čtvrtek 10. května 2018

Recenze ⭑ Dítě Stasi ⭑ David Young

Autor: David Young
Originální název: Stasi Child
Přeložila: Eva Brožová
Obálka: René Senko
Nakladatelství: Jota
Rok a místo vydání: 2018, Brno
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 335
Doporučená prodejní cena: 328,- Kč
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7565-241-6

O knize:
Na východní straně u berlínské zdi byla nalezena mrtvá náctiletá dívka, která se dle oficiálních stanovisek snažila utéct na druhou stranu, ovšem ze Západu. Nic tu nedává smysl, proč by chtěla utéct ze Západu? Organizace Stasi má však jiné stanovisko a pověří Karin Müllerovou, aby zjistila totožnost děvčete, ale nepouštěla se do dalšího vyšetřování. Proč chce Stasi vědět, kdo je to děvče? A kdo ji mohl zabít? A je to vůbec bezpečné? Karin se ocitá na pokraji svých sil a možností a velmi brzy zjistí, že při sebemenším přešlapu půjde o život i jí… 

Můj názor:
   
Knihu jsem samozřejmě zaznamenala ihned po vydání, ale nic moc mě na ní nezajímalo. Až do doby, kdy jsem ji viděla u nás v knihovně jako novinku a netuším, co mě to popadlo, ale prostě jsem ji donesla domů. Byla jsem vcelku zvědavá a bez jakéhokoliv očekávání. Přiznávám, že jsem až doma zjistila, o čem kniha vůbec je a ani potom mě ještě nezaujala.

Moje předtucha byla správná, protože se mi dostalo vcelku průměrného thrilleru, ale thrillerem bych to ovšem nenazvala. Děj začíná nevšedně a pro mě nezáživně a bohužel už od prvních stránek mi hlavní policistka Lidové policie Karin Müllerová byla nesympatická. A to se po celou knihu nezměnilo. Byla hodně naivní a hloupá. Nechápala jsem její rozepři s jejím manželem a už vůbec ne, proč se zachovala, jak se zachovala a nedokázala si s ním sednout a vše si říct na rovinu. O nic menší sympatie si nezískal Tilsner. Tento muž byl sebejistý, sebestředný a namyšlený. To je podivínská vyšetřovatelská dvojice, že?

Kapitoly byly vcelku krátké, takže se to četlo dobře. Celé je to posazené do doby dlouho před pádem berlínské zdi a shodou okolností budeme mít možnost se podívat na obě strany. Také se mi líbilo okénko z minulosti, kdy se podíváme do výchovného ústavu pro mládež Prora Ost, kdy postupně začneme tušit, jak to vlastně bylo a kdo byla ona mrtvá dívka. V tomto směru by to chtělo více propracovat, protože je to průhledné, ale co mě dostalo, tak Mathiasovo tajemství (jak zrůdné) a v podstatě i závěr byl nečekaný a zajímavý. 

Co musím ovšem vyzdvihnout, je organizace Stasi, o které jsem neměla ani tušení. Ne jen že nám autor dal náhled do oné organizace, ale ještě nám na konci knihy vysvětlil její praktiky a k čemu vůbec sloužila, což mě paradoxně zajímalo víc. Je strašné, jak každý národ má tu svou "čistku", která je nedosažitelná a nezlomná. A k tomu ještě nám krásně popsal rozdíly mezi východem a západem. Netušila jsem, že tam byl až takový rozdíl a z hlediska historie je to perfektně podané. Dokonce tak, že jsem měla chuť si zjistit něco více z té doby. 

Po přečtení knihy jsem se dozvěděla, že je to vlastně první díl a autor David Young pokračování teprve píše. Vůbec netuším, jestli se odhodlám je číst, pokud budou přeloženy. Vím, že moje recenze je vcelku negativní, ale přesto bych nikoho nechtěla odradit, protože jsem viděla spoustu kladných a právě Vám by se kniha mohla líbit. A pamatujte, nikdy nechtějte být nepřítelem státu…

Bodování:

2 komentáře:

  1. Tvou recenzi už jsem četla, ale konečně jsem zasedla k pc a můžu ti ji i okomentovat. Po pravdě mě tvé hodnocení celkem překvapilo, byla jsem si skoro jistá tím, že se ti kniha bude líbit. Ale chápu tvé důvody, hlavní postava opravdu nemohla sednout každému. Máš pravdu, že některé její jednání a chování bylo trochu iracionální, navíc komunikace s manželem nějak vázla a kdyby si to vyříkali, mohli být úplně jinde :D Budu zvědavá na pokračování.

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Já vím, asi překvapím hodně lídí. Ale nemůžu si pomoct, našla jsem dost mezer, bohužel... Já o pokračování zatím neuvažuji, ale třeba až je vydají, tak se poohlédnu :)

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)