pondělí 25. března 2019

Recenze ✩ Běsa ✩ Dita Táborská

Autor: Dita Táborská
Obálka: Lucie Zajíčková
Nakladatelství: Host
Rok a místo vydání: 2018, Brno
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 360
Doporučená prodejní cena: 329,- Kč
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7577-583-2

O knize: 
Co se dělo před Malčiným narozením? Proč si ji její vlastní matka nenechala a dala ji k adopci? A co její rodina, nemohl se o ni postarat někdo z nich? A spousta dalších otázek je zde zodpovězena, ale nejen ona. Co se stalo s Bělou a její sestrou Sábou? Která z nich svůj život promarnila v drogách a která se naopak uměla zaopatřit? Čím vším si obě sestry musely projít?

Můj názor: 
Ihned po přečtení Malinky jsem prostě nedokázala otálet a neotevřít Běsu. Běsa lehce navazuje na její předchůdkyni, i když by se spíše dalo říci, že jí předchází. Podíváme se totiž do minulosti dávno před Malčiným narozením, ale i přítomnosti, kdy se nám opět ukázala na scéně už jako dospělá žena.

Tentokrát kniha obsahuje jen sedm kapitol a jsou řešeny úplně stejně jako v knize předešlé. Nejvíce mě však zajímal epilog, kdy se nám dostává do rukou Bibin deník. Obálka je stejně nádherná, a v knihovně by se obě krásně vyjímaly.
I ti nejbližší jsou dál, než si myslíme. Ale taky blíž, než bychom si přály.
V této knize se seznámíme s více lidmi, kteří nějakým způsobem ovlivnili Malčin život. Jako první se podíváme za dvojčaty Bělkou a Sábou a jejich rozvedenou mámou Majkou. Protože jsem netušila, jak je kniha vlastně psána, byla jsem hodně zmatená a chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala. Zprvu jsem si totiž myslela, že se jedná o překlep a čtu o Malce a jejích dvou pro mne neznámých dcer. Až později vše do sebe perfektně zapadlo a já začínala chápat, co se tenkrát asi událo. A zcela určitě bych Vám mohla říct, která z těch dvou má s Malkou více společného, ale Dita Táborská mě převezla na celé čáře. Autorka nás provází životem všech tří žen, kdy nám spousta věcí byla vysvětlena a stále častěji jsem přikyvovala hlavou a říkala si: aha, tak proto.

Jako další rodina, která tu figuruje, je sice ukrajinská, ale s českým původem a jmenují se Balabánovi. Nevěřila jsem, ale i oni zasáhli naší rodině do života. Tato rodina mi byla dosti nesympatická a pořád jsem se ptala, jak ještě více můžou ovlivnit jejich životy. No, ovlivnili.
Nenech se zase rozesrat, ségra, musíš mít krunýř! Krunýř? Jakej krunýř? Co to meleš? zeptala se Sába. No krunýř, jako štít, vobranu, no.
Paní Táborská se znovu zaměřuje na roli matky. Tentokrát však ne v rámci adopci. Jak může matka ovlivnit životy dětí? Co všechno pro ně může udělat? Co jim může dát nebo nedát a hlavně můžou vždy vychovávat své dítě? Malčin osud je silný a jen díky pár rozhodnutí se dostala k adopci. Mohla mít svou vlastní rodinu, avšak jedno veliké NE je rozhodující. Na jednu stranu to chápu, ale na tu druhou bych asi nedokázala říct ne. Už jen z jednoho prostého důvodu, a to díky tomu, že by byla moje krev, i když od sourozence. Ne každý se však na to dívá jinak.

Také je zde konečně vysvětleno, jak to bylo s Malčiným rodným listem. Byla opravdu nalezenec? Jak jedno nepatrné rozhodnutí dokáže ovlivnit celý život. Neskutečné...

Běsa je opravdu skvělý román, který jsem doslova hltala. Stránky utíkaly jedna za druhou, nenašla jsem žádná hluchá místa a neskutečně mě bavila. Byla živější než její předchůdkyně Malinka. Autorka se opravdu nebála psát otevřeněji a více jsem to celé prožívala. Dokázala jsem se do celého příběhu vžít. A toto mám neskutečně ráda.

S jistotou Vám můžu napsat, že mám další oblíbenou autorku. S nadšením budu očekávat její další romány, a pokud jste s Ditou ještě neměli tu čest, neváhejte. Nebudete litovat :)  

Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)