neděle 22. července 2018

Zaujalo mě #29

Pěkné nedělní ráno, jak jste se vyspali? Doufám že dorůžova jako já :) Dnes bych Vám ráda představila dalších 5 knih, které mě zaujaly a přidala jsem je na můj nekonečný seznam a doufám, ne přímo věřím (jo jasně, ha ha), že všechny knihy stihnu přečíst. A víte co? S hrůzou jsem zjistila, že naposled sem byl článek přidán v květnu! Stydím se, zpytuji svědomí a můžu jen doufat, že příště to bude lepší :) Ale teď už se pojďme podívat na ty knihy.

Dobrodružství milovníka knih je kniha, která mě zaujala už svým názvem a navíc má opravdu pěknou obálku. Američan Charlie Lovett napsal román, který se zabývá historií a konkrétně Shakespearem.A přestože mě Shakespeare nikdy moc nezajímal, jsem zvědavá, jak to s ním nakonec bylo. A věřím, že kniha má trošku detektivního ducha.

Anotace: 
Román o posedlosti.
Peter Byerly vlastně ani nevěděl, jak se dostal právě do tohoto antikvariátu. Před devíti měsíci jím otřásla smrt jeho milované manželky Amandy, přestěhoval se ze Severní Karolíny na anglický venkov a doufal, že se tu znovu vrátí ke svému koníčku – sbírání a restaurování vzácných tisků. Když však otev
ře svazek z 18. století o shakespearovských podvrzích, vypadne z něj – Amandin portrét! Přestože akvarel očividně pochází z viktoriánských časů, podobnost je tak neuvěřitelná, že Petera posedne myšlenka přijít záhadě na kloub. Pátrá po stopách obrazu v historii a nakonec objevuje knihu, která by mohla s jednoznačnou platností říci, zda Shakespeare opravdu byl autorem svých her. Brilantní román o lásce a vzácných knihách tak prozkoumává i jednu z nejdráždivějších literárních záhad všech dob. 


Závist v Čechách je román od české autorky Věry Noskové. Určitě nemusím zmiňovat, že mě kniha zaujala už samotným názvem. Závist je všudypřítomná, dnes a denně se s ní setkávám, v menší či větší míře. A tak jsem byla zvědavá, jestli má kniha s tím něco společného nebo to je jen shoda. 

Anotace: 
O Češích se říkává, že jsou závistiví, že neumí být spontánně družní a tolerantní. Je to pravda? Jak ji zjistit, když skrývané negativní emoce nelze vyčíslit statistikou. Můžeme vycházet jen ze zkušenosti, zažitých situací a příběhů. Někdy je kontaminuje naše paranoia a nedůvěra, leckdy jsou následkem kouzla nechtěného a je v nich obsažen i humor. Kniha Závist v Čechách má podtitul Podoby přátelství, Podoby závisti. V plnokrevně vykreslených příbězích mapuje především závidění úspěchu, které je často mučivější než jen závidět sousedovi kozu. Příběhy přátelství a závisti v této knížce jsou pestré a často překvapivé. Autorka sarkasticky líčí řevnivost a faleš, většinou mezi psavci či lidmi kolem televize, nešetří ani sebeironií. Proud zklamaných nadějí je však prosvícen situacemi, v nichž se projevuje čiré, nekomplikované přátelství.  

Třetí kniha je tak trochu netradiční. Je ryze historická a jmenuje se Marie Terezie: miluj a panuj. Marie Terezie je jedna z mála, která mě vždy fascinovala a zajímala. A tak není divu, že mě okamžitě zaujala i tato kniha. S knihou vznikl i dvoudílný film, takže se určitě poohlédnu i po něm :)

Anotace: 
Kniha mapuje životní osudy Marie Terezie, jedné z nejvýznamnějších postav novodobé Evropy, jež po více než 40 let úspěšně vládla říši rozkládající se na území dnešních 12 evropských států. Příběh začíná v roce 1723 korunovací Karla VI. českým králem. Od této chvíle se rozvíjí láska mezi Marií Terezií a Štěpánem Lotrinským, kteří se navzdory politickým machinacím nakonec spojí v plodném manželském svazku, ze kterého vzejde 16 dětí. Kniha ovšem zachycuje i Mariino nastoupení vladařské cesty a spletité politické zákulisí na císařském dvoře. Souběžně s knihou vznikl dvoudílný televizní film.

Teď se podíváme za Carterem Wilsonem a jeho Chlapec v lese. Jedná se o thriller a spousta v Vás knihu už četla. Také ji mám na seznamu od listopadu loňského roku a to už je panečku doba. Má sice slabé hodnocení, ale přesto se těším. Co se tenkrát stalo? A kdo je ta žena, co se vrátila? Co myslíte, bude se mi kniha líbit?

Anotace:
Tommy Devereaux. Dnes úspěšný spisovatel. Jeho knihy se prodávají po milionech. Má opravdu obrovský dům, milující ženu, dvě děti… A jedno velké tajemství. A bude mít co dělat, aby kvůli němu neztratil úplně všechno. Ona se totiž vrátila. Je tady. Elizabeth. Skutečně se tehdy, ve čtrnácti letech, on a jeho dva kamarádi stali svědky tak brutální vraždy malého chlapce? A co z nich udělalo spolupachatele? Tommy se celý život snaží zpracovat to, co se tehdy v lese stalo. Píše hororové příběhy, jejichž hrdinkami jsou ženy. Nastudoval profily a motivy všech ženských vražedkyň. A snažil se i zapomenout. Jenže ona je tady. A Tommy pochopí, že čelit strachu se dá jedině tak, že konečně přestanete utíkat…

Poslední knihou je Mazací tramvaj, kterou jste již také četli. A stejně jako Chlapec v lese, i Mazací tramvaj mám na seznamu od listopadu a popravdě jsem na ni úplně zapomněla (někdy si říkám, že by to bylo nejlepší, pak by ten seznam nebyl tak šílený :D). Tak snad ji brzy objevím v knihovně a ponořím se do ní :) Ještě napíšu, že mě na knize zaujalo, že je od polské autorky Magdy Stachuly. Od sousedících Poláků jsem moc knih nečetla, a tak to bude pro mě příjemné zpestření.

Anotace:
Anita téměř nevychází z domova. Bydlí v Krakově a z nitra svého bytu sleduje přes webové kamery lidi na celém světě. Je téměř posedlá pozorováním neznámého muže kamerou umístěnou na mazací tramvaji v Praze. Zná jeho zvyky, přátele i týdenní harmonogram. Sledování ji umožňuje zapomenout na krachující manželství i na dítě, po kterém marně touží. Jednoho dne nalezne ve skříni šaty, které si nikdy nekoupila. Později rtěnku, která není její. Pak přijde drsný šok... Je tu někdo, kdo o ní ví úplně všechno...

Znáte některou knihu? Nebo ještě lépe: zaznamenaly jste některou z prvních tří? Protože si jsem jistá, že Mazací tramvaj a Chlapec v lese je v podvědomí snad všech. Budu se těšit na Vaše komentáře a názory, já si jdu dopít kafíčko a neděli si hodlám užít dosytosti. A sice, uvelebit se s knihou (Dvě věže, pokud Vás to zajímá) na pohovku a prolenošit celý den :)

Anotace a fotky knih jsou vypůjčeny z Databáze knih.  

7 komentářů:

 1. Skvělý výběr :-) Hned ta první kniha mě zaujala a to ji vidím poprvé. Takže si ji píšu na seznam. Miluj a panuj na tu už jsem několikrát narazila, ale prý to není až taková bomba (snad si to nepletu s jinou), ale ta mě taky láká, a to historii čtu jen občas. No a Chlapce v lese mám také na seznamu :-)) A poslední jsem četla i recenzovala, ta se mi hodně líbila :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vuhúúú, já mám vždycky takovou radost, když někoho nalákám :D Miluj a panuj mě hodně láká a nedám na jiné názory, prostě si ji chci přečíst, tak si ji přečtu a udělám si svůj vlastní :) A Mazací stroj mám od tebe :D

   Smazat
  2. Teda Mazací tramvaj :D Já už nevím, co píšu :D

   Smazat
 2. Máme společnou Mazací tramvaj, na kterou mne navnadila reenze od Marcelky :-)
  Stále jsem ji nečetla, ale ráda bych ji letos zvládla!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak tak, také mě nalákala :) Já ji mám zatím na seznamu a uvidím, kdy se na ni vrhnu :)

   Smazat
 3. Zajímavý výběr. Hodně mě zaujala první kniha, o které jsem nikdy neslyšela, ale vypadá hodně dobře. No a potom samozřejmě Marie Terizie - historie to je moje. :))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já si myslela, že tě Marie Terezie bude zajímat :D A máš pravdu, ta první vypadá opravdu dobře. Na ni se také hodně těším :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)