sobota 6. dubna 2019

Recenze ✩ Smrtící tajnosti ✩ Robert Bryndza

Autor: Robert Bryndza
Originální název: Deadly Secrets
Přeložila: Kateřina Elisová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok a místo vydání: 2019, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 384
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-271-0592-2

6. díl ze série Inspektorka Erika Fosterová – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlých dílů!!

O knize:
Marissa Lowesová je skvělá tanečnice burlesky a má mnoho obdivovatelů a snů. Jedním z nich je vydat se do Spojených států a po vzoru Dity Von Tesse být tou nejlepší a nejúspěšnější. Jenže osud to vymyslel jinak. O vánočních svátcích je nalezena mrtvá na prahu vlastního domu a na Erice Fosterové je, aby dopadla vraha co nejdříve. Jenže i tentokrát se musí potýkat se záludnostmi případu a ke všemu vyskočí strašáci z její skříně. Nezbude jí nic jiného, než začít řešit svůj vlastní život. Může si to ovšem zrovna teď dovolit?

Můj názor:
Smrtící tajnosti je již šestý díl s naší oblíbenou inspektorkou Erikou Fosterovou. Nakladatelství Cosmopolis neváhá a nadále překládá další a další díly, jaké anglický spisovatel žijící na Slovensku Robert Bryndza napíše. A já jsem opět ráda, že jsem měla tu možnost si knihu přečíst.

Kniha obsahuje 69 kapitol a epilog. Kapitoly jsou vcelku krátké, a protože je příběh velmi chytlavý, stránky jen ubývají. Celé je to napínavé a pro dobrý jazyk i dobře čitelné. Nenašla jsem žádná hluchá místa a snad žádná část mě nenudila. A když se do popředí dostala Mossová, dostalo to ještě čtivější a napínavější náboj a já prostě musela vědět, jak to celé dopadne.
Dokonalá vražda potřebuje dokonalé krytí...
S Erikou se podíváme na velice těžký případ. Se svým týmem řeší vraždu mladé a krásné ženy, která byla zavražděna na prahu svého domu. A co je ještě děsivější, stalo se to zrovna o vánočních svátcích. Copak vrazi si nedají pokoj ani v těchto dnech? Odpověď byla zcela jasná a s napětím jsem s Erikou řešila případ a nechápala, jak může být někdo tak zvrhlý. Copak je zajímavého na plynové masce?

Jenže Erika neřeší jen vraždu, v jejím osobním životě se stanou tři zásadní události, díky kterým se musí zastavit, urovnat si to v hlavě a teprve pak se vydat zase dál. První zásadní zlom se týká jejího zdraví, díky kterému si najednou připadá nepatřičná a stará. Jenže, každou z nás to jednou dostihne. Druhá událost se týká jejího tchána, kdy si najednou uvědomí spoustu dalších věcí a já se vážně moc těším, jakým směrem se její život bude ubírat v dalších dílech. No a pak Peterson. Co se jeho týče, je to dost předvídatelné a Erika se musí vypořádat se spoustou věcí, hlavně se psychicky uklidnit. Emoce se v ní střídají a Robert to tak dobře vystihl a vyjádřil, že jsem to s Erikou prožívala. Hlavně ten telefonát...

Marissa Lewisová byla velice krásná a žádaná. Každý muž po ní toužil a ona je náležitě využívala. Ke všemu byla skvělou tanečnicí burlesky, vlastně nejlepší v celé Anglii, dalo by se říci a měla spoustu obdivovatelů a nápadníků a každý by ji chtěl jen pro sebe. Také se našla velká spousta žárlivců. Je jasné, že Erika se svým týmem to nebude mít jednoduché. Musí prolézt tím bahnem mužů, kteří s Marissou měli cokoli společného. Každý něco skrývá a žádný by jí nedokázal ublížit. Věří tomu však? Já sama jsem byla na pochybách, neboť Robert si tentokrát skvěle pohrál s mou myslí a já se od příběhu nedokázala odtrhnout.
Lékař Eriku opustil a vydal se na prohlídku oddělení. Erika chvíli stála na chodbě a snažila se přijít na to, jak k tomu došlo. Jak kvapně čas běží. Příliš brzy čelí střednímu věku a stárnoucímu tchánovi, o kterého se bude starat.
To byl důvod, proč se ponořila do práce. Díky práci cítila, že žije. A že je mladá. Práce je neměnná. Venku stále pobíhají ti špatní, které je třeba chytit. Zlo nemá věkové hranice. Odehnala myšlenky pryč.
Ještě nikdy jsem o burlesce v žádné knize nečetla a popravdě to bylo něco zcela nového a neokázalého. Marissa se shlédla v té nejlepší tanečnici, Ditě Von Tesse. Bylo zajímavé se dočíst něco o burlesce a celému příběhu to dodalo jistou žhavost a peprnost.

Pokud byl příběh napínavý a velmi čtivý, nevím pak, čím byl závěr. Byl hodně nabitý akcí a napětí a já sotva lapala do dechu. Robert Bryndza se opravdu dobře rozepsal a nedovolil mi ani na chvíli knihu odložit. Nejen že jsem byla šíleně napnutá, co se s Mossovou stane a jestli to dobře dopadne, ale ještě to nebezpečí a vrah a... Opravdu mi z toho bylo úzko.

Pokud jste Smrtící tajnosti ještě nečetli, rozhodně neváhejte. Robert Bryndza se perfektně rozepsal a dovolím si napsat, že toto je (prozatím) nejlepší díl z celé série. Určitě nebudete litovat!

Bodování:
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, které spadá pod nakladatelský dům Grada Publishing! Knihu si můžete zakoupit zde.

2 komentáře:

  1. Tenhle díl se mi moc líbil, doslova jsem ho žrala. O burlesce jsem slyšela poprvé, hned jsem si to hledala na wiki :D Recenzi máš sepsanou moc hezky :-)

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. To já jsem o burlesce slyšela už dřív, stejně tak o Ditě Von Tesse (přece jen to byla manželka Marilyna Mansona, kterého jsem tenkrát poslouchala). Takže pro mě to bylo takové skvělé zpeztření a oživení. A děkuji :)

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)