sobota 12. ledna 2019

Zaujalo mě #31

Všem Vám přeji krásnou sobotu. Jak ji prožíváte? Lelkujete nebo jste vyrazili ven do sněhu?

Včera večer mě napadlo, že bych mohla obnovit tuto rubriku. Přece jen je taková spousta knih, které čekají v mém seznamu a já ještě přidávám. Za prvé: třeba Vás nalákám na nějaký kousek, o kterém jste ještě neslyšeli. Za druhé: některou z těch knih jste už četli a podělíte se se mnou se svými dojmy, když budete chtít. Za třetí: aspoň ten svůj nekonečný seznam provětrám a znovu objevím zapadané knihy a třeba se k nim konečně dostanu. Vidíte, jak prospěšné tyto články jsou? :D

Jako první tu mám Panenku od Věry Kadlecové. Kniha mě zaujala už svou obálkou. Já prostě takové jednoduchosti prostě zbožňuji :) Její anotace je více než zajímavá a ráda se ponořím do příběhu z českých krajin.

Anotace:
Co asi prolétne hlavou stárnoucí ženě ve chvíli, kdy účtuje se životem? Lituje zmařených nadějí, vzpomíná na lásku, která ji neopustila ani po smrti nebo se omlouvá v duchu všem, kterým ublížila? Proč šňupala kokain a dopustila, aby její mozek vplul do míst, odkud není návratu? Eva spoléhá na novinářku Beatu, kterou nadchl její příběh tolik, že společnými silami napsaly knihu. Doufá, že jí písmenka a řádky svěřené s důvěrou jediné přítelkyni, přinesou rozhřešení. I když je sama téměř zapomenutá a zbavená práv rozhodovat sama o sobě, je to právě Beata, kdo hltá každé její slovo, kašle na vlastní soukromí a napsanými kapitolami přesvědčuje, jak moc ji Eva zajímá. Eva má však dceru Ester. Ublíženou, do ulity zavřenou dívku žijící za vysokou zdí nenávisti a hořkého pohrdání. Dokáže pochopit matčin život a přijmout její zpověď?

Švéd Martin Österdahl napsal mrazivý thriller Nežádejte o milost. Už díky odezvám je jasné, že to bude skvělé čtení, které jen tak neodložím. 

Anotace: 
Píše se rok 1996 a ruské všeobecné volby se blíží. Pashie, mladá žena, která pracuje pro švédskou společnost, v Petrohradu záhadně zmizí. Přibližně ve stejném čase dochází k útoku na telefonní síť ve Stockholmu, což by mohlo potenciálně ohrozit bezpečnost Švédska. Švýcarský přítel a spolupracovník Pashie, člen pobřežní hlídky a expert na rusko Max Anger cestuje do Petrohradu, aby našel svou ztracenou lásku. Během svého hledání zjistí, že dívka objevila informace o stínové organizaci, která pracuje na návratu k totalitnímu režimu a zdá se, že plánuje útok na Západ. Stojí tito lidé za zmizením jeho přítelkyně?? Stále více lidí se stává nevinnými oběťmi bezohledné organizace a Max si uvědomuje, že nemá moc času. Možná už je Pashie mrtvá. Také si uvědomuje, že existuje spojení mezi jejím zmizením a její minulostí... Chce-li zachránit ženu, kterou miluje, a zastavit hrozící nebezpečí, je Max Anger nucen postavit se mocnému zlu. A aby mohl uspět, musí přehodnotit vše, co o sobě ví.

Jako třetí tu mám Trhlinu, která už obletěla snad všechny čtenáře a čtenářky. Josef Karika napsal strhující hororový příběh, u kterého se budu zaručeně bát. Bojíte se rádi? Já ne, ale nějakým záhadným způsobem mě tahle kniha tak zaujala a nadchla, že se na to těším :D

Anotace:
Tahle kniha vznikla zvláštním způsobem. Po vydání mysteriózního thrilleru Strach se autorovi ozval člověk, který mu povyprávěl opravdu děsivý příběh. Jozef Karika jeho vyprávění zaznamenal, mnohá tvrzení ověřil, doplnil o vlastní zjištění a zpracoval v knize, kterou máte před sebou. Na jejích stránkách rozmotává velice tajemný, tragický a hrůzostrašný případ. Zároveň poodhaluje jednu z největších záhad Slovenska – nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tríbeč.
Legenda, záměrná mystifikace, nebo děsivá skutečnost? Tuhle otázku si klade i autor. Předkládá strhující hororový příběh a nechává na čtenáři, aby našel odpověď.
Román Jozefa Kariky byl jako jediný žánrový titul v historii nominován na nejvýznamnější slovenskou literární cenu Anasoft litera
.


Pak tu mám román Dívka na kusy od Kathleen Glasgow. Už podle obálky je jasné, že to nebude jen tak ledajaký román. Já osobně bych si myslela, že se jedná o nějaký thriller. Přestože to nebude lehké čtení, věřím, že se začtu a příběh budu prožívat.

Anotace: 
Charlotte Davis je na tom zle. V osmnácti letech již přišla skoro o všechny blízké ve svém životě. Ale naučila se zapomínat. Její hluboké jizvy jsou plné bolesti a smutku, ale když zapomenete, naleznete trochu klidu. Nemusíte přemýšlet o otci, o vašem nejlepším příteli, který navždy zmizel ani o matce, která vám nemá co dát.
Kaž
dou novou jizvou ztvrdne Charlottino srdce o trochu víc, přesto to stále tolik bolí. Bolí to dost, abyste na to nemysleli, což je někdy jediná cesta, abyste našli cestu zpět od kraje propasti.
Hluboce dojemný portrét dospívající dívky na pokraji ztráty sebe sama a její cestě zpět do života. První próza Kathleen Glasgow je dojemně reálný a upřímný. Je to příběh, od kterého se nebudete moci odtrhnout.
 


No a nakonec tu mám Konec léta. O knize jste tu už četli, neboť jsem si ji před Vánoci pořídila a co nejdříve bych se chtěla začíst. A každý den na ni koukám a říkám si: "ještě ne, ještě tam mám knihy z knihovny a pár knih od bráchy". A tak ji stále odkládám. Ale pak snad... :) 

Anotace: 
Strhující krimidrama z pera oceňovaného švédského bestselleristy Anderse de la Motte.
Za soumraku na konci léta roku 1983 prolezl pětiletý Billy Nilsson dírou v plotě ze zahrady do kukuřičného pole – a nevrátil se domů. V poli našli jen jednu jeho botu. Příbuzní, policie i sousedé po něm několik dní marně pátrali. Příběh ze zapadl
é jihošvédské vesnice obletěl celou zemi, zdevastoval rodinu Nilssonových a po čase se na něj zapomnělo. A pak, dvacet let poté, potká Billyho starší sestra Veronica na skupinové terapii ve Stockholmu mladíka, který začne vyprávět o svém zmizelém kamarádovi. O tom, jak si s ním hrál v zahradě. O skrýších, které důvěrně znala i Veronica… a které měly zůstat neodhaleny. Stejně jako pravda o tom, co se stalo onoho horkého večera. 


Zaujala některá kniha Vás? Kolik z nich jste už četli a na které se teprve chystáte? Budu ráda za jakoukoliv odezvu :)  

Anotace a fotky knih jsou vypůjčeny z Databáze knih.

4 komentáře:

 1. Panenka byla pro mě velkým překvapením, ale o stupínek více se mi líbilo volné pokračování Vina. Trhlinu doporučuji všemi deseti, často si přeji, abych mohla zažít ten pocit číst ji poprvé a nevědět, co mě čeká :-) Teď po rodině koluje po druhé :D Konec léta se mi hodně líbil! Skvělý výběr.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Panenka má pokračování? To je pro mně novinka. A o Trhlině vím, však díky tobě je mezi prvními, co mám v plánu přečíst :)

   Smazat
 2. Konec léta ti ráda doporučím. Dívku na kusy mám doma a stále ji odsouvám.. přemýšlím, že ji nakonec pošlu dál..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Konec léta možná přečtu v následujícím měsíci. Ta zima mě už ubíjí, tak by to chtělo něco takového :D

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)