středa 24. října 2018

Recenze ✩ Mořská panna ✩ Camilla Läckberg

Autor: Camilla Läckberg
Originální název: Sjöjungfrun
Přeložila: Eva Nováčková
Obálka: Robert Imrych
Nakladatelství: Motto
Rok a místo vydání: 2012, Praha
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 384
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7246-671-9

6. díl ze série Erika Falcková & Patrik Hedström – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlých dílů!!

O knize:
Magnus Kjellner se jako každý den vydal do práce, jenže na smluvené místo s kolegou nedorazil. Doslova se po něm slehla zem a ani policie si po třech měsících neví rady. Christian Thydell vydává knihu, svou prvotinu s názvem Mořská panna. Ohlas na ni je nečekaný a milý, ale Christian poznává i tu druhou stranu. Dostává výhružné dopisy a spolu se svou ženou se bojí o svou rodinu. Kdo za tím vším je? Co mají Magnus a Christian společné? Může jeho vražda souviset spolu s dopisy? Jen Patrik a jeho tým to může rozluštit a nemá před sebou lehký úkol. Minulost je zlá a tajemná…  

Můj názor:
V minulém díle se Camilla zmínila, že Christian píše knihu, a když jsem se podívala, jak se jmenuje další díl (tedy tento), bylo mi hned jasné, že to s ní bude mít něco společného. Tolik k mé předtuše. Tento dílo byl napínavý, tajemný, veselý i smutný a minulost byla děsivá.

Nic krásnějšího, než byla ona, nespatřil. Nádherně voněla a dlouhé vlasy sčesané dozadu svazovala bílá stužka. Zářila tak, až málem musel přivřít oči. Váhavě k ní přistoupil a netušil, jestli se k ní smí přiblížit. Roztáhla paže na znamení, že ano, proto vběhl do její náruče. Všechno zlé, temné se rozplynulo. Místo toho ho obklopilo světlo, vůně a hedvábně měkké vlasy, které cítil na své tváři.
Tentokrát se podíváme do minulosti malého chlapce, který netouží po ničem jiném, než po mamince. Jednoho dne se však všechno změní a po přestěhování ze známého do neznámého prostředí se jeho život změní v nepotřebný. Čím vším si tento malý chlapec musí projít a stát se tím, čím se stal? Asi v polovině knihy jsem začala tušit, kdo je onen chlapec a když se tam objevily další děti, skládačka více zapadla za sebe. Ale musela jsem přečíst celou knihu, abych se dověděla celou pravdu. Trochu jsem ji tušila a nebyla jsem až tak moc daleko od pravdy. Přesto jsem byla překvapena a můžu říct, že toto by mě ani ve snu nenapadlo…

Výraz "modré šaty" se v knize vyskytuje docela často. Je zahaleno tajemstvím a autorka nám čtenářům až do úplného konce nechce prozradit, jak velkou roli sehrály. Nemohla jsem se dočkat toho tajemství a několikrát jsem byla rozezlená, že všichni přítomní začali tušit, o jaké šaty se jedná, ale já pořád nic nevěděla. Tyto záhadné šaty mě neustále držely při vědomí a já neustále otáčela stránky, dokud jsem se k pravdě nedostala. Myslím, že toto je jedna z těch napínavých scén.

Melberg mě překvapil. Vztah s Ritou mu evidentně prospěl, protože jako "dědeček" uspěl na jedničku (s mínusem :D). V práci je to stejný tupec, ale v osobním životě se změnil a jeho život nabral jiný směr a je mi milejší. Jen nechápu, jak to zvládá Paula. Vidět ho doma i v práci, i když s nimi nebydlí, musí být neskutečně ubíjející. 

Erika to nemá lehké. Čekat dvojčata, když Maja je ještě tak malá, je a bude vysilující. Ale tentokrát bude mít u sebe Annu a už to vědomí ji musí uklidňovat. Nedokážu si to představit, ale na druhou stranu, když pomyslím na jiné maminky, jak to zvládly… No, jsem zvědavá, jak se s tím popere a jestli opět propadne depresi.

Abych to ukončila, Mořská panna je jeden z nejvydařenějších dílů této série. Doslova mě vtáhl do děje a já ne a ne se odtrhnout. Poslední kapitola mě odrovnala a hodně mě rozčilovalo, že další díl byl v nedohlednu a dost to ubíjelo. Neboť poslední scéna je…. Nejradši bych Camillu praštila, to nevědomí je hrozný. Takže pokud můžu radit, sežeňte si sedmičku co nejdříve. Nebudete tak napnutí :)

Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)