úterý 5. března 2019

Z knihovny #27

Šílené výčitky a Metoda 15/33 mám už dávno přečtené, a tak mi nezbývalo, než se vydat do knihovny. Nejposlednější den na vrácení byl tento pátek, ale díky ochotě mé včerejší návštěvy jsem si do ní skočila dříve. Můj muž z toho byl opět na větvi, hlavně z množství těch knih a proč si jich půjčuji pořád tolik, když mám knihovnu svých nepřečtených a ještě některé jeho atd. No jo, ale když já si prostě nemůžu pomoct 😀
Jako první jsem šla do krimi a thriller oddělení (tam jdu vždy jako první 😀) a zjistila jsem, že Lazara opět nemají. Asi je hodně žádán, ach jo... Tak jsem hledala něco jiného a protože tahle návštěva byla spontánní, nebyla jsem vůbec připravená. Našla jsem tam ale Tichou modlitbu od Angely Marsons. No jo, jenže je to jednička? Asi po třech minutách jsem zjistila, že v rukou držím třetí díl a Němý křik nikde. Jaké bylo mé zklamání... Třetí a poslední volbou byli Zimní lidé. Na tuto duchařinu mám spadeno dlouho, a tak nebylo nad čím hloubat.
Anotace:
West Hall ve Vermontu bylo vždy město podivných zmizení a starých legend. Nejzáhadnější z nich je smrt Sary Harrison Shey, která byla v roce 1908 nalezena mrtvá na poli za jejím domem, jen několik měsíců po tragické smrti své dcery.
Nyní, v současnosti, žije devatenáctiletá Ruthie na tomtéž statku se svou matkou Alicí a mladší sestrou
. Jednoho rána Ruthie zjistí, že její matka zmizela. Ve snaze najít nějakou stopu prohledává matčinu ložnici a pod podlahou nalézá starý deník Sary Harrison Shey. Ruthie je náhle vtažena do prastarého tajemství a zjistí, že není zdaleka jediná, kdo na tomto statku hledá někoho zmizelého. Ale může být jediná, která tuto stále se opakující historii zastaví...

Pak jsem vlezla do klasické beletrie a rozhodla si znovu půjčit Liane Moriaty. Její Šílené výčitky nebyly až tak dobré (recenzi plánuji ještě dnes), ale rozhodla jsem se ji ještě zkusit. Rozhodovala jsem se mezi Tři přání, Sedmilhářky a Zamilovaná hypnotizérka. Nakonec zvítězily Sedmilhářky a já doufám, že nebudu litovat.
Anotace:
Jane je hloubavá, do sebe uzavřená šedá myška a v životě to vůbec nemá jednoduché, protože sama vychovává pětiletého syna. A ten se teď navíc začal ptát po svém tátovi.
Madeline je velká parádnice a přitom neřízená střela. Momentálně jí ztrpčuje život její exmanžel: po letech si zničehonic vzpomněl, že by se mohl taky po
dílet na výchově jejich společné dcery.
Celeste je věčně zasněná, poněkud vynervovaná místní kráska. Co ji ale může trápit, když má tak hodného, hříšně bohatého manžela a přepychový dům? Snad jen ta jejich dvojčata jsou občas na zabití.
Každá z nich je úplně jiná, a přesto jsou nejlepší kamarádky. Jsou však k sobě skutečně upřímné? Vždyť i drobné lži a polopravdy můžou časem vyústit v obrovskou tragédii.
Román světově úspěšné autorky bestselleru Manželovo tajemství je příběhem tří matek, jimž se jejich na pohled všední životy krůček za krůčkem nebezpečně vymykají z rukou. HBO natáčí podle této knižní předlohy minisérii s Nicole Kidmanovou a Reese Witherspoonovou v hlavních rolích.


V rukou jsem držela dvě knihy (s jednou nikdy neodcházím) a chystala se jít nakupovat (no jo, má návštěva byla velkorysá). Jenže... Nechtělo by to ještě třetí knihu? Nějakou droboučkou, lehoučkou, maličkého formátu? Prostě jednohubku na jedno, maximálně dvě odpoledne? Víte jak to dopadlo? Po obletění všech regálů jsem skončila u paní Táborské. Nejenže ani jedna její kniha není jednohubka, ale vzala jsem si rovnou obě dvě. Malinku i Běsu.
Anotace Malinka:
Narodila se v porodnici, přesto je úředně nalezenec. Když ji totiž Ina s Jaromírem ke svým dvěma biologicky vlastním synům adoptovali, měla téměř ve všech kolonkách rodného listu vepsán údaj Nezjištěno. Ina rozuměla trápením, která Malce její složitý příběh přinášel. Toužila stát při ní, ale mnohdy to zkrátka nevyšlo. Dvaadvacetiletá Malka se dostává do nečekané životní situace, která ji nutí zaplnit prázdná místa svého života a odpovědět si na otázku, co vlastně dělá mámu mámou. Čtyřicetiletá Alice tohle promýšlet nepotřebuje — zřetelně to vnímá svou intuicí, avšak složité konstelace mateřství, do kterých se dostává, jsou i pro ni nečekanou výzvou. Otcem dítěte, které obě ženy spojí, je Alicin manžel Roman, jenž po dítěti hluboce touží. Román Malinka je především svižně a vtipně vyprávěný příběh, který s nesmlouvavou naléhavostí zobrazuje krizi lidské identity, zamýšlí se nad její podstatou a právem na ni. Rodičovství v mnoha podobách se v něm vymyká definicím. Postavy románu se navzájem potřebují k životu, ale ten je často škodolibě plácá přes prsty.

Anotace Běsa:
Znepokojivý román o hledání a ztrácení těch nejbližších.
Běla a Sabina vyrůstaly jako dokonale na sebe napojená jednovaječná dvojčata — dokud jejich symbiózu nezačala rozežírat drogová závislost. Jejich matka prožila svůj život v paralyzujícím smutku z osudu jedné dcery a v marné snaze zakrýt ho před tou druhou, která svůj ž
ivot takříkajíc zvládla.
Ve stejném roce jako obě dívky se v české vesnici na Ukrajině narodil Vitalij, který se rozhodl řešit neutěšenou ekonomickou situaci odjezdem do vysněného Česka, země svých dávných předků. Práci dostával od Luboše, obchodníka s bílým masem, který jednou dostal odvážný nápad…
Všechny postavy propojí dítě, které se po mnoha letech začne nepříjemně hlásit o slovo. Co vlastně chce? Má právo jim po tak dlouhé době vtrhnout do životů a znovu je obrátit vzhůru nohama? Román Běsa volně souvisí s románem Malinka a klade nesnadné otázky, co to znamená být něčí otec nebo matka.


Četli jste některou knihu? Jakou bych měla začít? A která se Vám naopak nezamlouvá?

10 komentářů:

 1. Pěkné knihy se ti dostaly do ruky :-) Kniha Zimní lidé byla skvělá, myslím, že se ti bude líbit. Hodně napínavá a tajemná až strašidelná. Sedmilhářky jsem nedávno listovala, čekají na přečtení už celkem dlouho, třeba mě pak tvoje recenze nakopne a konečně si ji přečtu.
  Tvé vyprávění o touze půjčit si ještě nějakou malinkou knihu mi připomnělo také mou nedávnou návštěvu v knihovně. V ruce jsem držela Lososa v kaluži a překvapilo mě, že ta kniha je tak malinká! Zvažovala jsem dlouho, ale nakonec jsem si ji nepůjčila. Teď si říkám, jestli jsem neudělala chybu :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak s knihou Zimní lidé u tebe nepochybuji. Vím, že se ti líbila a možná právě ty jsi mě nahlodala k přečtení (pokud mě má paměť neklame). Na Sedmilhářky jsem zvědavá už jen z důvodu, že Šílené výčitky nebyly až tak skvělé, jak jsem si myslela. Takže si chci udělat lepší obrázek o autorce a pak se uvidí...
   Když já se vážně snažila najít nějakou malinkou knížku, ale nic moc tam neměli :D Losos v kaluži neznám a podle obálky bych si ji určitě nevybrala. Je strašná :D Ale třeba si ji vybereš příště a já si pak přečtu recenzi ;)

   Smazat
 2. Hezké úlovky z knihovny.
  Sedmilhářky se mi od Moriarty líbily zatím nejvíc!
  Koukám že výše je i recenze na Šílené výčitky tak jdu mrknout, i když tu jsem ještě nečetla :(

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na ty Sedmilhářky jsem fakt zvědavá. Momentálně čtu Malinku a ta je hodně dobrá, takže chci hned navázat Běsou. Pak si snad najdu čas na ty Sedmilhářky a doufám, že kniha bude stát za to :)

   Smazat
 3. Malinku i Běsu jsem četla a byla jsem spokojená. Paní Táborská píše opravdu poutavě, osobně se mi malinko víc líbila právě Běsa, připadala mi taková "šťavnatější"
  Budu se těšit na tvůj názor a doufám, že budeš s knihami spokojená :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Malinku a Běsu jsem si půjčila právě díky tvým recenzím. Hodně jsi mě nalákala. Malinku už mám za sebou a vážně paráda, včera jsem rozečetla Běsa a zatím dobré, jen se musím více začíst a zorientovat (z 20 stránek toho moc nepoznám). Recence snad budou brzy ;)

   Smazat
  2. Wau, tak teď jsi mě dostala! :-) Jsem moc ráda, že jsi byla s Malinkou spokojená a doufám, že tě bude Běsa bavit stejně, neli více :-))

   Smazat
  3. No jo, už jsi mě nalákala na hodně knih a většina se mi jich líbila :D Chybí mi ještě necelá stovka a je opravdu lepší, než Malinka. Strašně se těším na ten deník :)

   Smazat
  4. Tak to mě vážně těší :-)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)