pondělí 17. prosince 2018

Recenze ✩ Kavárna v Kodani ✩ Julie Caplin

Autor: Julie Caplin
Originální název: The Little Café in Copenhagen
Přeložila: Jana Chartier
Ilustrace na obálce: Kateřina Brabcová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok a místo vydání: 2018, Praha
Vazba knihy: brožovaná
Počet stran: 352
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-271-0233-4

1. díl ze série Romantické útěky

O knize:
Kate Sinclairová pracuje v PR agentuře a každým okamžikem očekává povýšení, které ovšem ne a ne přijít. Když je podvedena, hodlá se chytit stébla a ukázat, co v ní doopravdy je. Proto se vydává do Kodaně se šesti novináři, aby poznali jejich život, město a hlavně hygge. Aby zjistili, proč jsou Dánové nejšťastnější národ na světě a pak o tom napsali spousty kladných článků při otevření dánského obchodního centra bytových doplňků a nábytku v samotném Londýně. Jenže ne všichni jsou z cesty nadšení a ne všichni Kate přejí úspěch. Kodaň je veliké město, mnoho nabízí a je jen na každém, aby si přivezl přesně to, co chce…

Můj názor:
Kavárna v Kodani je kniha, která vyšla teprve před měsícem a je první díl ze série Romantické útěky. Musím se přiznat, že jsem zprvu byla velmi skeptická, přesto zvědavá a už vůbec ne nadšená z další série. Teď ovšem doufám, že nakladatelství Cosmopolis vydá další dvě pokračování, které autorka Julie Caplin vydala.

Jak jsem naznačila, byla jsem hodně skeptická a knihu otevírala bez jakékoliv představy, jaká vlastně bude a s nadějí, že se bude číst dobře a nezabere mi moc času. A hlavně jsem si nedovedla představit, jakým způsobem ono hygge do knihy zakomponovala. Byla jsem však mile překvapena, neboť jsem se rychle začetla a pokaždé se ke knize ráda vrátila.

Děj je rozdělen na tři části: Londýn, Kodaň a Londýn. To nám napovídá, kde se budeme v danou část nacházet. Začtení je opravdu rychlé, autorka píše lehce, poutavě, vtipně a opravdu máte pocit, že s hrdinkou trávíte onen čas. A hlavně si v prvních chvílích říkáte, jak mohla být tak hloupá, ale později zjišťujeme spoustu věcí z jejího osobního života a věřte mi, že byste jí okamžitě nabídly kávu a koláčky a povídaly si s ní. Takovým dojmem působí.
Vítejte v útulné kavárně, kde to voní skořicí, horkou čokoládou a láskou
Hlavní hrdinka je naprosto v pohodě. Co ale další postavy? Za prvé nemůžu opomenout Evu. Její vřelost, přátelství, přímost, dobrosrdečnost a laskavost jí uvěří opravdu každý a s ní se cítíte velmi příjemně. Každý by ji chtěl za mámu, babičku, manželku, sestru či kamarádku. Ve všem vidí to dobré, dokáže pomoci, napoví, pošoupne… Takovou milou paní bych ve svém okolí okamžitě brala, protože její osoba by měla být v každém městě na celém světě. A ta její malá kavárna. Několikrát při četbě jsem si říkala, že bych velmi ráda našla přesně takovou kavárnu, kam bych ráda chodila. Nebo ji i sama založila a vytvořila přesně to prostředí, které navodila ona. Eva je prostě neskutečná osoba, kterou si zamilujete.

Kate, se opravdu snaží postarat o šest novinářů, kteří jsou naprosto dospělí, svéprávní, ale neukočírovatelní. Každý z nich je jiný a někteří si prostě dělají, co chtějí. Proto je s podivem, že z toho Kate nezešílela. Jejich cesta je přesto zajímavá a několikrát jsem se sama podívala, kudy se to po Kodani vydávali. Zábavní park Tivoli, socha Malá mořská víla, kostel sv. Mikuláše, Christiansborg, Rosenborg, Rådhuspladsen a další. Spousta míst, kam byste se okamžitě rozjeli a připojili se ke Kate a její novinářské skupince. Jejich cesta ale nebyla jen o objevování Kodaně, ale také o jejich slavném hygge. Měli to poznat na vlastní kůži a pak o tom napsat článek. A ono poznávání mě nakoplo si o tom zjistit více a řekla bych, že toto byl také malý skrytý účel. Neboť mě tímto autorka neskutečně nakopla.

Ale teď k samotnému příběhu. Kodaň a hygge změnila každého účastníka. Každý z nich se nějakým způsobem změnil k lepšímu, přiznal se ke svým chybám a co je hlavní, chtěl se změnit. A toto je něco úžasného. Když se prostě zastavíte, přeberete si svůj vlastní život a pak se rozhodnete ho změnit k lepšímu. Ke svému lepšímu já. Každá postava je jiná, někdo byl protiva, někdo požitkář, někdo rozmazlený spratek, ale všichni se pak svým způsobem změnili. A toto je to, co se mi na tom líbilo.

Kavárna v Kodani je perfektní kniha na toto období, kdy můžete vypnout a nechat se unášet skvělým příběhem. A že toto je skvělý příběh. Každému něco málo dá, mě tedy určitě. Těším se na další pokračování a věřte, že i Vám se kniha bude líbit. Julie Caplin vytvořila úžasný příběh, který zahřeje na srdci, vytvoří úsměv na tváři a hlavně pocítíte neskutečnou chuť na něco dobrého, neboť Kate něco pořád jedla nebo pila :)

Bodování:
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, které spadá pod nakladatelský dům Grada Publishing! Knihu si můžete zakoupit zde.

8 komentářů:

 1. Jsi o krok dopředu! Na tuhle se teprve chystám. Nechám si ji na vánoční svátky :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ani ne :D Spíše jsem ji zvolila před Na okraji. Ale tahle je vážně dobrá, takové skvěle oddechové a na vánoční svátky jak dělané :)

   Smazat
  2. Ráda bych ji stihla ještě letos, ale jelikož jsem se pustila do pár svých vlastních knih, které už čekají na přečtení rok a více, tak nevím, jestli se podaří. A to zítra přijde Ježíšek a určitě přinese spoustu krásných novinek a já pak budu se čtením v koncích, protože nebudu vědět, kterou číst dřív :-D.

   Smazat
  3. To znám :D Také bych ráda přečetla některé knihy, ale pak přijde něco aktuálnějšího a jsem v háji :D Ale Kavárnou určitě nezahálej, je vážně skvělá ;) A doufám, že Ježíšek nadělil spousty dárků, hlavně těch knižních. Pak se ráda mrknu na článek :)

   Smazat
 2. Super recenze, kniha vypadá jako skvělá oddechová knížka. Přímo vybízí k přečtení s čerstvě uvařenou kávou. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky :) Kniha je vážně úžasná. Skvělá oddechovka ke kávě, jak píšeš. Akorát já zvolila víno :D

   Smazat
 3. Cože? Ona je to opět série? No, tak to teď teda nevím nevím :-D ale láká mě :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já si myslím, že je to volně navazující. Protože když jsem se dívala na ostatní díly přímo na nakladatelství Harper Collins, kde byly její knihy vydány, tak většinou tam jsou jiné hrdinky. Takže to by se dalo číst i na přeskáčku :) A stejně jsem za toto ráda, protože to je taková krásná oddechovka.. ;)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)