sobota 23. února 2019

Recenze ✩ Dokonalé ticho ✩ Rosamund Lupton

Autor: Rosamund Lupton
Originální název: The Quality of Silence
Přeložila: Věra Klásková
Obálka: Kateřina Stárková
Nakladatelství: Ikar
Rok a místo vydání: 2016, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 344
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-249-3206-4

O knize:
Yasmin se se svou desetiletou dcerou Ruby vydala na Aljašku za svým manželem Mattem. On jako vědec se na Aljašku rád vrací a rád by, aby to tam mohl své dceři ukázat. Jenže po příletu zjistí, že vesnice, kde Matt pobýval, zmizela. Po katastrofálním požáru nikdo nepřežil. Jenže Yasmin tomu nechce věřit, její muž není mrtvý, jen se ztratil. A tak se vydává napříč zamrzlou Aljaškou hledat pravdu. Jenže cesta bude nebezpečnější, než si zprvu myslela...

Můj názor:  
Dokonalé ticho je třetím románovým thrillerem, který u nás od autorky Rosamund Lupton vyšel. Její V plamenech bylo naprosto úžasné a chtěla jsem vědět, jakým směrem se autorka posunula a jestli vymyslela ještě lepší příběh. S nadšením jsem tedy knihu otevřela.
Moje jméno je tvar, a ne zvuk. Jsem palec a prsty, ne jazyk a rty. Jsem stará 10 prstů – jsem holka z písmen

R - u - b - y

A tohle je můj hlas.
Okamžitě se seznámíme se všemi hlavními postavami, tedy s Yasmin a její desetiletou dcerou Ruby. Hned s prvními stránkami se dozvíme, proč se vydala do daleké a mrazivé Aljašky a z jakého důvodu se i přes nesouhlas místních vydala až na sever. Její pohnutky se můžou zdát šílené a opravdu jednala impulsivně, ale já její chování chápu. Ona nejistota je spalující a bolestná a zmizení jejího milovaného muže Matta je to nejhorší, co ji mohlo potkat. Ona však jeho smrti nevěří a tak hledá všelijaká řešení, jen aby se vydala za ním a našla ho.

Musím se přiznat, že zprvu to bylo hodně pomalé a nijaké. Žádný pořádný děj ani akce a jen jsem se hrozila, aby tak nebylo po celou knihu. Ovšem když se Yasmin vzepřela a opravdu začala bojovat, i přes nejen hrozící nebezpečí v rámci umrznutí, ale i další nástrahy, moje čtecí tempo poměrně vzrostlo. Její popisování mrazu a cestování jsem opravdu prožívala a onen mráz jsem cítila. Je to vážně skvěle popsané, až máte pocit, že jste tam s ní.

Jako velké plus musím zmínit samotnou Ruby. Chytrá desetiletá holčička, která miluje svého tatínka a těší se na vytváření jejich webových stránek. Bohužel je od narození hluchá, takže se s rodiči musí dorozumívat znakovou řečí, přesto jsou její myšlenky velmi zajímavé. To, jak vnímá okolní svět, jak vnímá to ticho a pak cestu právě mrazivou Aljaškou. Nebo jak na ní zapůsobilo zmizení jejího táty. A na úplném závěru mě její činy překvapily. Velmi statečná. Její samotné kapitoly byly vážně skvělé a věřte, že bez ní by tato kniha byla dobrá jen z poloviny.

Samozřejmě že to celé má svůj význam, onen katastrofální požár inuitské vesnice. Po celou dobu jsem si říkala, kdo to mohl udělat, z jakého důvodu a co z toho všeho měl. Konečné vyústění bylo nečekané a drsné. Dočítala jsem se zatajeným dechem, neboť ona Rubyina statečnost si vyžádala velkou emoční dávku.

Kniha Dokonalé ticho byla vážně skvělá. Málokdy se mi stane, aby na mě tak moc zapůsobilo prostředí příběhu, ale Rosamund Lupton to tady předvedla naprosto dokonale, takže určitě doporučuji. Já se budu těšit na další její knihu a můžu jen doufat, že se čtením nebudu otálet jako tentokrát.

Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)