středa 17. října 2018

Recenze ✩ Elsyino tajemství ✩ Camilla Läckberg

Autor: Camilla Läckberg
Originální název: Tyskungen
Přeložila: Eva Nováčková
Obálka: Robert Imrych
Nakladatelství: Motto
Rok a místo vydání: 2012, Praha
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 432
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7246-596-5

5. díl ze série Erika Falcková & Patrik Hedström – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlých dílů!!

O knize:
V městečku Fjällbacka se opět stala vražda. Tentokrát je jím historik a odborník na 2. sv. válku.  Jeho smrt je pro všechny překvapením a jeho bratr je těžce zasažen. Erika, Patrikova manželka, je ohromena. Vždyť to není tak dávno, kdy k němu zanesla starý nacistický kříž na prozkoumání. Ten našla na půdě ve věcech své matky. Zároveň našla i matčiny deníky, díky kterým se dozví, že zavražděný byl matčin kamarád, jeden z party. A když zanedlouho zemře žena, která byla také její kamarádka, začne to být ještě naléhavější. Můžou deníky, nacistický kříž a vražda starého muže a ženy spolu souviset?

Můj názor:
Byla jsem moc zvědavá na další pokračování s Erikou a Patrikem. Samou nedočkavostí jsem se začetla hned v autobuse, a co se nestalo? Pokud jste slabší povahy, začátek bude pro Vás těžší, neboť na mě vykoukla pěkně stará a smradlavá mrtvola. Ještěže já té slabší povahy nejsem. Moje první myšlenka byla: ty jo, Camilla přiostřila. Každopádně to začalo velmi zajímavě a okamžitě jsem chtěla vědět, co se stalo, kdo byl onen zavražděný a už vlastně na prvních stránkách mě to chytlo a nehodlalo pustit. Což je velmi dobré.


Je to velmi podařený díl, Elsyino tajemství je opravdu tajemství a já jsem ráda, že takové tajemství nemá moje máma (aspoň doufám). Na její tehdejší věk je neskutečné a smutné. Nedivím se, že se tak změnila. Ale Eriku a Annu to neskutečně poznamenalo a docela se divím, že přece jen jim nedala trochu lásky, kterou obě tak moc potřebovaly. Jenže každý je jiný a každý se v určitých situacích zachová jinak. A věřím, že kdyby se jim svěřila, bylo by to pro všechny tři lepší a jejich vztah by se upevnil. Ale abychom se k tomu tajemství dostali, musíme přečíst spoustu stránek. Odhaluje se pomalu a Erika nemá moc možností, od koho by mohla něco vyzvědět. Také musí řešit problémy s Patrikem a o své se hlásí i její sestra Anna. Takže se prokousáváme i každodenním životem všech aktérů a některé životní okamžiky jsou veselé, jiné smutné. 

Maja je kouzelná holčička. Hned bych jednu taky brala. Takovou roztomilou, čilou a veselou. Do děje vnesla tolik radosti a veselí, že se Vám chce neustále usmívat (a já se pořád nasmívala a nasmívala...). Jen mi bylo líto Anniky a Gösty. Jejich osudy s dětmi jsou smutné. Jsou tvrdě poznamenaní a Maja v nich vyvolává pocity, které bych nechtěla zažít. Ale Annice fandím, její naděje je velká a já věřím, že dobře dopadne.

Kniha mě zaujala hned na první stránce a rozhodně mě nechtěla pustit. Možná trochu jsem tušila, co se asi tenkrát stalo. Elsyiny deníky jsou vyznačeny kurzívou, takže máme možnost nahlédnout do její hlavy, jejího srdce a poznat její povahu. Stejně její kamarády a vůbec tehdejší dobu, konec války. Je to velmi dobře rozepsané, vše promyšlené a každé tajemství se nám otevírá pomalu. Zároveň sledujeme Eričiny pocity a nálady, když se dozvídala o minulosti své matky. Což je další ze super tahů.

Elsyino tajemství můžu doporučit všem, kteří chtějí přečíst něco oddechového, ale přesto napínavého a tajemného. Camilla Läckberg se skvěle rozepsala a dostalo se mi velmi povedeného dílu, to ostatně můžete poznat z mého hodnocení ☺

Bodování:

4 komentáře:

 1. Přemýšlím, kdy si konečně najdu čas se do této série ponořit,)
  Stále mám za sebou jen Andělíčkářku (knižně i audio) :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak nepřemýšlej a pusť se do ní :D Určitě nebudeš litovat. Já sama se těším na novinku.

   Vymazat
 2. Já stále skončila jen u Ledové princezny a dost mě to mrzí, protože autorčiny knihy jsou hodně vychvalované. Ale asi bych je spíš chtěla mít doma a těch dílů je zas tolik....tak snad časem :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nedivím se ti, protože když má něco tolik dílů, tak se mi do toho taky nechce. Ale když se odhodláš, tak zjistíš, že se čtou opravdu dobře, takže všechny díly budeš mít přečtené během chvíle :)

   Vymazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)