čtvrtek 12. července 2018

Recenze ✩ Šarlotin anděl ✩ Denisa Martincová

Autor: Denisa Martincová
Originální název: Šarlotin anjel
Přeložila: Olga Dobríková
Obálka: Barbora Halamová
Nakladatelství: Brána
Rok a místo vydání: 2016, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 200
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7243-882-2

O knize:
Šarlota se dožívá úctyhodného věku, kdy začne vzpomínat na své dětství a mládí. Šarlotu jako pětiletou holčičku prodal její otec do cirkusu, kde se vystrašená seznámila se slepou kartářkou Magarou, která si ji okamžitě oblíbila. Magara jí učí spoustu věcí a dodává plno energie a hlavně jí prozradí spoustu tajemství, které ovšem pochopí, až přijde onen čas. Najednou Šarlota prozře a začne chápat věci jinak a pochopí, proč žila život někoho jiného…

Můj názor:
Tuhle drobnou knížečku jsem velmi nedávno našla na Knižním klubu ve slevách, a protože ji Monča hodně vychválila, rozhodla jsem se risknout ji koupit. Byla jsem hodně zvědavá, tak není divu, že jsem ji otevřela opravdu brzy. A jaký z ní mám tedy pocit?
Miluj nemilované, nesuď odsouzené, poslouchej němé.
Příběh začíná několika básněmi, které Vás pohltí už v samém začátku. Věřte nebo ne, určitě se pozastavíte a možná i přečtete znovu. Pak nastává první kapitola, kdy se seznamujeme s hlavní postavou Šarlotou, která je ovšem na konci svých dní. Když to tak vezmeme, začíná to smutně, neboť okamžitě pochopíme, že Šarlota opravdu umírá, ale chytá se ještě posledního stébla, aby tu mohla ještě chvíli zůstat. Na co?, ptáte se možná. I já byla zvědavá, co mi ona žena poví a přinese. A víte co? Povyprávěla nám o svém životě.

Ano, přesně tak. Normálně bych se takové knize asi vyhnula, ale Šarlota tak krásně vzpomínala, že jsem ji nedokázala odložit. Vypráví tak poutavě a živě, že jsem její život prožívala spolu s ní. Dovíme se, jak přišla na svět, jak se dostala do cirkusu, i jak prožila válku. Nejvíce však vypráví o cirkuse a právě on mě pohltil. Pro takové malé děvče to muselo být něco nepředstavitelného a úžasného, ale když se poprvé seznámila s Magarou, i já se těšila, až za ní znovu zajde. Protože Magara je plna moudra a vřelosti a malou Šarlotu učí života a moudrosti a hlavně lidskosti. A ač tomu možná nebudete věřit, najdete tu tolik úžasných myšlenek, že jsem se několikrát pozastavila a opravdu přemýšlela.

Šarlotu po celý její život provází anděl, který svou nešťastnou náhodou spadl na zem a musel tu prožít celých 96 let. Šarlotu opatroval a dodával jí spousty naděje, odvahy a světla. Je to úžasný nápad a bylo by úžasné, kdyby každý z nás měl takového anděla. A právě ten Šarlotin je milý, hodný a vřelý, a když ho Šarlota začne konečně vidět, pochopí mnohé.

Jak už možná tušíte, tato kniha se mi opravdu moc líbila a jsem ráda, že jsem měla možnost ji přečíst. Stává se jednou z předních knih, ke které se budu vždy velmi ráda vracet, abych si připomněla ten kouzelný Šarlotin život a hlavně ty myšlenky, které tu byly napsány. Takže Mony, moc děkuji za doporučení. Jsem, opravdu ráda, že ji mám :) A všem ji vřele doporučuji :)

Bodování:

6 komentářů:

 1. Super recenze :) kniha vypadá hodně zajímavě a když bych po ní nejspíš sama nesáhla, díky tvé recenzi mě hodně zaujala. :) Takže díky za tip. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Těší mě, když někoho nalákám. Tím spíše, když by se po knize ani neotočil :) Věřím, že se bude líbit :)

   Smazat
 2. Jsem ráda, že jsi byla ze Šarloty nadšená. :-)
  Z celé tvé recenze sálá to pozitivum, co v sobě kniha i přes smutek ukrývá :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já děkuji za tip :) Letos to je zatím nejlepší kniha, jakou jsem četla. Nečekala jsem, že by byla tak dobrá. A máš naprostou pravdu, v knize je spousty pozitiva, ale i tepla a vřelosti, že snad každého musí nakopnout :)

   Smazat
 3. Milá Ivetka, veľmi pekne vám ďakujem, že ste takto vnímali moju srdcovku, ale hlavne, že ste tak krásne opísali príbeh o Šarlotke ...:)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já děkuji za tak úžasnou knížku, která mě nabudila a přenesla do mě spoustu pozitiva. Ráda se k ní budu vracet. A také za milý komentář :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)