úterý 16. dubna 2019

Recenze ✩ Zimní lidé ✩ Jennifer McMahon

Autor: Jennifer McMahon
Originální název: The Winter People
Přeložila: Vladimíra Fonfárová
Obálka: Jiří Miňovský
Nakladatelství: Omega
Rok a místo vydání: 2047, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 328
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7390-261-2

O knize:
Ruthie Washburg žije se svou matkou Alicí a mladší sestrou Fawn na odlehlém místě, nedalo Ďáblova pařátu. Má sny, které se zdají být nesplnitelné a ví, že pro její matku je to obtížné. Jenže ta jednoho dne zmizí. Po zjištění, kdo byla Sára Harrisonová Sheaová se začne opravdu bát. Je jí jasné, že musí svou matku najít za každou cenu a doufá, že je ještě na živu. Sára totiž podle legendy patří mezi zimní lidi, kteří jednoho dne, když si to pozůstalí přejí, obživnou. Jenže Sára nebyla dobrý duch. A Ruthie zjistí, že navíc žije v domě, v kterém kdysi žila Sára, kde byla zabita a kde pochovala svou tragicky zesnulou dceru Gertie. Je naděje matku ještě zachránit?

Můj názor:
Hororový román Zimní lidé má temnou, modře vybarvenou obálku, kde se v pozadí nachází dívka, která už jen svým pohledem nahání husí kůži. Nejednou jsem se přistihla, že jsem knihu otočila přední stranou dolů, aby na mě neviděla. Směšné, že? Ale má to své opodstatnění…
Některá tajemství nelze pohřbít 
Příběh je rozdělen do dvou časových rovin: minulosti a přítomnosti. V minulosti se podíváme za Sárou a jejím manželem Martinem. Také si počteme v jejím Tajném deníku, který je opravdu tajemný. V přítomnosti se budeme potloukat s Ruth a Katherine. Všechny přítomné spojuje jedno, odlehlý statek a les ukrývající skálu Ďáblův pařát za ním. Je to s podivem, ale jak může jedna událost spustit takový tanec? Tanec, při kterém se nejbližší městečko West Hall otřásá v základech a klepe strachy?

Sára se nám představí ve svých vzpomínkách jako dítě, kdy nám nastíní začátek toho všeho, aniž bychom měli nějaké tušení. Její tetička je velmi působivá a vnímavá žena, ovšem mezi lidmi neoblíbená. Ptáte se proč? Zná totiž všelijaká zaklínadla a zaříkávání a podstatu všech bylin, která v okolí najde. Spoustu se naučí i Sára, ale později se celá řada věcí obrátí. Její život postihne smůla a ta ji provází až do dospělosti, kdy přijde o svou dceru Gertie. Její chování chápu, protože kdo dokáže psychicky unést smrt vlastního dítěte. A ještě takovou. Ale až Gertiina smrt ji změní a nedlouho na to se začnou dít v okolí podivnosti. Musím se přiznat, že jsem si ze začátku říkala, jestli to všechno je možné. Ale zimní lidé jsou opravdu mocní a Sářina smrt situaci ještě zhorší.

Ruthie Washburn je devatenáctileté děvče, které žije v přítomnosti na odlehlém statku, kde kdysi žila Sára. Žije jen se svou matkou a mladší sestrou Fawn. Její matka dělá vše, aby své dcery uživila, jenže Ruthie to nestačí. Chtěla by studovat a vypadnout někam do města. Daleko od domova. Jenže jednoho večera její máma Alice zmizí. Zmizí beze stopy a její sestra je vyděšená. Co má Ruthie dělat? Najednou musí zastat roli matky a ještě ji začít hledat. Ale až po najití krabičky s tajnými dokumenty a… (nechci prozrazovat všechno), začne se ptát, co se vlastně stalo. Její pátrání je důmyslné a opravdu věří, že ji najde. A panečku, to byste nečekali, kam až ji to zavedlo!

Naproti tomu Katherine se vydá do West Hall, jen aby zjistila, proč se sem vydal její manžel. Na cestě domů měl totiž havárii a zemřel. Zavede ji to až k Ruthie a po zjištění, kdo jsou zimní lidé, ji začnou napadat myšlenky, které by neměli být lehkovážné. Její situace byla zoufalá a chování zničující. Nechtěla jsem jí to moc věřit, ale dokonale předčila mé očekávání.
„Kde jsi ho našel?“ zeptala se.
„Na poli, nahoře u lesa. Proboha, Sáro, co se děje?“
„Okamžitě jej vezmi zpátky a zakopej ho,“ nařídila.
„Ale proč?“ nechápal Martin.
„Slib mi to,“ naléhala. Ruce mu položila na hruď a křečovitě sevřela košili. „Hned ho běž zakopat.“ 
Kniha Zimní lidé má všechno. Spád, napínavost, zamotanost a opravdu nahání strach (hlavně o půlnoci). Líbilo se mi střídání minulosti s přítomností, kdy autorka pokaždé utla část dané situace zrovna ve chvíli, kdy bychom se mohli něco dovědět a rozluštit onu záhadu. Naprosto bravurně mě vtáhla do děje, hrála si se mnou a nenechala mou mysl na pokoji, ani když jsem na čtení neměla čas. A vždy, když jsem byla zase o kousek blíž oné záhadě, přišla s něčím novým a opět mě vrhla do jiné časové roviny, která byla ještě napínavější než předtím.

Konečné rozuzlení bylo pro mě překvapením, i když jsem nad tím hodnou chvíli přemýšlela. Jenže ono je to napsané vážně tak dobře, že těch možností je několik a nakonec jsem zvolila tu špatnou. Na jednu stranu jsem byla zaskočená a překvapená, na tu druhou jsem přikyvovala, že to má vlastně logiku a mohlo mě to také napadnout.

Zprvu jsem tento nadupaný příběh četla po lehoučku, ale asi po stovce stránek mě to pohltilo a nedokázala jsem se od něj odtrhnout. Jennifer McMahon vytvořila skvělý čtenářský počin, který budu mít v hlavě ještě hodně dlouho. S jistotou můžu říct, že toto je letos nejlepší kniha, jakou jsem četla a všechny ostatní knihy, které se mi do rukou teprve dostanou, budou mít sakra velkou konkurenci, aby ji sesadili. Takže s naprostou jistotou a nadšením Vám knihu Zimní lidé doporučuji!! Já sama se co nejdříve podívám po autorčině druhé knize Vermontské psycho a s nadšením budu očekávat další příběhy.

Bodování:

4 komentáře:

 1. Jsem ráda, že se ti Zimní lidé líbili. Opravdu skvělá duchařina, která vtáhla a nepustila až do konce :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem z ní absolutně nadšená. Pro mě je to zatím nej kniha letošního roku a asi mě jen tak něco nepoloží :D

   Vymazat
 2. Knihu jsem četla někdy v minulém roce a velmi se mi líbila. Jsem ráda, že jsi z ní také byla nadšená. :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ani se nedivím, je vážně skvělá. Ráda bych si přečetla ještě Vermontské psycho. Doufám, že bude stejně skvělá :)

   Vymazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)