středa 22. srpna 2018

Recenze ✩ Normálně jiní ✩ Tammy Robinson

Autor: Tammy Robinson
Originální název: Differently Normal
Přeložila: Ivana Svobodová
Grafická úprava: Vojtěch Kočí
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok a místo vydání: 2018, Praha
Vazba knihy: brožovaná
Počet stran: 336
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-271-0783-4

O knize:
Maddy je devatenáctiletá dívka, která pracuje ve fotolabu a po práci se stará o svou mladší sestru B, která trpí autismem. Albert je stejně starý chlapec, který se chce co nejdříve odstěhovat od otce, pro kterého nic neznamená. Každý den ho častuje urážkami a jeho bratr Louis si v tom také vyžívá. Není pro ně nic jiného než neschopný flákač. Jednoho dne se však život těchto dvou mladých lidí střetne a díky Albertově nadbíhání prožijí nádherné chvíle, které můžou zažít jen čerstvě zamilovaní. Ovšem jen do doby, než se jejich životem prožene zkouška, která zamává i jejich rodinami. Ustojí to? A najdou znovu společnou cestu a budou spolu žít, jak si přejí?  

Můj názor:
Už je to dlouho, kdy mi přišla tato kniha, Normálně jiní, jako recenzní výtisk od nakladatelství Cosmopolis a minulý měsíc jsem ji přečetla. Bohužel jsem recenzi rozpracovala, ale už nedopsala, protože prostě mi opět nezbývá na nic čas. Ale hlavní je, že jsem ji konečně dopsala a je tady :)
Jakou cenu jsme ochotni zaplatit za splnění svých snů?
Knihu jsem si vybrala díky její milé anotaci a hlavně malému dodatku, kde se píše, že je určena hlavně fanouškům románů Hvězdy nám nepřály a Než jsem tě poznala. Tak trochu jsem neodolala a začetla se. Musím říct, že už při prvních stránkách mě kniha chytla, protože je to napsané velmi pěkně, čtivě a poutavě. Je rozdělena mezi dvě hlavní postavy, a sice Maddy a Alberta. Dva mladí lidé, kteří nemají svůj život jednoduchý, ale i přesto si k sobě najdou cestičku a jsou ochotni jeden pro druhého obětovat vše.

Maddy žije se svou matkou a mladší sestrou, která trpí vážnějším typem autismu. Nikdy to neměly jednoduché a Maddy je ochotna obětovat svůj život pro sestru, která nechápe některé situace ani, jestli je něco dobře či špatně. Nepodala si žádost na vysokou, nechodí ven s kamarády ani nemá žádného přítele. Chodí do práce, která ji částečně baví a pak se celý den věnuje sestře. Jenže pak potká kluka, který ji nějakým způsobem upoutá a až její kolega z práce ji donutí si s ním vyrazit. V ten den se pro ni vše obrací…

Albert je mladý kluk, který ještě žije u rodičů, našel si práci, která ho baví a spřádá plány, jak utéct co nejdál. Jeho otec ho totiž tyranizuje, nikdy ho nepochválí, nikdy mu nedá naději ani šanci, aby aspoň chviličku pocítil uznání. Podle jeho otce je jeho práce nevýdělečná a hlavně není pro žádného správného chlapa. Jeho bratr mu to také neulehčuje, protože ne nadarmo se říká: jaký otec, takový syn. A tak ony potupy a urážky musí snášet jak od otce, tak od svého bratra. A když potká Maddy, která je sice nedobytná, jeho smysl života se najednou změní a je ochoten udělat vše, aby si získal její srdce.  
„Tomu říkám romantika,“ vzdychl zasněně. „Dokážeš si představit, že bys s někým strávila šedesát let?“
„Jo, ale jenom v nočních můrách.“
Vůbec si nedokážu představit, jaký je život s autistem.  Čeho všeho se musíte vzdát a co všechno pro něj musíte obětovat. Autorka tu sice nezabíhala do odbornějších témat, ale skvěle nám nastínila a popsala život, který vede člověk, kdo se o někoho takového stará. Ne jen že je s ním čtyřiadvacet hodin denně a musí snášet posměšky od okolí nebo takzvané čumily, ale ještě vést "válku" s úřady, protože co kdyby se náhodou její stav zlepšil. Tammy Robinson to celé popsala prostě dokonale a člověk se prostě ať chce nebo nechce, zamyslí. 

Zprvu to vypadá jako pěkný příběh, který chytne každé srdce a očekává romantický zážitek a ten nejlepší konec. Jenže opak je pravdou a co vypadá jako skvělý odpočinkový román, záhy příběh dostane zvrat a celé se to obrací vzhůru nohama. Protože se stane událost, která ne jen otřese hlavními hrdiny a jejich rodinami, ale i námi, čtenáři. Nevěřila jsem, že by se mohlo stát něco, co by ovlivnilo jejich život anebo že by prošli nějakou těžkou zkouškou. A hlavně, jakou zkouškou můžou projít dva mladí lidé? Rozešli se? Opak je však pravdou. Sama jsem tomu nechtěla věřit a měla jsem na krajíčku. Je to dojemné, bolestné a smutné. Jenže život jde nakonec dál a to pochopí i naši hrdinové. A ono to vlastně neskončilo úplně špatně. S rozhodnutím Wendy jsem souhlasila a věřila, že to celé dotáhne až do konce.

Jak už jsem psala, ze začátku to vypadalo na jednoduchý příběh, plný lásky a romantické vášně dvou mladých lidí. Nakonec museli oba dva ujít těžkou zkouškou a naučit se s následky žít. Podle mě je to silný příběh, který snad všemi hne a nejeden si pobrečí. Normálně jiní můžu doporučit všem, i já ještě po více jak měsíci si na ni vzpomenu :)

Bodování:
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, které spadá pod nakladatelský dům Grada Publishing! Knihu si můžete zakoupit zde.

4 komentáře:

 1. Pěkná recenze :-) Mě ten konec teda naštval, i když jsem něco podobného čekala. Ale jinak to byl pěkný romantický příběh :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, byl to moc pěkný romantický příběh. Já zase čekala něco klasického, ale pěkně mě to překvapilo :)

   Smazat
 2. Pěkná recenze :) pro mě jako fanouška Než jsem tě poznala je jasné, že si knihu prostě musím přečíst. :)) Jen je škoda, že přirovnáním ke dvěma dobře známým knihám je kniha lehce vyspoilerovaná. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Než jsem tě poznala jsem ještě nečetla, ale dlouho se na ni chystám a vlastně na všechny knihy od autorky, ale Normálně jiní mě navnadili ještě víc. Možná.. Ale protože nevím, jaké obě knihy jsou, tak pro mě to bylo nečekané a nové :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)