středa 27. června 2018

Recenze ✩ Písečný muž ✩ Lars Kepler

Autor: Lars Kepler
Originální název: Sandmannen
Přeložila: Azita Haidarová
Obálka: Martin Pecina
Nakladatelství: Host
Rok a místo vydání: 2013, Brno
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 495
Doporučená prodejní cena: 349,- Kč
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7294-855-0

4. díl ze série Detektiv Joona Linna – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlých dílů!!

O knize:
Jurek Walter. Jméno, které detektiva Joonu Linnu děsí. Tento muž spáchal příšerné zločiny a svůj trest si odpykává v izolaci, v přísně střeženém psychiatrickém oddělení. Jenže Jurek se snaží poslat dopis svému právníkovi, aby přezkoumal jeho trest. Má vůbec takový člověk šanci k otevření případu? A proč se ho všichni děsí? A jak se zachová Joona, jehož samotného se to dotýká i osobně? Po úspěšném uprchnutí Mikaela Frosta, údajného uneseného a zemřelého, se starý případ bude muset otevřít. Jeho sestra Felicia ještě žije a kolik jich vlastně ještě je?   


Můj názor:

Písečného muže jsem si v knihovně půjčila hned, jak to bylo možné, tedy při mé další návštěvě. Ne jen že se mi předešlý díl líbil, ale ještě měl napínavé a načnuté zakončení, že jsem prostě musela vědět, jak Joonu jeho minulost zasáhne.

„Takže… takže jsi měl ve všem pravdu, Joono,“ zajíkne se Nålen. Z patologova hlasu je patrné, že má pláč na krajíčku. „Ani netušíš, jak se mi ulevilo.“
Popravdě, tentokrát se to rozjíždí pomaleji a ne zrovna napínavě. Hodně přecházíme od jedné postavy k druhé a než se skutečně začne něco dít, jsme už skoro na sté stránce. Tato manželská dvojice se rozepisuje pomalu a vše nám servírují po takových malých kousíčkách, div z toho nezačneme zívat. Takže za rozjezd srážím jednu hvězdičku.

Když se konečně začne něco dít, nastolí se nám jakýs takýs řád. Vše je ucelené a spolu s Joonou zjišťujeme totožnost Písečného muže a snažíme se najít Felicii. Jurek Walter je nemilosrdný a šílený a chápu, že se ho všichni bojí. Jeho klid je šílený a pohled spalující. Ale stále jsem nechápala, jak to všechno mohl dokázat a jak se mohl tenkrát před tolika lety dozvědět a v podstatě předpovědět, co se stane. A když se nám konečně otevře jeho minulost, jeho šílenost dostane jistý tvar a najednou pochopíme spoustu věcí. Stále ještě nechápu, jak mohl mít všechno tak dobře promyšlené, ale někteří psychopati jsou prostě bezchybní a nedají se jen tak načapat…

Koho jsem ale po celou knihu obdivovala, je Saga. Její odvaha nezná mezí a být tajným agentem, na to musíte mít kuráž. A ona to zvládla docela obstojně. Když si ale uvědomíme, co musela podstoupit… Je to šílené, a přestože v podstatě selhala, i tak jí vzdávám hold. Protože nechat se zavřít za tím šílencem hraničí se sebevraždou. 

Přestože se děj rozběhl, po dalších několika stránkách začal stagnovat a až posledních nějakých sto stránek opět nabyl napětí. Nemůžu si pomoct, ale mám pocit, jakoby příběhy této manželské dvojice skákaly od napínavosti po útlum a zase k napětí. Jakoby to byla jistá jistota a rutina. Zmínili tu vše potřebné, ale věřím, že kdyby ubrali tak o sto stránek, tyto knihy by byly ještě napínavější a čtenější. A nepřemožitelný záporák na konci knihy už je také obehraný…

No… V podstatě další zajímavý díl, ale čekala jsem něco jiného, lepšího a napínavějšího. Bohužel… Přesto se nenechám odradit a v nejbližší době si skočím pro další díl :) 

Bodování:

2 komentáře:

  1. Pěkná recenze. :) Ne každý díl může být výbroný, ale věřím, že další ze série bude takový v jaký doufáš. :)

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Díky :) Já věřím, že to bylo jen lehké uklouznutí a pak se to zase rozjede :)

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)