středa 18. července 2018

Recenze ✩ Slunečnice ✩ Sarah Winman

Autor: Sarah Winman
Originální název: Tin Man
Přeložila: Petra Diestlerová
Obálka: Vojtěch Kočí
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok a místo vydání: 2018, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 200
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-271-0765-0

O knize:
Vše začíná obrazem Slunečnice od známého malíře van Gogha, který Dora vyhraje v tombole a od prvního okamžiku se do nich zamiluje. Důkaz, že i muži můžou dělat krásné věci.

Ellis, její syn, je tímto obrazem také ovlivněn a stejně jako jeho kamarádu Michaelovi, zasáhne do jeho života nepopsatelným způsobem. Oba prožijí nepřekonatelné přátelství, a když se do jejich blízkosti dostane Annie, vše se pro ně mění, ale všechno zůstává stejné. Jak se s její spontánností dokážou vypořádat? A jak se vypořádají z životní zkoušky, která je pro každého osudná jiným způsobem?

Můj názor:
Jako první knížku od nakladatelství Cosmopolis, kterou jsem se rozhodla zrecenzovat, je Slunečnice. Mnohé z Vás odradila už obálka, ale já se nedala a přesto to riskla. A nebyla jsem moc zklamaná.
A podívejte se, jak maloval! vyhrkla Dora, kterou náhle nová myšlenka přiměla vběhnout zpět do místnosti. Podívejte se na ty tahy štětcem, jsou jasně vidět. Silné a pevné. Ať už tuhle kopii udělal kdokoli, kopíroval i jeho styl, protože on rád maloval rychle, jako v sevření nějaké představy. A když se to všechno spojí - světlo, barva, vášeň, je to -
Kniha začíná citátem od pana van Gogha, který dává napovědět, že se příběh bude týkat jeho obrazu. Hned na to čteme dalekou minulost, a sice z roku 1950, kdy se Dora do tohoto obrazu zamilovala. Její odvaha je úžasná, když se dovíme všechny ty okolnosti. No a pak začíná náš příběh. Ten je rozdělen na tři části: Ellise, Michaela a Ellise. Dva nerozlučné kamarády, kteří nám mají co říct a my se postupně ponořujeme do jejich životů, ale hlavně životních zkoušek.

Ellis vzpomíná na své dětství a následnou práci, z které se ale chystá odejít. Popíše nám tolik svých zážitků s Michaelem, ale i s jeho mámou, že jen čekáte, kdy se něco pokazí. Také myslí na svůj těžký vztah se svým otcem, a co všechno musel podstoupit, aby se s ním vůbec mohl bavit. Nejhorší období bylo v jeho pubertě, kdy se vše zlomilo. Nejvíce se však jeho vzpomínky zaobírají Michaelem, jejich přátelství, ale i zážitků, které nezažijí všichni kluci a díky kterým by mohli být odsouzeni. A když se do jeho podvědomí dostane Annie, jeho životní láska, vše nabere jiný směr.

Michael se nám naopak přiblíží z deníků, které v tu chvílí pročítá Ellis. Zjistíme, že k Ellisovi cítil víc než jen přátelství a že Annie s ním také pěkně zamávala. Co všechno udělal pro to, aby tenkrát mohli zůstat ve Francii a jak se obětoval chlapci, kterého sotva znal. Jeho život je radostný a smutný zároveň. Jenže i jeho potká smutný osud a právě z těchto deníků se snaží Ellis vzpamatovat. 
Někdy mi připadá, jako by mi prosakovaly žíly, jako by moje tělo bylo zahlcené a já se topil zevnitř.
Musím se přiznat, že se mi začítalo vcelku špatně. U Ellise není přímá řeč, takže mnohdy nevíte, že čtete rozhovor (ten je ale vyznačen čárkami, ale mě se v tom prostě vždycky špatně orientuje).  To vše ovšem kompenzují velká písmena a vlastně hodně čitelný text a později jsem si stejně zvykla. Když se nad tímto přenesete, zjistíte, že čtete silný příběh, který Vás jen tak nepustí a i teď po více jak dvou týdnech na něj občas pomyslím. Na to, jak skvělé přátelství měli oba hrdinové a co pro ně znamenala Annie. Jak s nimi zamávala a co skutečně prožíval Michael, i když to nedával najevo. Váže je k sobě láska, ke každému z nich absolutně jiná a přesto krásná. Je vřelá, kouzelná a je z ní cítit to teplo. A když se začtete, což se stoprocentně stane, zjistíte, že jste na konci knihy a Vy chcete ještě. Protože to nemohlo skončit tímto způsobem. Byla jsem smutná nad koncem, protože jsem doufala ve šťastný konec, o kterém jsem stejně věděla, že nebude. Věřila jsem v ty tři, ale autorka jim vymyslela zcela jiné zakončení a já o to víc byla smutná.

Přestože kniha nevypadá moc slibně, věřte, že Vás čeká příběh, který Vámi zamává. Emočně a už vůbec svým příběhem. Protože v sobě ukrývá spousty krásy, lásky a přátelství.     
   
Bodování:
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, které spadá pod nakladatelský dům Grada Publishing! Knihu si můžete zakoupit zde

4 komentáře:

 1. Pěkná recenze :) I já jsem jedna z těch, kterým se obálka vůbec nelíbi... a docela mě odradila i absence přímých řečí. Stejně ale kniha vypadá zajímavě. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obálka mě také odrazovala, ale riskla jsem to a jsem za to ráda :) Milý a smutný příběh, na který občas pomyslím :)

   Vymazat
 2. Taky patřím k těm, které odradila už obálka a podle anotace si jsem taky nejistá. Možná knihu vyzkouším, ale zatím tu mám tolik nepřečtených knih, že v nejbližší době to nebude :) Ale jinak moc pěkná recenze :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Obálka odradila spoustu lidí a ani se nedivím. A co se anotace týče, také mi dlouho trvalo, než jsem se pro knihu skutečně odhodlala. Ale vážně ukrývá pěkný příběh :)

   Vymazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)