čtvrtek 28. února 2019

Recenze ✩ Hotýlek ✩ Alena Mornštajnová

Autor: Alena Mornštajnová
Obálka: Matěj Vojtuš
Nakladatelství: Host
Rok a místo vydání: 2018, Brno
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 319
Doporučená prodejní cena: 299,- Kč
Zdroj: moje knihovna
ISBN 978-80-7491-496-6

O knize:
Leopold Mánes v období první republiky založil hotel, který ovšem využívali lidé pro své nikým nerušené chvilkové rozkoše. Tento rodinný podnik si hýčká a doufá, že jednou ho převezme jeho vnuk Václav. Jenže komunisté mají jiné úmysly a hotel znárodní. Leopoldovi dá hodně práce, aby v něm mohl správcovat a nadále tak v hotelu žít a mohl mít neustálý přehled nad jeho rozvojem. A pořád doufá, že jednoho dne opět připadne rodině Mánesových…

Můj názor:
Kniha Hotýlek je druhým počinem od české spisovatelky Aleny Mornštajnové, která se mi dostala do rukou. Z jejího nejnovějšího počinu Hana jsem byla nadmíru spokojená, a proto jsem si nemohla nechat ujít její další knihu. Byla jsem hodně zvědavá a napnutá, co se dočtu tentokrát a hlavně zda se mi i tato její tvorba bude líbit a zařadím ji na svém žebříčku oblíbených autorů ještě výš.

Příběh začíná kratičkým přiblížením o našem hlavním hrdinovi Václavu Mánesovi, které se nazývá Ráno. Poté následuje dvacet tři kapitol, které završí Večer. Ono kratičké dvoustránkové seznámení je velice zmatené, ale vyvolává zvědavost. Proto jsem se ještě s větší chutí začetla a věřte, že stránky opravdu pěkně ubývaly.

Celý příběh se vlastně točí kolem rodiny Mánesovy, od narození Václava až po jeho stáří a nakonec smrt. Ale nejen jeho, nýbrž celé jeho rodiny a nejbližších přátel či lidí, kteří nějakým zásadním počinem ovlivnili jeho život. Může se to zdát nudné, ale opak je pravdou. Alena Mornštajnová skvěle vykreslila atmosféru oné rodiny. Nebála se zajít do krajností a proto tak živě prožíváme šťastné, ale i smutné chvíle. A protože se příběh točí okolo celé jeho rodiny, dozvíme se hodně i o jeho prarodičích, nevlastních sourozencích, jeho zemřelém otci, milující matce nebo tetě Marii a její nevlastní dceři Lucii. 
„Měli bysme se jich zbavit,“ přesvědčoval dědu Leopolda. „Přitahují k nám pozornost a přivedou nás do maléru.“
„Nesmysl. Tohle jsou zákazníci, kvůli kterým můžeme existovat. Kdo si myslíš, že si v dnešní době může dovolit vodit si pravidelně do hotelu děvky a prořádit s nimi celou noc? Dokud k nám budou jezdit, jsme v bezpečí. Tihle nám kryjí záda.
Kdyby došlo k nejhoršímu, nebyly by to uvolněné mravy, co by soudruhům vadilo nejvíce. Za nedovolené podnikání a nezákonné obohacování by byla basa, o tom byl Václav přesvědčen. A docela určitě by to nespravily jen dva roky jako v Oldřichově případě.
Kniha ovšem není jen o rodině Mánesových, ale pojednává o různých událostech naší vlasti. Od první republiky, přes obě světové války, totalitní režim, protektorát či období komunistů. Každá událost našeho národa nějak ovlivnila tuto rodinu. S každou novou vládou se museli sžít a s nimi i jejich hodinový hotel, který při první příležitosti znárodnili komunisté, a děda Leopold Mánes pak marně doufal, že nadejde den, kdy bude hotel znovu jeho nebo ho povede jeho vnuk Václav.

Kniha má skvělý námět a ještě lepší kompozici. Její chytlavý děj Vás nenechá na pochybách a kdykoli knihu odložíte, těšíte se na další její otevření. V podstatě jednoduchý děj má neuvěřitelnou hloubku v podání historie naší vlasti, která se mi moc zamlouvá, a ráda bych přečetla více takovýchto knih. Nejen že se dočteme skvělý příběh, ale navíc si připomeneme něco z minulosti nebo se poučíme a dovíme se třeba něco nového. A myslím, že tento trik je vážně skvělý tah.

Hotýlek splnil mé očekávání a moc se těším na další autorčiny knihy. Doma mě čeká ještě Slepá mapa a v dubnu nakladatelství Host vydává její novou knihu zvanou Tiché roky. Dle anotace zní lákavě, takže se můžeme na ledacos těšit. Každopádně Hotýlek Vám určitě doporučuji. Není sice tak skvělý jako Hana (proto o jednu hvězdičku méně), ale čte se vážně pěkně :)

Bodování:

4 komentáře:

 1. Já tu svou recenzi na audioknihu stále ještě sepisuji, mám ji rozepsanou, ale nedokončenou. Hezky sepsané :-) Je vidět, že ti autorka sedla :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na tvou recenzi se těším, hned se jdu podívat :) Ano, anutorka mi hodně sedla. Někde jsem četla, že se drží stejné linie a možná je to pravda. Četla jsem jen dvě její knihy, takže nemůžu soudit, ale mě se přesně takové příběhy líbí :)

   Vymazat
 2. Hotýlek jsem si pořídila do čtečky, ale zatím jsem se k němu ještě nedostala. Každopádně autorku jsem si velmi oblíbila a určitě mám v plánu přečíst si všechny její knihy. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hotýlek doporučuji. Je skvělý. Ještě mě čeká Slepá mapa a strašně se těším na tu její novinku. Tak pokud si Hotýlek přečteš, ráda si přečtu tvé dojmy :)

   Vymazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)