzdru se nacházejí deset let staré dopisy, v nichž školáci popisují, jak si představují Island v roce 2016. Mezi dopisy se ovšem nachází i nepodepsaný vzkaz udávající iniciály lidí, kteří se mají stát obětí vraždy.
Krátce po objevení pouzdra se v lázních v centru města najdou dvě useknuté paže, plavající v bazénku. Ruce vykazují známky toho, že je pachatel uťal oběti zaživa. Přesto policie nedostala žádné hlášení o pohřešované osobě a stejně tak se nevyrojily ani žádné zvěsti o chybějících rukou. Když se však přece jen objeví první znetvořené tělo, nedlouho po něm následuje další a začíná být zřejmé, že dopis z pouzdra nelze brát na lehkou váhu.
Kriminalista Huldar upadl na policejním oddělení v nemilost, vyčítá se mu, že nezvládl jiný případ. Jelikož už na stanici nešéfuje, většina někdejších podřízených se ho straní. V troskách je i jeho vztah s psycholožkou Freyjou, přesto doufá, že se mu ho podaří zachránit, když ji do vyšetřování zapojí. Jenže s tím, jak celý případ i vrahův svět Huldara s Freyjou stále víc vtahuje, zjišťují, že nic neběží tak, jak si malovali, a nic není takové, jak se zdá.


Šarlotin anděl je poslední knížka a tato mi v balíku přistála čistě náhodou. Díky Mermaidce ji mám na seznamu a v Knižním klubu ji měli ve slevách, stála jen 89,- a já si řekla, že ji zkusím a pak třeba pošlu dál :) Je tak drobného formátu, že věřím, že jak ji otevřu, tak ji zavřu. Už aby to bylo :D
Anotace:
Šarlota se dožívá vysokého věku, jak jí to předpověděla slepá kartářka Magara. Magarino srdce si získala už jako malá, když ji otec prodal do kočovného cirkusu. Magara jí také svěřuje tajemství života, ale nesmí dívce prozradit, v čem je jiná než ostatní. Odpovědi na otázky, které si Šarlota nedokázala zodpovědět, nachází v okamžiku, kdy už od života nic neočekává. Stane se však něco nepředvídatelného. Šarlota se dostává na místa, kde nikdy nebyla, a začne chápat věci, které jí dříve nedávaly význam. Pochopila, že život, který žila, neměl patřit právě jí...

To bylo pro dnešek vše. Na recenzi už nemám sílu, ale zítra se pokusím napsat Do posledního dechu. Straší mi tu už týden a ráda bych ji měla odškrtnutou a knihu uloženou v knihovně (také jste takový blázni, že pokud nenapíšete recenzi, kniha Vám pořád leží na stolku či jinde, kde máte rozečtené knihy?). Mějte se parádně, já mizím do práce a pokusím se tam neomdlít :D
P.S.: Až v den vyzvednutí balíku mi došlo, že jsem zapomněla na Počátek od Dana Browna, který vyšel v únoru, pokud se má mysl nemýlí. Strašné, budu muset objednávat znovu :D

6 komentářů:

 1. Černá díra!!! Tu musím mít taky. Moc se na druhý díl těším a s tou výslovností si mě potěšila :-) Snad druhý díl nezklame a předčí ještě i ten první :-) Hezké čtení nových přírůstků :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano :D Černá díra je hodně očekávaná. Jen tu mám tolik knih, že netuším, po které mám sáhnout jako první :D Já z té výslonosti byla vedle a zjistila jsem, že jsem vše četla špatně :D Mám ráda, když v knihách najdu něco podobného :) A díky :)

   Smazat
 2. Jůůů , jsem nesmírně zvědavá, co řekneš na příběh Šarloty :-)
  Už ani nevím, kdo knížku v soutěži vyhrál :-D
  Přeji hezké počtení!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To já také, jsem na ni hodně zvědavá a těším se na ni. Četla jsem na ni ještě pár komentářů na Databázi knih a ty mě hodně navnadily :D To už si také nepamatuji, ale děkuji :)

   Smazat
  2. Když jsem četla první a jedníný komentář na DTBK na tuhle knížku, tak jsem se lekla, co jsem si to koupila :-O Ještě že jsem byla zvědavá na knihu i tak :-)
   Tak ať se líbí, až se k ní dostaneš!

   Smazat
  3. Také jsem četla reakce a na chviličku jsem se lekla. Jenže pak jsem si řekla, že když se líbila tobě, tak mě určitě taky :D A stejně jsem na ni zvědavá, stejně jako jsi byla ty :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)