pondělí 12. listopadu 2018

Recenze ✩ Strážce majáku ✩ Camilla Läckberg

Autor: Camilla Läckberg
Originální název: Fyrvaktaren
Přeložila: Eva Nováčková
Obálka: Robert Imrych
Nakladatelství: Motto
Rok a místo vydání: 2013, Praha
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 392
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7246-718-1

7. díl ze série Erika Falcková & Patrik Hedström – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlých dílů!!

O knize:
Po nešťastné události v rodině a nemoci se Patrik vrací do práce. Ihned je vytížen, v jednom bytě je nalezen mrtvý muž, o kterém nikdo nikdy neřekl křivé slovo. Jak je tedy možné, že byl nalezen mrtev? Kdo by ho mohl chtít zabít a byl jeho soukromý život opravdu takový, jaký všichni popisují? Nebo skrýval nějaké tajemství? Vše je ještě více zahaleno tajemstvím, když na nedaleký ostrov zavítá Annie, jeho někdejší láska z dětství. 

Patrik ovšem nemusí řešit jen vraždu, má spoustu starostí doma. Rodinný krb vychladl a Erika se snaží slepit to, co se nešťastně rozlepilo. Navíc se musí postarat o předčasně narozená dvojčata.

Můj názor:
Sedmý díl s Erikou a Partikem. Tyto dvě hlavní postavy se mi dostaly pod kůži a vždy s nadšením a očekáváním, co jejich život přinese tentokrát, otevírám knížku a s chutí se začítám. Bohužel tato je poměrně smutná, přesto ve mě zanechala spoustu otázek a tolik dojmů, až jsem myslela, že to všechno nepojmu.


Opět se dostáváme do rodiny Eriky a Patrika a zažíváme s nimi starosti a radosti. Dnes ale to první. Její sestra Anna zažívá jedno z nejhorších období svého života. Erika se jí snaží pomoci, ale jak můžete odpomoci od takové bolesti? Scéna, kdy byli na pohřbu, byla pro mě děsná. Stáhlo se mi srdce, když jsem si představila, kdo zemřel. Naštěstí se mé představy nesplnily a pak to nebylo tak hrozné, ale přece... Taková bolest musí být něco strašného, protože přežít někoho, koho milujete, je to nejhorší, co můžete zažít, říká se. Doufám, že se toho nikdy nedožiji.

Jak jsem naznačila, tato kniha je velmi bolestná. Smutná a bolestná. Dětem je tu věnováno více pozornosti (když to tak blbě řeknu). Nejde jen o neštěstí, ale i o týrání dětí, zneužívání a potlačování osobnosti. Čeho všeho se na dětech můžete dopustit? Neúnosná otázka, ale tato kniha se jí zaobírá. Jak ochránit matky, které své děti brání do poslední možné chvíle? I to je otázka za několik milionů.

Tentokrát se v minulosti dostaneme nejdál, co to jde. Do konce 19. st. Vypráví o mladé dívce, která se se svým mužem a jejich pomocníkem přestěhuje na ostrov. Na ostrově je maják, který mají oba muži na starost. Ale ona dívka se trápí, protože nic není tak, jak si představovala. Tato minulost byla tajemná a já chtěla vědět víc. Proto jsem s dalším nadšením četla tyto stránky. Konec byl trochu temný a nečekaný, a přesto velmi čekaný. Ale důvod, proč nic nebylo tak, jak si dívka představovala, jsem tušila asi od poloviny knihy. Myslím, že i Vy to lehce vydedukujete. 

Napínavé, krásné, tajemné, smutné a děsivé. Přesně toto ve mně kniha rozpoutala. Četla se velice dobře a já s očekáváním otáčela další a další stránky. Nějaké mouchy měla, to se rozumí, ale jinak myslím, že je to velmi dobré čtivo :)
 
Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)