středa 3. dubna 2019

Recenze ✩ Tiché zlo ✩ Emma Viskic

Autor: Emma Viskic
Originální název: Ressurection Bay
Přeložila: Jana Kordíková
Obálka: Jiří Troskov
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok a místo vydání: 2019, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 232
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-271-0846-6

1. díl ze série Caleb Zelic


O knize:
Caleb Zelic pracuje s bývalou policistkou Frankie Reynoldsovou jako detektiv na volné noze a starají se o pochybné obchodování či krádeže. Jenže jejich občasný obchodní partner a policista v jedné osobě, Gary Marsden, byl brutálně zavražděn. A co je ještě horší, policie si myslí, že ho zabil právě Caleb. Bude mít spoustu práce prokázat svou nevinu a ještě ke všemu přijít na to, kdo je Scott, neboť právě on je za vším. Dokážou ho s Frankie najít dřív, než zavraždí další lidi a zvládne ochránit svou rodinu?

Můj názor:
Jak jsem nedávno psala ve svém článku o nových knihách, Tiché zlo mi nabídla Bára z Cosmopolis a přestože by mě obálka absolutně nenadchla, díky její anotaci jsem se pro ni rozhodla. Přečetla jsem ji už minulý týden a řeknu, že to byla jízda!

Australanka Emma Viskic napsala již dva díly se sympatickým chlápkem Calebem Zelicem. Její první díl Tiché zlo mělo veliký úspěch a získala i nějaké ocenění. Třetí díl Darkness for Light by měl vyjít někdy v říjnu (samozřejmě originál). Já však s nadšením budu očekávat další a další díly a věřím, že nás nakladatelství Cosmopolis nezklame a nadále budou její knihy vydávat.
Caleb Zelic neslyší nic, ale vidí všechno
Kniha obsahuje třicet dva kapitol a závěr. Styl psaní je lehký, rychlý a velmi čtivý. Žádné složitosti, žádné poučky, prostě se to čte vážně pěkně a stránky ubývají. A díky malému počtu stran máte knihu opravdu brzy přečtenou.

Musím ovšem napsat, že jsem se pro podobnost jmen občas ztrácela, a když se Zelic se svou kolegyní Frankie bavili o možných pachatelích, měla jsem v hlavě guláš. Nevím, jestli to bylo mým momentálním rozpoložením, ale přesto jsem se brzy chytla. Každopádně Caleb se snaží přijít na to, proč byl jeho nejlepší přítel Gary zavražděn a jak by mohl ochránit jeho manželku s dětmi, ale i svou rodinu, neboť on sám je chodící bomba.

Scott je vždy napřed a to doslova a do písmene. Caleb to nemá lehké a pro své postižení to má ještě ztíženo. V dětství prodělal meningitidu a ohluchl. Přesto se s tím naučil žít, v dorozumívání mu pomáhají naslouchátka a odezírání ze rtů. Pro mě to bylo něco nového, neprobádaného. A protože znakovou řeč neovládám (v mém okolí není nikdo takový), bylo to pro mě i trochu poučné. A určitě dávám kladný bod, protože je to neokoukané.
Caleb Zelic pronásleduje vraha svého nejlepšího přítele.
Nikdy nezapomene žádnou tvář.
A to mu může zachránit život.
Občas jsem si říkala, proč zrovna udělal tu či onu fatální chybu, ale Caleb pro to měl své důvody. A když začne jít o život jeho bývalé manželce, pochopí, že Scott je vážně ten zlý a je schopný jít přes mrtvoly. A že jde opravdu do tuhého. No jo, jenže o co mu vlastně jde? I na to se s Frankie snaží po celou knihu přijít. A když přijdou na to, že je to velký případ a ještě ke všemu je do toho zapletená policie, komu můžou vlastně věřit?

Celé je to napsáno velmi poutavě a napínavě. Akce střídá akci a není to nijak vtíravé. Až do poslední chvíle jsem netušila, jak to celé dopadne a zjištění, kdo Scottovi pomáhá, bylo pro mě šokující a já najednou litovala, že už jsem na konci příběhu. A vysvobozovací akce byla také velmi napínavá (nechci prozrazovat více, než je nezbytně nutné (a je to sakra těžké)).

Pokud jste Tiché zlo ještě neotevřeli, neváhejte. Věřte, že nebudete litovat!

Bodování:
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, které spadá pod nakladatelský dům Grada Publishing! Knihu si můžete zakoupit zde.

4 komentáře:

 1. Opravdu skvělá kniha, hodně mě překvapila, i když ta obálka je přímo děsivá :D Jsem zvědavá, co přinesou další díly, snad se jich brzy dočkáme :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě právě také. Nečekala jsem, že bude tak dobrá a že mě chytne až tak moc. Ale stalo se a těším se na další díly :)

   Vymazat
 2. Kniha mě právě tou obálkou odradila, a koukám že to byla asi chyba. :(
  Dle přečtení již třetí recenze si říkám, že by se mi mohla také líbit.. ? :-O

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obálka je hrozná, takže se vůbec nedivím. Také jsem se málem nechala odradit. Ale nakonec to byla skvělá kniha, takže jsem ráda, že jsem si ji přečetla. A ano, myslím, že by se ti mohla líbit :)

   Vymazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)