čtvrtek 20. prosince 2018

Recenze ✩ Na okraji ✩ Lina Bengtsdotter

Autor: Lina Bengtsdotter
Originální název: Annabelle
Přeložila: Lucie Podhorná
Obálka: Jiří Franc
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok a místo vydání: 2018, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 320
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-271-0764-3

1. díl ze série Charlie Lagerová

O knize:
Annabelle je mladá dívka, která se na cestě domů ztratila. Nikdo ji neviděl, nikdo o ní neslyšel. Kam se poděla a kdo jí mohl ublížit? Charlie Lagerová se svým kolegou Andersem Brattem jsou povoláni ze Stockholmu, aby přijeli do daleké vesnice Gullspång a případ vyřešili. Ne všichni jsou z nich nadšení, ale najít Annabelle je to nejdůležitější. Charlie má ovšem tajemství, které nerada prozrazuje. A když se dozví tajemství rodiny pohřešované dívky, začíná se na spoustu věcí dívat jinýma očima.
  
Můj názor: 
Poslední kniha, která mi chyběla přečíst jako recenzní výtisk od nakladatelství Cosmopolis, je Na okraji. První díl severské detektivky s Charlie Lagerovou. Trošku jsem se jí bála, ale přesto se nemohla dočkat, až se začtu. A věřte mi, že Lina Bengtsdotter vytvořila zajímavý příběh.

Kniha má přes padesát kapitol a je doplněna úryvky z minulosti označené Tehdy a tam a posledními okamžiky Annabelle, dívky, která se ztratila. S ní se setkáváme ten den, je tedy označena Toho dne a Té noci. Všechny kapitoly jsou krátké a krásně se v knize orientujete. Jen mi dost dlouho trvalo, než mi došlo, co znamenají úryvky z minulosti.

Začínáme básní Annabel-Lee od Edgara Allana Poea, která krásně vystihuje celý příběh. Pak si přečteme kousíček z Té noci a hned na nás vyplivne svá slova Charlie. Musím se přiznat, že její první okamžiky mi nebyly moc sympatické a já si jen říkala, že je to další prašivá detektivka, která se upíjí. Její osobní život není moc veselý a vážně udělala velkou botu, když žije tak, jak žije a myslí si, že je to tak v pořádku. Ale jako detektivka je vážně dobrá. Svou hodnost si tvrdě vybojovala a je jedna z nejlepších. Postupem času si mě začínala získávat a začala jsem chápat, proč asi skončila tak, jak skončila. Vesnice, která se jmenuje Gullspång, kde se Annabelle ztratila, je její rodná. Má z ní nehezké vzpomínky a nerada se tam po téměř dvaceti letech vrací. Ale najít zmizelé děvče je důležité, a tak musí zatnout zuby.
Zmizela dívka.
Je potřeba ji najít, než bude příliš pozdě...
Gullspång je takřka mrtvá vesnice, kde není práce, skoro žádný obchod a děti se baví ne zrovna veselým způsobem. Jenže jak se zabavit? Nikomu by se tam nelíbilo, a když se Annabelle ztratila, všemi to otřáslo a všichni se ji snažili najít. Její rodiče jsou zoufalí, ale i oni skrývají tajemství, které se nikdo neměl dovědět. Přišla snad na něj Annabelle?

Jak jsem psala, na Charlie jsem si postupně zvykla a i přes její katastrofální botu, jsem si ji oblíbila. Spolu s ní ovšem do vesnice přijel i její kolega Anders, který je také dobrý detektiv a velmi dobrý kamarád Charlie. Jejich vztah je vřelý a rozhodně by jeden druhého nepodrazil. Jeho manželka se mi sice ani za mák nezamlouvá, ale to já neovlivním… Přesto se snaží najít všechny, kteří se s Annabelle viděli naposledy a když najdou lháře, je jim jasné, že tady to nebude jenom tak. Kdo jí nakonec chtěl ublížit?

S první stránkou jsem se začetla tak neuvěřitelně a lehce, že se mi to nechtělo věřit. Napínavé od začátku do konce, skvěle promyšlené a až do poslední chvíle jsem netušila, co se doopravdy stalo. Naprosto odzbrojující, a když se začtete jako já, jedno odpoledne Vám bude stačit. Tak krásně se četla. Ano, Charliino pití mi lezlo krkem, ale to můj dojem určitě nekazí. A když jsem se dočítala, co se ve skutečnosti stalo před těmi dvaceti lety, kdy tam Charlie ještě žila a její matka byla živá, bylo to neskutečné. A ona dávná minulost z Tehdy a tam Vás zamrazí.

Jednoznačně dávám plný počet, protože toto mě opravdu bavilo. Skvělý začátek této série a těším se na pokračování. A doufám a věřím, že se autorka bude jenom zlepšovat a dostane se nám dalších skvělých čtenářských prožitků :)

Bodování:
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, které spadá pod nakladatelský dům Grada Publishing! Knihu si můžete zakoupit zde.

4 komentáře:

 1. Skvělá recenze :) Pěkně jsi mě nalákala :)Po knížce se určitě podívám v knihovně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky :) Knížka je vážně skvělá, pěkně se čte a příběh tak vtáhne, že nic okolo nevnímáš :)

   Smazat
 2. Hezky jsi to sepsala. Knížka opravdu hodně překvapila. Těším se na další díl :-).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mě překvapila tedy hodně. Četla se jedna radost a mám další oblíbenou sérii, jen si počkat na další díly :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)