sobota 20. října 2018

Recenze ✩ Morgenland - Za největším tajemstvím Třetí říše ✩ Richard Sklář

Autor: Richard Sklář
Obálka: Ondřej Mikulecký
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok a místo vydání: 2018, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 352
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-271-0829-9

O knize:
Jeden jediný telegram způsobí zemětřesení v Evropě a začne mezi sebou bojovat dobro se zlem. Zatímco se Honig s Richterem snaží splnit svůj úkol a Richter za každou cenu chce dostát všemu, co zapřísahal Třetí říši, Hynek Ambrož se snaží zjistit, proč byl jeho kamarád napaden. Kdo za tím stojí a o co tu vlastně jde? A kdo chtěl ublížit jemu samotnému?

Může se tok dějin změnit i po tolika letech a může Třetí říše znovu povstat? 

Můj názor:
 
Poslední kniha, která mi zbývala přečíst a následně zrecenzovat od nakladatelství Cosmopolis, které mi ji zaslalo tuším v červnu, je Morgenland – Za největším tajemstvím Třetí říše. Předně bych se chtěla omluvit, že mi to trvalo tak dlouho, ale i má neaktivita zde na blogu svědčila o tom, že jsem po celou dobu byla více než hodně zaneprázdněná. Teď už ale ke knize samotné.

Nevěř všemu, co vidíš.
I sůl může vypadat jako cukr.
Musím se přiznat, že když mi přišla a já jí jen prolistovala, byla jsem z toho hodně konsternována, neboť je to všechno napsáno v jedné kupě. Žádné kapitoly nebo části a dlouhé odstavce. Jen něco jako podnadpis, který upozorňuje na další den a rok a místo, abychom věděli, v jaké době a s kým se zrovna nacházíme. Z tohoto důvodu jsem knihu zařadila naposled, protože jsem se domnívala, že se bude číst obtížně a dlouho.

Nenechte se ovšem zmýlit. Už při prvních stránkách jsem byla velmi mile překvapena, co se dočítám. Seznámíme se totiž s Rudolfem Honigem dost netradičně. Zpytuje svědomí, přemýšlí nad morálními zásadami a kope hrob pro svého souseda, kterého zrovna zabil. Snaží se ho zbavit, pokud možno rychle, než se vesnice vzbudí. Jenže osud je nevyzpytatelný a právě ono zvolené místo ho odsoudí.

Jak jsem se už zmínila, každý den je nadepsán, abychom se zorientovali. Nacházíme se tedy v roce 1945, v únoru, kdy se schyloval konec druhé světové války. Potkáváme se s  Rudolfem Honigem, šikovným kovářem žijícím se svou rodinou v malé vesnici jménem Klein Morhau. Poté se seznámíme s Hynkem Ambrožem, automechanikem a rozvedeným mládencem. Tady se nacházíme téměř v současnosti, tedy v listopadu 2015 v Ostravě. Ač to tak nevypadá, osudy těchto tří mužů se protnou a my až do samého konce netušíme, co všechno mají tito tři společného. A věřte mi, že konec Vás rozladí a možná i překvapí.

Rudolf Honig  je zadržen německým důstojníkem SS Dieterem Von Richterem, který šetří vraždu Honigova souseda. Jenže Honig našel brašnu s tajnými dokumenty, které měl raději nechat ležet. Po napadení tajné základny jsou oba zraněni a najednou se stanou jeden na druhém závislí. Richter je vázán slibem a Honig mu má pomoct vše dotáhnout do konce. A když je nejzáhadnější žena Třetí říše pověří úkolem, díky kterému by se svět ubíhal jiným směrem, jejich osud je zpečetěn. Honig se ovšem stále touží vrátit domů za svou rodinou a čeká na svou příležitost.
„Mimochodem, doktore“ zastavil ho ještě Brigadefürer s pohledem upřeným na konec svého nedokouřeného špačka, „všiml jste si, že kouř z cigarety je hned po zapálení modrý a voňavý a později jen šedý a štiplavý? Kam se ta barva a aroma ztrácí? Ukládá se v plicích? V krvi? V ledvinách?“
Hynek Ambrož dostane jednoho dne telegram z nemocnice, že jeho dávný přítel a spolupracovník z letní brigády Jarek Fialka je na tom špatně. Hynek je z toho celý tumpachoví, ale rozjede se za ním a tím se roztočí kolotoč nečekaných událostí. Jarek prý spadl do potoka a tam málem umrzl, jenže ten mu prozradí, že tak to nebylo a připomene mu místo, které našli jako kluci při brigádničení. Díky brašně, kterou si odveze s sebou do Ostravy, se rozjede hoňka a všichni brašnu chtějí. Jenže Hynek nemá o ničem ani to nejmenší tušení…

Když se podívám na hlavní hrdiny, žádný mi bohužel nepřišel milejší nebo horší. Všichni si jsou rovni, což je docela škoda. Také bych ráda zmínila, že autor rád připodobňuje některé scény nebo myšlenky hlavních hrdinů. Zprvu to bylo zajímavé, ale později už docela obehrané, bohužel.

Nakonec to nebylo špatné a znovu jsem byla ujištěna, že nemám dávat na první pohled. Protože co může vypadat obtížně čitelné, se projeví jako slupnutí. Tuto knihu jsem totiž ve svých momentálních čtecích možností přečetla docela rychle. Byla částečně napínavá, tajemná a hodně propletená. Ale bohužel musím konstatovat, že má i své mouchy. Protože ona propletenost byla ke konci už nudná a já si říkala, že to autor zbytečně natahuje, nač jsem došla k názoru, že kdyby to mělo o nějakých 50 až 80 stránek méně, bylo by to o hodně napínavější a častěji by se člověk ke knize vracel.     

Přesto všechno to bylo vcelku dobré čtivo a knihu bych mohla doporučit, ne však rýpalům a hodně náročným čtenářům. Já sama se asi podívám po autorově další knize Anděl smrti

Bodování:
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, které spadá pod nakladatelský dům Grada Publishing! Knihu si můžete zakoupit zde.

4 komentáře:

 1. Na tuhle knihu se už konečně chystám. Chtěla jsem si předtím totiž přečíst Vilu na Sadové a Anděla smrti a jsem z těch knížek docela "ubitá":-D Ale na tuhle se celkem těším, jiní hrdinové, jiný příběh a podle tvé recenze snad bude i stát za to :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já se zase chystám na Anděla smrti, takže očekávám tvou recenzi :D A upřímně nedokážu říct, jestli se ti Morgenland bude líbit. Každopádně budu hodně zvědavá, co na něj řekneš :)

   Smazat
 2. Pěkná recenze :) Knihu neznám a nejdřív jsem si říkala, to nebude nic pro mě. Ale nakonec mi přijde zajímavá :) Takže děkuji za tip na čtení :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Těší mě, když má recenze někoho nadchne tak moc, že si ji zařadí na seznam :) Já sama jsem zprvu pochybovala, ale nakonec jsem za to ráda a určitě s panem Sklářem nekončím.

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)