úterý 5. března 2019

Recenze ✩ Šílené výčitky ✩ Liane Moriarty

Autor: Liane Moriarty
Originální název: Truly Madly Guilty
Přeložila: Šárka Kadlecová
Obálka: David Dvořák
Nakladatelství: Ikar
Rok a místo vydání: 2017, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 456
Doporučená prodejní cena: 399,- Kč
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-249-3485-3

O knize:
Tiffany a Vid pořádají jednoho krásného odpoledne grilování pro své sousedy Eriku a Olivera. Pozvali i jejich přátele Clementine se Samem a jejich malé děti. Přestože se Tiffany s Videm se zbylými účastníky moc neznají, neodradí je to od skvělé hostiny. Skoro všichni se skvěle baví a užívající si krásné nedělní odpoledne. Jenže v jednu chvíli se vše zhroutí jako domeček z karet a tato událost v nich všech vyvolá trauma a její následky budou dlouhodobé. Co se ve skutečnosti stalo? A co s tím vším má společného Tiffanin a Vidův soused?

Můj názor:
Australskou autorku Liane Moriarty jsem měla v hledáčku již dlouho. Její knihy jsou oblíbené a já byla velmi zvědavá, jak se její tvorba bude líbit mě. Nutno podotknout, že jsem měla jen letmý pojem, o čem vlastně píše a jak silné a zapeklité příběhy by mohla mít. Takže jsem knihu Šílené výčitky otevřela naprosto nevědouc a s jakousi ostražitostí a očekáváním.

Kniha čítá vcelku dost stran, tedy 456 a samozřejmě má i veliké množství kapitol. Díky tomu příběh odsýpal, neboť nebyly delší než patnáct stránek. Samotný děj je rozdělen do dvou časových linek, přítomnost a minulost. V přítomnosti se podíváme za hlavními postavami, kdy ono osudné grilování na každého z nich mělo jiný účinek. Každý se utápí ve svých myšlenkách a každý se svým způsobem změní. V minulosti se však podíváme do dne grilování. Od úplného nápadu, přes přípravu až po večer, kdy se v jednu chvíli vše zvrtlo. Tyto kapitoly se jmenují Den, kdy se grilovalo.

Při prvních stránkách jsem byla zmatená a strašně dlouho mi trvalo, než jsem se zorientovala a začetla. Seznámení s Erikou a Clementine bylo nijaké a nezáživné. Obě jsou nejlepšími kamarádkami už od dětství, ale později zjišťujeme, že jejich přátelství není jen tak ledajaké. V podstatě donucené, ale i s jistou opatrností a úctou jedna k druhé. Erika neměla lehké dětství, proto se asi není čemu divit, že v dospělosti je tak pedantská a puntičkářská. Ovšem některé její způsoby se mi nelíbily. Naproti tomu Clementine měla všechno, na co si vzpomněla, a tak je v dospělosti v jednom kole, věčně usměvavá, požitkářská a impulsivní. Její chování má však vliv i na její dvě malé děti.
Stačí malá chvilka nepozornosti…
Po celou knihu znovu prožíváme tu hrůznou chvíli v den grilování, ale nikdo nám neřekne, co se vlastně stalo. Neustále je nám to předkládané po kousíčkách, a když už si myslíme, že se konečně dozvíme, co se stalo, podíváme se za jinou postavou. Zprvu to bylo trochu napínavé, ale s přibývajícími stránkami jsem o knihu přestávala mít zájem. Autorka to neuvěřitelně rozvlekla. Našla jsem spoustu zbytečných kapitol a v podstatě mě hned unavila. A přestože jsem tak trochu tušila, co se asi mohlo stát, nebyla jsem zaskočena ani pohoršena. Prostě mě nedokázala zvednout ze židle…

Liane Moriarty má jednoduchý a velmi čtivý styl psaní. Tento její příběh má skvělou nápaditost, ovšem je až příliš rozvleklý. Střídání minulosti a přítomnosti je v pořádku a díky tomu to ještě více odsýpalo. Avšak v přítomnosti se všichni utápěli ve svých myšlenkách a postupně začaly napovrch vyplouvat mnohdy až bolestné tajemství a staré křivdy. Tuto problematiku zvládla na jedničku a po psychologické stránce to zvládla dobře. Dočteme se totiž, co visí mezi Erikou a Clementine a proč jsou k sobě takové. Její manželé mají ovšem také své mouchy a i oni musí zpytovat svědomí.

Přestože se bavíme o dvojici manželských párů, grilování se uskutečnilo u Eričiných a Oliverových sousedů, Tiffany a Vida. Jejich desetiletá dcera je velmi inteligentní a samotářská. Tiffany pak začne těžce nést, když se po grilování stáhne do sebe a nakonec začne být zoufalá. I když se téměř všichni skvěle bavili, po té události se všichni začnou těm druhým vyhýbat, až se to vyhrotilo do tak závažných situací, že se prostě musí něco stát. No jo, jenže co..?

Kniha Šílené výčitky bohužel nepředčila mé očekávání. Dle nadšení jiných čtenářů jsem očekávala opravdu něco bravurního, dostalo se mi však průměrného výkonu. S autorkou ovšem nekončím, neboť toto je podle hodnocení na DK nejslabší kniha.  

Bodování:

6 komentářů:

 1. Škoda, že se ti kniha nelíbila víc. Já ji zatím nečetla, ale asi do ní půjdu. Od LM jsem četla Sedmilhářky a ty byly super. Už dlouho chci zkusit další knihu od ní a Šílené výčitky mě opravdu zaujaly. :-)
  Super recenze. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já vím, také mě to mrzí, neboť jsem očekávala zdaleka víc. Ale věřím, že jiné její knihy budou lepší a opravdu mě začne bavit :) Mě konkrétně zajímají hlavně právě ty Sedmilhářky a pak Tři přání a Manželovo tajemství :)

   Vymazat
 2. Odpovědi
  1. To opravdu ano :) Bohužel mě však kniha nezaujala naplno.. :(

   Vymazat
 3. Na knihu se chystám, tak mě tvá recenze lehce zklamala, ale jelikož knihu mám doma, tak se asi do ní jednoho dne pustím. A znáš to - co čtenář, to názor.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě se do ní pusť, třeba se ti bude líbit. Ráda si přečtu tvůj názor :) Já asi očekávala víc, ale je fakt, že tato je jedna z nejslabších, co jsem zjišťovala. Určitě se podívám i po jiných :)

   Vymazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)