neděle 13. května 2018

Recenze ✩ Do posledního dechu ✩ Robert Bryndza

Autor: Robert Bryndza
Originální název: Last Breath
Přeložila: Kateřina Elisová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok a místo vydání: 2018, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 516
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-271-0521-2

4. díl ze série Inspektorka Erika Fosterová – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlých dílů!!

O knize:
Jednoho mrazivého večera najde mladík před svým pronájmem v kontejneru mrtvou dívku. Do půl těla nahá, v průsvitné košilce, naaranžovaná jako andílek, tak, aby veškeré bolestivé trápení, kterými si prošla v posledních minutách, nebylo na první pohled znát. Erika se zoufale snaží dostat do velení týmu a najít toho, kdo jí to udělal. Jenže velmi brzy se v jiné části Londýna najde jiná mrtvá dívka. Zasáhne policie včas?

Žádná vysněná schůzka na slepo nemusí skončit, jak si představujeme...

Můj názor:
Dlouho očekávaná čtyřka Do posledního dechu od oblíbeného anglického spisovatele Roberta Bryndzy je tu. I já se nemohla dočkat a milá paní Bára z nakladatelství Cosmopolis mi nabídla právě onu novinku a já samozřejmě nemohla odmítnout. Chvíli mi trvalo, než jsem ji ve skutečnosti otevřela, to přiznávám, ale pojďme se podívat na recenzi :)
Mělo to být tvé vysněné rande.
Ale místo toho jsi obětí...
Kniha začíná pomalejším rozjezdem. Klasické objevení mrtvé, Erika v rozjímání nad svým osudem a následnému vtírání na místo činu, i když tam nemá co dělat. Zprvu jsem si říkala, že se musí vecpat všude a udělá pro to vše, jen aby dosáhla svého.. Postupně ale zjišťujeme, že dopadení vraha je pro ni nejdůležitější než všechno ostatní. Díky jistým okolnostem, které tu ovšem nechci prozrazovat, se dostává do týmu vyšetřování a po celou knihu se ptáte, kolik bude zapotřebí mrtvých dívek, než vraha skutečně dopadnou..

Najít vraha ovšem nebude vůbec jednoduché. Udělá vše, aby ho nikdo nedokázal vysledovat. Číhá pomalu a na všem si dává záležet. Erika se ještě nesetkala s nikým, kdo by po sobě dokázal tak skvěle zahladit stopy a to dokonce v samotném Londýně, kde se to kamerami jen hemží. Vrah totiž vyláká mladou, krásnou a důvěřivou dívku na schůzku na slepo, kdy ona dívka věří, že je to skutečně on, za koho se vydává a pak... Už je jen v jeho rukou a nedokáže s tím nic udělat. Jejich mrtvá těla jsou tak zohavena, že i mě zatrnulo a doufala jsem, že ho konečně dopadnou.

Co bylo rušivé, je holý fakt, že už skoro od začátku víte, kdo je vrah. Nemám ráda takové příběhy, spíše tápu, přemýšlím, kdo by to mohl být a za jakým účelem vše páchá. Robert Bryndza nám skvěle napoví a není problém si vše domyslet už v polovině knihy. Mnohé to určitě odradí, ale kupodivu je vše napsané tak poutavě, že stejně knihu neodložíte a čtete dál. Protože ač to nemám ráda, v tomto příběhu to prostě sedělo do nejmenšího detailu a i tak jsem si příběh vychutnala. V duchu jsem pomáhala Erice vraha dopadnout a říkala si, kdy konečně se tak stane.
Měl by narkoman a bezdomovec inteligenci a možnosti, aby naplánoval únos a vraždu?
Zajímavostí je, že Robert se tu rozpovídal ohledně internetu, facebooku a tomu všemu podobnému. Jak to všechno omezuje náš osobní život, že každý vidí každičkou vteřinu z našeho života jen proto, že vše dáváme na síť a tím pádem jsme o to víc zranitelnější a kdokoliv si nás může vytipovat. A musím s ním jen souhlasit, protože kam se podívám, všechny vidím zahleděné do svého telefonu. A to není dobře. Robert tu skvěle vnukl myšlenku, že nikdy nevíte, kdo právě Vás sleduje a že se může stát opravdu cokoliv...

Také osobní život Eriky samotné se posune. Ne jen že přestane tápat, ale začíná si být trochu jistější a začíná si více věřit. Však bych jí to přála. A když se konec knihy ukáže být tak dramatický, jak jsem to od Roberta ani nečekala, posune se zase o kousek výš. A mám z ní radost :)

No jo, konec je opravdu dramatický. Pokud čtete jednu stránku za druhou a nemůžete se dočkat rozuzlení, tak jako já, tak závěr Vás opravdu rozmáčkne. A to neříkám jen tak, stane se tolik věcí, že sem se nestačila divit. Myslím, že s knihou Do posledního dechu určitě nešlápnete vedle. Čte se to opravdu dobře, je to poutavé, podmanivé a prostě skvělé. Přesně takové, jak to Robert Bryndza umí. Takže: vřele doporučuji! :)

Bodování:


Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, které spadá pod nakladatelský dům Grada Publishing! Knihu si můžete zakoupit zde.

2 komentáře:

  1. To je super že se ti další Bryndzova kniha líbila, četla jsem ohlasy, že je pro některé čtenáře zatím nejlepší. Já pořád na něho nemám čas ani chuť a odrazuje mě velikost (tloušťka). :((

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Já ti ani nevím, jaký díl je nejlepší. Ale asi mají pravdu.. Téhle série se vůbec neboj. Ta tloušťka se jenom zdá. Kniha má jen tlusté listy :D Kapitoly jsou krátké a je to vážně dobře napsané, takže se to čte prostě rychle a pěkně. Určitě nebudeš litovat a věřím, že budeš také vyhlížet další díly :)

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)