čtvrtek 23. srpna 2018

Nové knihy v mé knihovně #16

Ahoj moji milí čtenáři (nebo čtenářky?), dnes mám kratičký článek o třech knihách, které jsem ještě nedávno doma neměla, ale moje chtivost a chamtivost zavelela "kup to" a bylo 😀 Tak se na ně jdeme podívat, ne?
Jako první jí je Cesta do Istanbulu od finského autora Mika Waltariho. A protože toto je jedna z mála knih, které jsem ještě neměla a Waltariho můžu a chci všechny jeho knihy, nebylo nad čím přemýšlet. Tato kniha se nedá jen tak sehnat, takže díky Československé bibliografické databázi jsem ji objevila v bazaru a netrvalo dlouho, už ji objednávala z antikvariátu Diviš. Kniha stála 100,- + poštovné a už se těším, až se do ní začtu.
Anotace:
Ve svém cestopisném deníku popisuje Mika Waltari, známý autor románů Egypťan Sinuhet či Krvavá lázeň, cestu, kterou podnikl v roce 1947 jako svou druhou pouť do města, kde se setkává Evropa s Asií, západ s východem a islám s křesťanstvím. V knize líčí humorně i dojímavě svůj rodinný život, dává nahlédnout do své spisovatelské dílny a zároveň předkládá obraz Evropy v době, kdy se už nad ní vznášel stín železné opony.

Druhá kniha je také od pana Waltariho, tentokrát z jiného antikvariátu, a sice Avion a jedná se o knihu Čínská kočka a jiné pohádky. Stejně jako Cesta do Istanbulu, i tato se nedá sehnat, takže jsem za ni moc ráda. Už jsem četla Bílý slon a jiné pohádky a to se mi moc líbilo. Tak jsem zvědavá, jaké krásy mi přinese tato knížka. Stála 180,- + poštovné.
Anotace:
K napsání této sbírky pohádek autora zřejmě inspirovalo narození dcery Satu. Kdo autora zná z jeho historických románů, bude překvapen hravostí i bohatstvím fantazie v těchto pohádkových příbězích. Nechybí v nich ani výchovný podtext, ideály lásky k bližním a snaha zachovat si čistotu slova a skutků uprostřed krutého světa. Cítíme, že Waltari byl báječný vypravěč a zároveň člověk s velkým porozuměním pro lidské slabosti, radosti i strasti. Kniha vychází v překladu Jana Petra Velkoborského a s barevnými ilustracemi Miloslava Dismana, které působivě dokreslují Waltariho pohádkový svět plný originálních postav - zvířat, lidí, nadpřirozených bytostí i věcí.

U antikvariátu Avion ještě zůstaneme, protože jsem tam objevila kousek, nad kterým jsou dlouho dumala a přemýšlela, zda objednat či nikoli. Jedná se o knihu Svatá kurtizána, či Žena pokrytá drahokamy a je od dalšího mého oblíbence, tentokráte Oscara Wildea. Původně jsem knihu nenašla ani na DK, ani na CBDB, takže to byl risk, když jsem o ní neměla vůbec žádné zdání. Ale řadí se mezi krásnou literaturu, takže moje zvědavost byla o to větší. Tahle stála 120,-. Anotaci psát ani nebudu, napíšu jen, že je to fragment ztraceného Wildeova dramatu.
A to je pro dnešek vše. Stále otálím nad balíkem z Knižního klubu, ale nemůžu se k tomu dokopat. No.. Mějte se krásně, užívejte letních dní (pokud se dá vůbec něco dělat) a čtěte stále skvělé knihy 😉

2 komentáře:

  1. Popravdě, neznám ani jednu, ale ať se líbí.

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. To mě nepřekvapuje. Já si všimla, že jsem ojedinělý blázen na tuto literaturu :D

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)