sobota 21. července 2018

Recenze ✩ Stíny nad zálivem ✩ Lucy Clark

Autor: Lucy Clark
Originální název: Last Seen
Přeložila: Alena Peisertová
Obálka: Ondřej Mikulecký
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok a místo vydání: 2018, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 368
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-271-0598-4

O knize:
Jacob a Marley jsou nerozluční kamarádi, kteří bez sebe neudělají ani krok. Jednoho odpoledne se však vydají do moře a vrátí se jen jeden. Po sedmi letech přesně na den se ztratí i Jacob. Je přivolána policie a událost zasáhne nejen rodinu, ale celý poloostrov a všechny přítomné. Ožívá dávná vzpomínka na utonutí Marleyho a začne vyplouvat mnoho otázek. Co se tenkrát vlastně stalo? A mají tyto dvě události něco společného?

Můj názor:
Jedna z těch čtyř vybraných knih od nakladatelství Cosmopolis byl thriller Stíny nad zálivem. Anotace vypadala slibně a od této autorky jsem pokukovala po jejích dvou předešlých knihách, tak proč nezačít třeba s touto?
Občas si vzpomenu na tuhle prosbu a uvažuju, co přesně jsem tím mínila.
A co si myslela Sára, že tím míním.
Kapitoly jsou velmi krátké, takže stránky ubíhají jedna za druhou. Příběh je psán ze dvou pohledů, a to nejlepších přítelkyň Sáry a Isly. Jejich přátelství pramení od puberty, jsou svázané mnoha zážitky a každé léto tráví na poloostrově Sandbank, kde mají sousedící chaty. Vše se zdá dokonalé, než se Islyn syn Marley utopí. Do jejich přátelství se dostane trhlina, která se každým rokem zvětšuje. Jsou pořád nejlepšími přítelkyněmi, ale něco visí ve vzduchu.

Námět to má opravdu skvělý, ale pořád se nemůžu zbavit dojmu, že by kniha mohla být tak o sto stránek kratší, i přesto, že se dozvíme spoustu důležitých informací. Ale bohužel je to takové natáhlé a až ke konci knihy jsem začala být zvědavá, co se vlastně před těmi sedmi lety stalo. Závěr knihy byl překvapivý i nepřekvapivý zároveň. Očekávala jsem podobné vyústění, obzvlášť co se mezi rodiči Jacoba stalo, ale rozhodně ne co se Marleyho smrti týče. Nebo mě moc překvapila Isla. Prostě to má obě stránky, přesto bohužel nepřevažovala ta lepší varianta.

Když se podívám na postavy, nejvíce mi byla sympatická Isla. Vlastně dlouho jsem žádné nemohla přijít na chuť, až v pokročilém příběhu jsem jí začala rozumět a soucítit s ní. Naproti tomu Sára mi byla velmi nesympatická, i přesto, že se jí ztratil syn. A ani její bolest mě nepřesvědčila o jejích činech. Na konci sice pochopíme mnohé, ale přesto k ní mám takový určitý odstup. Je tu spousta dalších postav, ale přijdou mi jen okrajové, nijaké a okamžikové. Dokonce mám takový pocit i z Nicka, což je dost smutné, když je to Jacobův otec. Dobrá, Nick mi přijde jako hloupoučký manžílek, který miluje svého syna a udělal by vše, aby ho našel, ale má tolik tajností, že čekáte na další bombu. Pak je tu spousta jejich přátel, kteří mají ke všemu co říct, ale mnohdy jsem se ptala, proč se do toho motají, proč se o ně starají, když jim evidentně nechtějí pomoct.
Řeknu si, že si to jen namlouvám, a pokračuju v cestě. Ale ten pocit nezmizí. Pokud není ještě silnější. Chlupy na pažích mi vstávají, choulím se.
Leknu se, když za sebou náhle uslyším kroky.
Když se nad tím zamyslím, v knize je hodně zmiňovaná mateřská láska a bolest nad ztrátou či neštěstím. Už jen strach je bolestný. Obě hlavní postavy si prošly žalem a obě jsou ochotny udělat vše. Jedna stále doufala a hlavně věřila, že se její syn najde, aby ho mohla aspoň pohřbít a nestále se vyptávala, co se vlastně tenkrát stalo. Protože nevědomost je snad nejhorší, co může matka zažít. Druhá se strachuje o syna už několik dní a také vůbec netuší, jestli je živý či mrtvý. Ale pořád má naději, které se nepouští. Obě hodně ztratily, ale jen až časem získají něco málo nového. Možná byste si mysleli, že jejich žal bude srdceryvný, že Vás zasáhne, ale není to pravda. Bohužel tomu všemu prostě nevěřím. Ani jedna mě nezasáhla natolik, abych se pozastavila a zamyslela nebo potřebovala nabrat druhý dech. A to je jeden z problémů…

Knihu jsem otevřela s nadšením, ale bohužel se mi dostalo průměrného thrilleru, který bych možná přirovnala k Manželé odvedle. Ale nezoufejte, já jsem hodně náročná čtenářka a jen tak něco se mi nezalíbí, proto věřím, že své nadšence si určitě najde.

Bodování:
 Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, které spadá pod nakladatelský dům Grada Publishing! Knihu si můžete zakoupit zde.

6 komentářů:

 1. První negativní recenze co čtu :-) I když je kniha hodně chválená, bylo mi jasné, že nesedne všem. Tvé výtky chápu, ale srovnání s Manžely odvedle? To nemyslíš vážně :D Manželé odvedle byli strašní, přitom tohle bylo skvělé :D Tohle srovnání se mi vůbec nelíbí :D Samozřejmě mě ale neber vážně :-) Mně se Stíny nad zálivem hodně líbily, což už jsi zjistila z mé recenze, autorka to skvěle promyslela a prostě mě to bavilo od začátku do konce :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já vím, také jsem si všimla, že budu asi první. Já si prostě nemůžu pomoct, ale bylo to stejně rozvleklé a dost často nudné. Přiznávám, že jsem možná ustřelila, ale jiné srovnání mě nenapadlo :D Ale jak jsem už psala, věřím, že se kniha bude líbit a proto mě neberte vážně. Mě už se prostě nezavděčíš :D

   Vymazat
 2. Pěkná recenze :) Jednou za čas je negativní recenze potřeba. Mě osobně kniha nezaujala, asi je to moc thriller. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě to právěže jako thriller až moc nepřijde. Jasně, má na to dost našlápnuto, ale chyběli mě tam určitý rysy.

   Vymazat
 3. Negativka - ikdyž pěkně napsaná :-)
  To mě teď trochu zmátlo, docela jsem o knize uvažovala. Jenže se vždycky nechám zmlsat, koupím si ji a pak mi leží v poličce... Jen málo jsem jich otevřela takzvaně "hned". :-)
  No na seznamu být může a časem se uvidí :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já myslím, že se mnou vůbec nemusíš nechat ovlivnit, protože jsem asi fakt jediná, kdo má výhrady. Ona kniha celkově není špatná, jen k ní mám prostě jisté výhrady a četla jsem lepší thrillery. Možná proto ty výhrady..

   Vymazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)