pátek 20. července 2018

Recenze ✩ Černočerná tma ✩ Stephen King

Autor: Stephen King
Originální název: Full Dark, No Stars
Přeložila: Linda Bartošková
Grafická úprava obálky: Michal Kuba
Nakladatelství: Beta
Rok a místo vydání: 2011, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 326
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7306-484-6

O knize:
Stephen King nám představuje čtyři hororové povídky, které jsou hrůzostrašné a zčásti pravdivé. Jak sám řekl: „V každém z nás se skrývá cizinec…“ A ten cizinec se někdy vynoří na povrch. Vynoří se, když to nejméně čekáme a zjistíme, čeho jsme v největší nouzi schopni. A právě ten cizinec nám řídí život...


První povídka, 1922, se odehrává na farmě a už z názvu je nám jasné, že se odehrává roku 1922. Vypravuje o tom, jak farmář Wilfred James zavraždí svoji manželku, s pomocí jejich syna, protože ona chce prodat část své farmy, ale Wilfred svůj život miluje a za nic na světě se své farmy nechce zbavit. Jenže zločin má své temné stránky a svědomí bývá ještě horší... 

Tess po úspěšné prezentaci svých knih jede zkratkou domů, když v tom havaruje. Velký řidič zastaví, a místo aby jí pomohl vyměnit pneumatiku, ji znásilní a skoro uškrtí. Jako zázrakem přežije. Její zážitek je strašný a odplata lákavá a přívětivá...

Muž, jenž trpí rakovinou, na silničním odpočívadle dostane možnost, aby jeho život byl o něco delší. Obchodníkova nabídka je lákavá, má to však háček. Vše se obrátí a jeho nejlepšímu příteli se začne lepit smůla na paty. Jak děsivá může tato smůla být? A co čisté svědomí? Jak může pozorovat, co se kolem něj děje?    

Dobré manželství je povídka o dobrém manželství. Darcy vzpomíná, jak se se svým mužem seznámila a že nic jejich lásku nemůže zpřetrhat. Ale opravdu to tak je? Co se stane, když se náhodou dozví, že její muž už několik let vraždí nevinné ženy? Co se stane s jejich životem, jejich dětmi, jejich dobrým manželstvím?

Můj názor:
Co si o jednotlivých povídkách myslím? 


1922 se četla hrozně špatně. Nemohla jsem se dobrat konce, bylo to nudné a zdlouhavé. Až jsem se sama sebe ptala, jestli si od Kinga ještě něco půjčím. Arletta se mi hodně pletla s Achelois, což by asi nemělo. Ale můžu já za to, že jsou si ta jména podobná? A musím se přiznat, že když se tam Arletta několikrát mihla, jakoby mi přeběhl mráz po zádech. Svědomí je svině a Wilfred to také zjišťuje. A šílenství může postihnout každého... Za tuto povídku dávám jen 3 hvězdičky.

Naproti tomu Velký řidič se mi četl velmi dobře. Hned jsem věděla, že se Tess něco stane, když tam pojede, jen jsem netušila, co přesně. Ale za to mohla tahle kniha, věděla jsem, co čtu. A taky jsem dřív než Tess věděla, kdo za to všechno může a co se bude dít. Tím víc jsem se začetla, neboť jsem chtěla vědět, jak moc bude Tess úspěšná. Máme možnost sledovat, čeho všeho je žena schopna, když je jí ublíženo. Jak chladnokrevná může být. Trochu psychologického ražení, s otázkou morálního problému. Tato povídka je o poznání lepší, a tak dávám 4 hvězdičky.

Třetí povídka, Prodlužování času, byla relativně krátká a já jsem za to ráda. Nelíbila se mi, špatně se četla a byla taková nijaká. Nezáživná. Možná to za to mohl fakt, že jsem četla, co všechno se jeho příteli stalo a já z toho neměla dobrý pocit. Jak může být někdo tak škodolibý? Jak může mít někdo takovou radost z cizího neštěstí? Jen 3 hvězdičky.

Poslední vyprávění mě vtáhlo okamžitě do děje. Je to napínavé. S očekáváním jsem čekala, co udělá. Je sice fakt, že takový konec jsem nečekala a překvapil mě. Ale skutečný důvod, proč je takový, jaký je? Proč to všechno dělal, ty jeho omluvy, mě spíše rozlítily. Neustále jsem si říkala, že přece nikdo nemůže být tak dobrý, aby vytvořil dva světy a jeho manželka nic nepoznala. Vždyť přece musela vědět, jaký je. Nebo musela zpozorovat aspoň nějaké náznaky. Za ty jeho omluvy a vysvětlování a ospravedlňování. Ten člověk byl narušený. Za originalitu a napínavost dávám 4 hvězdičky. 

V doslovu se dovíme, jak přišel na takové příběhy. Co zapříčinilo, že ho napadlo právě toto a hned to hodil na papír. Trochu jsem se zarazila, protože mi došlo, co všechno se okolo nás děje. Všechny povídky mají skutečný charakter, King je jen přepracoval. A nabádá nás, že nemůžeme věřit každému, ani té nejbližší osobě. No... Po tomhle to bude těžší...

Ať se dívám, jak se dívám, 2x tři hvězdičky a 2x čtyři hvězdičky. Knihu ohodnotím zlatým středem, protože se mě to nečetlo zrovna nejlépe. Náměty jsou sice dobré, ale jsem přesvědčena, že se k nim už nikdy nevrátím.

Bodování: 

4 komentáře:

 1. King je tak zvláštní autor...něco se mi od něj líbilo (Cujo, Nezbytné věci) a něco prostě ne (Mlha, Pan Mercedes)...zatím nevím, jestli od něj ještě něco zkusím...Povídky mě moc neberou, takže nejspíš tuto knihu vynechám. Díky :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, to máš pravdu. Já četla čtyři knihy a každá na mě zapůsobila úplně jinak. Buď Kinga miluješ a čteš jednu knihu za druhou nebo na něj musíš mít vyloženě náladu a já spadám do té druhé kategorie. Ne všechno mi sedlo a stále jsem zvědavá na některé jiné jeho knihy a určitě s ním nekončím. Jen musím najít tu náladu :D

   Smazat
 2. Pěkná recenze :) Já od Kinga četla jen Carrie a popravdě se mi moc nelíbila, takže jsem jeho ostatní knihy odsunula a třeba se k nim jednou vrátím. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Carrie jsem ještě nečetla a ani není na seznamu. Ale chápu tě, mě třeba odradila Žhářka, která byla fakt otřesná. A "vrátila" jsem se k němu až po několika letech.

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)