úterý 13. listopadu 2018

Recenze ✩ Lovci ohně ✩ Mons Kallentoft

Autor: Mons Kallentoft
Originální název: Eldjägarna
Přeložila: Eva Nováčková
Obálka: Alena Gratiasová
Nakladatelství: Host
Rok a místo vydání: 2018, Brno
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 317
Doporučená prodejní cena: 319,- Kč
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7577-394-4


9. díl ze série Malin Forsová – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlých dílů!!

O knize:
V kontejneru ve městě Linköping se najde mrtvý devítiletý chlapec, který je z rozvrácené rodiny a jeho matka je alkoholička. Mohla ho zabít ona nebo se zapletl s někým nebezpečným? Další zapeklitý případ pro inspektorku Malin Forsovou a její tým. Netrvá dlouho a v Rydském lese se najde upálena žena cizokrajného původu. Kdo mohl spáchat tento čin? A co když se najde další mrtvý člověk? Co s panikou, která v Linköpingu propuká? Najdou vrahy dříve, než se stane něco dalšího a nešťastnějšího?

Můj názor:
Letos byl vydán devátý díl s Malin Forsovou, Lovci ohně. Protože tuto sérii mám ráda, nemohla jsem knihu vynechat. Ráda jsem se hned jak to bylo možné, ponořila do příběhu a hlavně jsem byla velmi zvědavá, jakým směrem se Malinin život ubral tentokrát.


Příběh je opět rozdělen na části a pak na kapitoly, kdy se dovídáme o případu, ale i něco ze soukromého života všech účinkující postav. O své slovo se také hlásí zavražděné oběti, které ale už bohužel nedostávají tolik prostoru, jako dříve. Je to veliká škoda, protože od nich jsme se také mnohé dověděli. Po celou knihu je nám také přibližována momentální aktuálnost nekonečných veder a neustupujících požárů. I v Linköpingu jsou požáry a lidé se začínají bát o svůj život. Vždyť co když vybuchne zrovna tamten obchoďák, do kterého právě jdou?

Jako vždy, i zde se znovu seznámíme s Malin a jejím životem. Sdělí nám své rozhořčení vůči rodičům, proč je to s Tove tak složité nebo proč má takový strach o Daniela. Bylo skvělé si to celé připomenout, nenásilné a osvěžující. Také se v myšlenkách hodně zaobírá alkoholem, což k její situaci není nejveselejší téma, ale Malin je silná žena a její chuť je téměř hmatatelná. Co se Tove týče, její potřebu pomáhat slabším a potřebným chápu, ale pořád nechápu její odvahu odcestovat tak daleko a do takových zemí. Někdy jsem si během četby říkala, co ji k tomu ponouklo a nebylo by špatné, kdyby to Mons trochu více rozebral.

Hlavní téma je ovšem vražda. Zabitý devítiletý chlapec nedá Malin spát a tak se se svým týmem snaží udělat vše, aby našla jeho vraha a zjistit, kdo může být tak nemilosrdný. A z jakého důvodu byl odhozen do kontejneru té luxusní čtvrti? Když se najde uhořelá žena, kterou identifikují čirou náhodou, Malin pociťuje, že je na sklonku svých sil. Neustále přemýšlí, zda mají tyto dvě vraždy něco společného a kdo mohl udělat něco takového. Kdo mohl chtít upálit ženu a ještě si to nahrát na video? 

Mons Kallentoft se dotkl citlivého tématu, a sice zabití chlapce. Nejednou ve mně zatrnulo a byla jsem si zcela jista, že vím vraha. Jenže chyba lávky, s tou postavou bylo sice něco v nepořádku, ale v absolutně jiném smyslu. Což je opět skvělé, máme zamotaný případ, dvě ohavné vraždy a vrah stále na útěku. K tomu všemu zabředneme do soukolí moderního otrokářství. Muži, kteří odjedou za prací ve víře, že vydělají na živobytí a zajistí tak svou rodinu, odcestují do ciziny, kde však záhy zjistí krutou pravdu. Nečeká je nic dobrého a majitelé stavební firmy jsou ctižádostivý, arogantní a pro peníze udělají doslova cokoli…

Lovci ohně je dobrá severská detektivka, která však nedosahuje kvalit předešlých dílů. Nemůžu si pomoct, ale chtělo by to více napětí, více akce a více "mluvících mrtvol". Také se to dostalo do strohé roviny. Chybí mi tam jeho typická poetičnost a hra s metaforami, díky které proslul. Mohu však doufat, že v pozdějších dílech se k tomu vrátí.

Za sebe mohu doporučit hlavně Kallentoftovým oblíbencům a pak těm, kteří hledají nenáročnou detektivku.

Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)