středa 2. ledna 2019

Z knihovny #25

Letošní rok nám začíná opravdu krásně. Opět sněží a já si nemůžu pomoct, ale zbožňuji sníh. Takže je Vám určitě jasné, že jsem ráno po probuzení měla dobrou náladu. No jo, jenže cestování už je horší. Přesto mě to neodradilo a jela jsem do knihovny vrátit přečtené a rovnou si nějaké půjčit. Protože když jsem se pár dní nazpět dívala na ten šílený seznam, které bych si chtěla jednou přečíst...
Jako první jsem zvolila Dokonalé ticho od Rosamund Lupton. Od této autorky jsem četla dvě její knihy, na které tu najdete i recenze (Sestra, V plamenech). Jedna byla naprosto úžasná a ještě teď si na ni někdy vzpomenu. Ta druhá už byla horší. Přesto jsem zvědavá, jak autorka ve svém psaní pokročila.
Anotace:
24. listopadu se Angličanka Yasmin s desetiletou dcerou Ruby vydají na cestu přes severní Aljašku. Pátrají po Rubyině otci Mattovi, který se při katastrofálním požáru inuitské vesnice ztratil v polární divočině. S každou další mrazivou mílí se hrouží stále hlouběji do nekonečné polární noci. A Ruby, která je od narození úplně hluchá, musí čelit temnotě, v níž se nemůže dát vést ani zrakem. Nehodlá milovaného otce opustit za žádnou cenu. Avšak zima je svírá v ledových spárech stále pevněji… a kdosi je ve tmě sleduje.
„Rosamund Luptonová ve vrcholné formě!“ Daily Mail
„Elegantní, ledově jedinečný thriller – nic podobného už letos číst nebudete.“ The Observer


Pak jsem zabrousila k písmenu "E" a našla tam tento kousek: Matčiny dary od Cecilie Enger. Její kniha mě tenkrát zaujala svou jednoduchou a přesto krásnou obálkou. Na její příběh se moc těším a knihu jsem dokonce už rozečetla. Nechtělo se mi totiž jít stát do chumelenice na zastávku, tak jsem zvolila tu příjemnější variantu a knihu rozečetla hned v knihovně :)
Anotace:
Když Ceciliina matka skončí v důsledku zákeřné Alzheimerovy choroby v pečovatelském ústavu, rozhodne se Cecilie dát do pořádku rodný dům. Během úklidu narazí na matčiny úhledně zaznamenané seznamy všech vánočních dárků, které rodina v průběhu čtyř desetiletí nejen darovala, ale také dostala. A ke každému dárku se váže životní příběh nějakého člověka. Tyto seznamy jsou pro Cecilii určitým vodítkem pro sepsání rodinné historie od konce 19. století až po současnost…
Jedinečná kniha, která se stala v Norsku bestsellerem, je úžasnou cestou časem i obrazem jedné neobyčejné rodiny.


Když jsem se otočila, koukala jsem pro změnu na písmeno "G". John Green mě totiž také zaujal. A Kniha Sněží, sněží... má naprosto kouzelnou obálku a schovává tři romantické příběhy laděné pro toto období. Je sice už po Vánocích, ale já se ještě ráda nechám uchlácholit.
Anotace:
Sníh o Vánocích je hezká věc, ale čeho je moc, toho je příliš. Taková sněhová bouře umí zamíchat i těmi nejlepšími plány – a když k tomu ještě připočtete čtrnáct roztleskávaček, jedno miniprase a keramickou vesničku pro elfy, bylo by na rozpletení všech těch zmatků v městečku Gracetown skoro zapotřebí nějakého anděla! Tři vánoční příběhy o tom, že ne vždycky je to, oč stojíte, taky to pravé...

Poslední je také od pana Greena. Hvězdy nám nepřály je totiž další kniha, kterou mám zaškrtnutou. A když tam měli rovnou obě dvě, tak proč toho rovnou nevyužít, že? 
Anotace:
Hazel Grace diagnostikovali ve třinácti letech rakovinu štítné žlázy, teď je jí šestnáct a rakovina je v posledním stádiu. Nikdo neví, jak dlouho bude žít, ale vědí, že smrt je nevyhnutelná.
Hazel Grace tráví dny sledováním nekonečného pořadu Amerika hledá topmodelku a čtením dokola její oblíbené knížky Císařský neduh od h
olandského spisovatele Petera Van Houtena. Začne z donucení rodičů chodit do podpůrné skupiny, kde se schází lidé s rakovinou. Tam se seznámí s okouzlujícím Augustem Watersem, neboli Gusem, s klukem, jenž vyšel z boje s rakovinou s amputovanou nohou.
Hazel začne trávit s Gusem hodně času. Baví se například sledováním filmů, hraním videoher a jinými naprosto běžnými činnostmi. Gus jednoduše probudí v Hazel znovu chuť žít. Hazel si ale plně uvědomuje, že brzy umře, a proto se zpočátku bojí do Guse zamilovat, neboť má obavy, že mu její smrt zlomí srdce. Gus ji ale neustále přesvědčuje, že by si tu krásu zamilovanosti měli užít právě proto, že oba dobře vědí, jak málo času jim zbývá.

Na všechny knihy se moc těším. Avšak sama jsem zvědavá, jak se mi budou líbit. O tom Vás samozřejmě budu informovat. A klasické otázky na konec: četli jste nějakou nebo se teprve chystáte? A jaké byste mi doporučili či naopak?

12 komentářů:

 1. Sněží, sněží je naprostá nádhera, čtu ji vždycky před Vánoci a hezčí knihu pro toto období snad neznám. Hvězdy nám nepřály jsou už taková YA klasika, ale rozhodně neurazí. Přeji hezké čtení, a ať se knihy líbí ;)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jé, díky. Právě nad Sněží, sněží jsem přemýšlela jako o další knize. Tak to bude jistota :D

   Smazat
 2. Sněží, sněží bych si též jednou chtěla přečíst :) Pěkné knihy jsi si vypůjčila, přeji hezké čtení :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já ji mám na seznamu už 3 roky, ale pokaždé se našla jiná kniha, která byla k mání. No tak jsem si řekla, že konečně je čas a těším se na ni. A děkuji :)

   Smazat
 3. Na Sněží sněží se chystám od doby co vyšla... ani v prosinci 2018 to nevyšlo :-/

  Přeji tedy hezké čtení a ať se knihy líbí ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To já taky. Spoustu knih mám na seznamu od vydání, ale nikdy si nenajdu čas. Tak jsem se rozhodla to změnit. A nevěš hlavu, třeba se ti to letos podaří :) A děkuji :)

   Smazat
 4. Z týchto kníh som čítala len Na vine sú hviezdy - to je jediná kniha, ktorá ma od Greena aj bavila, ostatné, no, pomlčím :D Obálka na knihu Matčiny dary zaujala aj mňa a myslím, žeby ma zaujal aj príbeh. Prajem teda príjemné čítanie a krásny rok 2019! ;)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Radši to nechci vědět :D Tuším, jaké jeho knihy jsou, ale ráda se nechám překvapit. Třeba se mi jeho tvorba nakonec bude líbit (v té kihovně tam měli ještě 2 jeho knihy :D). Matčiny dary mě těnkrát také zaujaly svou obálkou. A teď, když je čtu... Je zvláštní a přesto pěkná :) A děkuji. Také přeji všechno nejlepší do Nového roku a spousty úžasných knih! ;)

   Smazat
 5. Jsem jedna z mála, na kterou Hvězdy nezapůsobily. Knížku jsem sice kdysi přečetla za jediný večer, ale přesto ve mně příběh nějak nezůstal... Naopak Matčiny dary mě taky lákají :)
  Měj se krásně a všechny knížky si užij

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já doufám, že se mi Hvězdy budou líbit a že je také přečtu za jeden večer :D Matčiny dary doporučuji. Je to něco tak zcela jiného a přesto pěkného. Zanechalo to ve mě zvláštní pocit.. Díky :)

   Smazat
 6. Ani jednu z knih jsem nečetla, ale na Sněží, sněží se už opravdu dlouho chystám. Bohužel vždy, když se odhodlám v knihovně je zrovna vypůjčena.. :) Přeju příjemné čtení a budu se těšit na recenze. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To znám. Také jsem většinou v knihovně nesehnala zrovny ty knihy, které jsem si chtěla půjčit :D Sněží, sněží je typická YA, takže mé pocity jsou smíšené. Ale čte ve vcelku pěkně, takže si ji klidně půjč, jak ji budou mít. A děkuji :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)