pátek 23. listopadu 2018

Recenze ✩ Letopisy Narnie ✩ Clive Staples Lewis

Autor: Clive Staples Lewis
Originální název: The Chronicles of Narnia
Přeložila: Veronika Volhejnová
Ilustrace: Pauline Baynes
Nakladatelství: Fragment
Rok a místo vydání: 2007, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 670
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-253-0535-5

O knize:
Vydejme se kouzelnými dveřmi do světa záhad a tajů. Zažijme spoustu neuvěřitelných příběhů se sourozenci Petrem, Zuzanou, Edmundem a Lucií Pevensiovými a jejich bratrancem Eustacem se spolužačkou Jill. Nebo s prvními návštěvníky Narnie, Digorym a jeho kamarádkou Polly. 

V Narnii zažijete a poznáte mnohé. Obry, trpaslíky, krále, mluvící zvířata, draky, ale i nepřátele, které je potřeba umravnit a právě to je úkol našich hrdinů. Zažijeme zrození Narnie, potkáme zlou Bílou čarodějnici, zelenou královnou, Šastu, Kaspiana, Riliana, Rípčípa, Dýnila a spousty dalších. A dovíme se i o zániku této fantastické země.

Můj názor:
Nikdy jsem si nemyslela, že tuto sérii budu číst. Viděla jsem film (Lev, čarodějnice a skříň) a docela mě ten příběh zaujal. Ale postupem času mi vypadl z hlavy, hlavně jsem neřešila, že je podle knižní předlohy. A když jsem asi před dvěma lety narazila v Levných knihách na vydání, kde jsou všechny díly pohromadě, docela se mi to zalíbilo a cena nebyla vysoká. Takže, s konečnou platností můžu prohlásit, že i já jsem přečetla Narnii.
„Moje mysl mi našeptává, že mineme-li tuto lucernu, nalezneme buď veliká dobrodružství, či jiné závažné změny nás očekávají.“ 
Původně jsem chtěla rozepsat každý příběh zvlášť a na závěr napsat souhrn, co si o celé sérii myslím. Ale nakonec jsem došla k závěru, že je to přece blbost. Všechno je to v jedné knize a proč bych se měla "otravovat" s každým příběhem zvlášť. A přestože jsem knihu četla asi půl roku (ano, nevydržela jsem jen u této knihy), můžu říct, že se mi docela líbila.

Ano, přesně tak. Každý příběh je jiný. Jinak kouzelný, jinak napínavý, má jiné postavy, jiné prostředí a pokaždé se nacházíme v jiné době. A jak to už bývá, i zde se některé příběhy líbily více a jiné méně. Do některých jsem se začetla okamžitě a do některých mi to trvalo delší dobu. Přes to všechno je to vypravěčsky napsané. Hodně popisu přírody, postav, situací. Lewis vytvořil svět, kde Vaše fantazie nezůstane chladná. Spousta neuvěřitelných lidí, zvířat, nápadů, prostě všeho. I tady zvítězí dobro nad zlem a jako všude jinde, i tady si to dobro musí zasloužit a tvrdě vybojovat.
„Moje staré srdce v sobě ty tajné vzpomínky nosilo tak dlouho, že mě bolí a puklo by, kdybych vám je nepošeptal.“ 
V knize je samozřejmě přímá řeč. Ale v porovnání s dlouhými odstavci to nic není. Na můj vkus jich je přespříliš a jako dítěti by se mi zdály nekonečně dlouhé. Určitě by mě odrazovaly od četby a to je rozhodně mínus. Vždyť jako dospělé mě rozčilují. Obsahuje dvě mapy, celé Narnie. Písmena jsou docela velká, kapitoly krátké. Každý díl má něco kolem 100 stránek, ani ne. Obsahuje obsah, takže orientace je dobrá a je to přehledné. A co víc, najdete tu i obrázky od Pauline Baynes. Jednoduché, černobílé, které děj skvěle doplňují, více umocní naši představivost a už jen proto máme pocit, že stránky rychleji ubíhají. Každý díl této série nese název a kresbu vystihující příběh. Říká se, že v jednoduchosti je krása. A ony kresby jsou opravdu krásné (kdybych tak uměla takhle kreslit). 

Narnie se mi zalíbila. Je to kouzelné, a někdy si říkám, že utéct do takového světa by nebylo špatné. Každý asi někdy měl svůj svět a vrátit se do dětských let, dokážu si právě ten narnijský svět představit. Oblíbila jsem si spoustu postav a některé se mi znelíbili. Některé museli podstoupit dlouhou cestu, aby si získali mé srdce. Ale stálo to za to.

Konec mě překvapil a tak trochu naštval. Podle mě to skončilo pěkně blbě, i když šťastně. Byla jsem hodně překvapena a zděšena. Nelíbilo se mi to. Je sice fajn žít navěky v tak krásné zemi, ale co ten skutečný svět? To je právě to, co se mi na tom nelíbilo. Skončilo to smutně a drasticky a přitom tak vesele a hezky.

Všech sedm příběhů mají něco do sebe, jsou jinak napsané a jinak procítěné. Mě osobně se nejvíce líbili Lev, čarodějnice a skříň a Stříbrná židle. Nejméně však Kůň a jeho chlapec a Poslední bitva. Těm nej bych dala plný počet, těm méně oblíbeným jen 3. Zbytek, tedy Čarodějův synovec, Princ Kaspian a Plavba Jitřního poutníka skončili se čtyřmi hvězdičkami. Každopádně za sebe mohu jedině napsat, že to bylo milé čtení, které nenadchlo ani neurazilo a Vašim dětem by se mohlo líbit :)

Bodování:

4 komentáře:

 1. Pěkná recenze. Narnie je klasika. Filmy jsou podle mě povedené, ale na knihu popravdě nemám chuť. Abych si nezkazila názor na filmy.. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jo. Já viděla jen Lev, čarodějnice a skříň a popravdě jsem teprve nedávno zjistila, že natočili ještě nějaké. Ale jednou bych je ráda viděla :) A knihy nezatracuj, některé díly jsou opravdu pěkné ;)

   Smazat
 2. Narnie to je srdcovka a klasika :) Nepřečetla jsem všechny díly, jen první tři. Moc se mi líbily a stejně tak i filmy :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já jsem asi cvok, ale když něco rozečtu, tak to chci mít všechno přečtené, takže jsem prostě nemohla skončit :D K filmům bych se ráda vrátila, viděla jsem jen Lev, čarodějnice a skříň a ráda bych to napravila :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)