úterý 27. listopadu 2018

Recenze ✩ Andělíčkářka ✩ Camilla Läckberg

Autor: Camilla Läckberg
Originální název: Änglamakerskan
Přeložila: Vendula Nováková
Obálka: Robert Imrych
Nakladatelství: Motto
Rok a místo vydání: 2014, Praha
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 416
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-267-0130-9

8. díl ze série Erika Falcková & Patrik Hedström – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlých dílů!!

O knize:
Ebba Elvanderová se po rodinné tragédii přestěhuje se svým manželem do domu na ostrově nedaleko Fjällbacky, který zdědila po své rodině. Domu se říká bývalá ozdravovna a má za sebou pestrou minulost. Ovšem poté, co někdo úmyslně založil oheň, Ebbě se vrací minulost jako bumerang. Když byla ještě malé dítě, celá její rodina zmizela od nedojedeného jídla. Stalo se tak roku 1974 a nikdo tenkrát nezjistil, kam se celá rodina poděla.

Erika jako spisovatelka má o tuto minulost zvláštní zájem a chtěla by o tom napsat knihu. O to větší zájem získá, když se Ebbu očividně snaží někdo zastrašit a možná i zabít. 

Co se tenkrát stalo? Vyřeší Patrik se svým týmem dnes už promlčený případ?

Můj názor:
Naprosto skvělý příběh, nemohla jsem se od něj odtrhnout, jak mě chytl. Až mě rozčilovalo, že jsem musela chtě nechtě knihu odložit, abych ráno vstala do práce. Děj má spád, je napínavý a taky trochu tajemný. Zápletka se také povedla. Zajímala mě i minulost, která je tu rozepsána. 

Znovu si uvědomila, jak lákavé by bylo se vzdát. Zmizet, zbavit se smutku, který jí drásal tělo i duši. Před očima se jí zatmělo, pomalu se svezla na zem, spočinula hlavou na pažích a zavřela oči. Kolem ní bylo teplo a měkoučko. Opět ji přepadla ospalost a lákala ji do své náruče. Nechtěla jí ublížit, jen ji obejmout a znovu zacelit její duši.  
Camillu znám asi už dost dobře, protože částečně dokážu odhadnout vraha, i související minulost. Motiv mi většinou uniká, ale přesto se moc neodchyluji. V tomto díle jsem si jistou osobou byla skoro 100% jistá, ale záhy se ukázalo, že to byl někdo jiný. Myslím, že i Vám to unikne. A to je to, co se mi líbí. I když je Camilla lehce prokouknutelná, část případu nebo minulosti se ukáže jiná, než jak si myslíte. Také jeden muž mi začal být divný a přestal se mi líbit a právě s ním jsem se naprosto dokonale trefila.

Co mě rozčilovalo, byla Erika. Mohla by být trochu soudnější a začínám na ni měnit názor. Občas mi pila krev, protože se až moc angažovala do případu, i přes Patrikovy protesty. A Patrik mě částečně také štval, protože i když byl na ni naštvaný, během minuty jí všechno prominul. To se mi nelíbilo, já bych ji asi uškrtila. Ale nejsem na Patrikově místě ani jsem tento příběh nepsala, takže si těžko můžu stěžovat. Druhá věc, která mě na ní rozčilovala? Neustále si stěžuje, že ona se musí starat o děti a nemá svůj život, zatímco Patrik řeší případy. No jo, ale to je snad samozřejmé, že když máte malé děti, tak se Váš život v minutě změní. Matce obzvlášť. 

Znovu se tu objeví Kjell, kterého jsme měli možnost poznat v pátém díle, tedy Elsyino tajemství. Padne tu zmínka o jeho otci a jeho skupině Přátelé Švédska, což znamená, že se opět probírají přistěhovalci ve Švédsku. Naštěstí to nijak nevadí ve čtení, pokud Vás pátý díl minul a nevíte proto, o co tam šlo. Idea Přátel je vysvětlena i zde a postoje některých lidí také.

Je to už víc jak rok a půl a Anna se pořád zmítá mezi skutečným světem a "co by, kdy by". Od té nešťastné nehody neustále truchlí a je pro ni opravdu těžké se znovu zapojit do života. Chápu ji, je to hrozná ztráta a při pohledu na Eriku ji to musí bolet ještě víc. Ale život jde dál, tak by konečně mohla zabrat. Naproti tomu její vztah s Danem snad ještě víc ochladl. Pro mě neznámá a docela mě to mrzí. Byli dokonalý pár. O to víc mě rozhodilo, když Anna překročila pomyslnou čáru a udělala botu jak hrom. Proč Anno, proč? 

I přes některé mínusy dávám plný počet a rozhodně doporučuji :)

Bodování:

4 komentáře:

 1. Ach Ano! Ano! To je Ona!
  Má zatím jedíná Camilla, kterou jsem četla, dokonalost sama. Andělíčkářka mě chytla a nepusitla. Celkově má první detektivka před lety! (Asi tak třemi až čtyřmi). Ke knize jsem se dostala přes tehdejší kolegyni. Od té doby mám na knihy z této série o Erice a Patrikovi zálusk, ale pořád odkládám :-/ Knižně mám doma tři, ale jinak mám celou sérii na čtečce (teda jen ta letošní nová tam chybí).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Andělíčlářka je jedna z nejlepších dílů, takže chápu tvé nadšení :) Camilla se postupem spisovatelsky vylepšovala, takže její poslední díly opravdu stojí za to. Více neváhej, nebudeš litovat. Já sama se chystám na její novinku Čarodějka (která má nechutné množství stránek) a doufám, že opět nezklame.

   Smazat
  2. To nechutné množství stránek, mě prozatím na Čarodějce nejvíc odrazuje :-DDD

   Smazat
  3. To mě právě také a musím říct, že jsem se pěkně zděsila. Tak snad se brzy odhodláme ji přečíst ;)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)