čtvrtek 14. března 2019

Recenze ✩ Metoda 15/33 ✩ Shannon Kirk

Autor: Shannon Kirk
Originální název: Metod 15/33
Přeložil: Petr Červený
Obálka: Kreatika
Nakladatelství: Omega
Rok a místo vydání: 2017, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 240
Zdroj: knihovna
ISBN 978-80-7390-570-5

O knize:

Šestnáctiletá dívka Lisa je unesena. Nikdo neví, proč ani kdo ji unesl a mají jen chabé náznaky. Detektivové však dělají, co mohou, aby ji našli. Jenže únosce netuší, koho unesl. Kdo je ona dívka? A co mu může provést? Lisa je nebojácná a neobyčejně chytrá, potají spřádá plán odplaty a jen ona ví, jak její únosce skončí…

Můj názor:
Je to již dva roky, co vyšla kniha Metoda 15/33 a dle mého měla vcelku veliký a kladný ohlas. Mě však trvalo tak dlouho, než jsem se po knize podívala. Ne jen že mě vcelku odrazoval onen boom, který okolo knihy vznikl, ale také jsem prostě neměla náladu. Takže, jak se mi kniha nakonec líbila?
Myslel si, že ona je obětí.
Netušil, že to je on, kdo se musí bát.
Musím se přiznat, že jsem se vcelku špatně začítala. Bylo to takové zdlouhavé, nijaké a než se něco začalo dít, tak mě víceméně nudila. Jenže když jsem pak unesené dívce jménem Lisa přišla na chuť, moje zvědavost se ozvala a stránky konečně začaly utíkat.

No jo, začátek je vážně pomalý a nebavilo mě číst o položkách, které si vězeňkyně vytvářela. Jenže pak jsem se na její chorý mozek naladila a chtěla jsem vědět, jak toho bastarda dostane. I její vzpomínky na dětství a brzké dospívání (přece jen je jí šestnáct) byly zajímavé a skvěle doplnily děj. Nebo její vztah k rodině. A díky nim jsem ji najednou začala chápat a říkala si, že to ten chlap tentokrát nevychytal. Avšak její kapitoly jsou protkané s detektivem Rogerem Liu, který nás seznámí jak se svým životem, tak se svou prací a hlavně s celým případem. Opět skvělé doplnění, tyhle kapitoly jsem měla ráda. Přidaly celému příběhu jistý švih.

Co se pěkně rozjelo a najelo na pěkně rychlé a dobře promyšlené obrátky, se záhy projevilo jako neskutečně přiblblý konec. Autorka Shannon Kirk až moc brzy prozradila konečnou fázi a najednou bylo vše ukončené a přitom zbývalo ještě dost stran do konce knihy. Mohla si více pohrát s celým plánem, více rozepsat jisté akce a celkově počkat s dokonáním jejího osvobození. Konečné vyústění, kdy oběť na vše vzpomíná s pěknou řádkou let zpátky je nezáživná a zbytečná. Přesto mě překvapila, a sice s onou situací s vysvobozením. Roger Liu se dozví také celkem zásadní věc a celý případ pro něj nabere jiný směr.
15 úkolů, 33 dní.
A jeden dokonalý plán.
Oběť je jasný génius, kdy prokazatelně musí v její osobnosti být něco špatně. Naše hrdinka je na tom bídně s city, a tak dokázala jednat chladnokrevně a jako sociopat. Nejednou jsem se pozastavila nad tím, zda je to vůbec možné. Ale už několikrát jsem slyšela, že pokud je někdo v něčem nadprůměrný, v něčem, absolutně normálním, zaostává. Takže asi ano, ale stále jsem na pochybách. Jak mohla to všechno v tak mladém věku vědět?

Metoda 15/33 slibovala nadupaný thriller, který se mi ovšem nedostavil. Našla jsem spousty hluchých míst a zbytečných pasáží, přesto však mě v jistých situacích dokázala chytit. Doporučila bych ji všem, kteří chtějí něco rychlého, ale neočekávají nic perfektního. Na odreagování to nemusí být špatné.

Bodování:

6 komentářů:

 1. Taky jsem od knihy očekávala skvělý thriller, ale ten se bohužel nekonal. Všechno to bylo tak divně napsané, a nezáživné, že jsem se modlila, aby už byl konec. Přitom potenciál to mělo, škoda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bylo to divně napsané. Hlavně mi dost trvalo, než jsem se přepla na hrdinčinu vlnu a pak to konečně začalo být záživnější. Bohužel rychlým koncem a hrdinčinou dospělostí to celé zase pohřbila.. Škoda, kniha měla veliký potenciál.

   Smazat
 2. Opravdu slabota. Zpětně už si nepamatuji přesně jak jsem knihu hodnotila, ale vysoké hodnocení asi neměla :D Dočista mi vypadla z hlavy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslím, žes jí hodnotila více kladněji, než já. A ano, chápu to. Dávám tomu tak měsíc a na knihu si ani nevzpomenu :D

   Smazat
 3. Tahle kniha mě vůbec neláká. :-)
  Apoň že tak, i tak jich mám na wislistu dostatek :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mě tenkrát zaujala hodně a dost jsem se na ni těšila. Pak mě sice překvapila některá hodnocení, ale byla jsem připravena do ní jít. No, kdybych ji přešla, tak bych o nic nepřišla.. :D

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)