pátek 17. května 2019

Recenze ✩ Malé sladké lži ✩ Caz Frear

Autor: Caz Frear
Originální název: Sweet Little Lies
Přeložila: Kateřina Elisová
Obálka: Ondřej Mikulecký
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok a místo vydání: 2019, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 432
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-271-0637-0

1. díl ze série Cat Kinsellová

O knize:
Když se na Leamingtonském náměstí najde mrtvá žena, Cat Kinsellová je na začátku velkého případu. Její tvář jí někoho připomíná a nehezký je pouhý fakt, že se tělo nachází nedaleko otcovy hospody. Zdá se to jako podivná náhoda. Už jednou měl její otec co do činění s jistou Maryanne, která se před osmnácti lety vypařila. Po jejím zmizení neúprosně tvrdil, že ji neznal, ale Cat jasně viděla, jak s ní kdysi flirtoval. Tato tíživá lež mezi nimi vyvolala nepropustnou zeď, kterou se ani jeden neodváží překročit. Co má ale mrtvá žena s otcem společného? To je věc, která Cat nedá spát.

Můj názor:
Malé sladké lži. Nakladatelství Cosmopolis vydalo první díl ze série Cat Kinsellová. Knihu napsala Angličanka Caz Frear a sklízí s ní úspěchy. I mě zaujala a také díky doporučení jsem si knihu vybrala ke zrecenzování.
Samozřejmě že mám svá podezření.
Hned spekuluju, především po bílém víně.
I tentokrát se podíváme, jak je kniha utvořena. Přestože je poměrně silná a mohlo by se zdát, že její četba bude na delší dobu, není to pravda. Písmo je vcelku velké a příběh jako takový se čte velice dobře. Kniha obsahuje třicet dva kapitol a několik výtažků z minulosti. V té se podíváme za hlavní hrdinkou Cat, když byla ještě malá, tedy do roku 1998 a vše je psáno kurzívou. Takže nemáte tu nejmenší šanci se v příběhu ztratit.

Na Leamingtonském náměstí je nalezeno ženské tělo. Cat má pocit, že mrtvou už někdy viděla. Když však zjistí její totožnost, je zděšená a zároveň zmatená. Bolavé rány minulosti se otevírají a v hlavě jí přímo vybuchují otázky. Jak se sem dostala? Co se tenkrát stalo? Takže jsem tátu obvinila neprávem? Ale kdo ji zabil? Její nejistota ji ničí a doufá, že konečně najde odpovědi. I za cenu, že by to zbořilo její pidi vztah s otcem.

Popravdě mi Cat nepřišla moc sympatická. Je jasné, že jako dítě utrpěla šok a ráda by věděla, proč její otec tenkrát lhal. A je jasné, že pokud se jí jako dítěti něco přihodilo, už těžko to jako dospělá odpáře ze své podstaty. Ale v dospělosti se chovala nevychovaně. A jako policistka nepřístupně. A těchto rádoby policistů už mám také dost. Vždy nějaká špatná minulost a pak buď hodně pijete, nebo jedete v něčem ostřejším. V tom lepším případě v obou věcech. Možná to je také ten důvod, proč jsem si s ní moc nepotykala…
Ale když na to přijde, vlastně nevím nic.
Což se ale nedá říct o mém otci.
Případ se otevírá opravdu pomalu. Policisté nic nemají a může se zdát, že kniha tak upadá. Několikrát jsem se dokonce přistihla, že jí nevěnuji řádnou pozornost. Tento nevyřešitelný problém má na svědomí také fakt, že se vražda stala před Vánoci, kdy lidé chystají vše na vánoční pohodu. Ale asi v polovině knihy se k něčemu konečně dostáváme a závěr knihy byl přímo bravurní. Autorka Caz Frear se konečně vytáhla, a přestože mi jisté pravdy byly jasné, spousta mi jich také utekla.

Knihu jako celek hodnotím velmi kladně. Přes pomalý začátek, kdy se skoro nic nedělo a policisté se doslova plácali, jsem se nakonec dočkala milé detektivky (jako thriller mi to vážně nepřišlo) s bombovým závěrem a vyústěním. Knihu nakonec doporučím a sama jsem zvědavá, co nám přinese druhý díl.

Bodování:
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, které spadá pod nakladatelský dům Grada Pubhinlisg! Knihu si můžete zakoupit zde.

4 komentáře:

 1. Tak jsme se na hlavní hrdince shodly, jsem ráda, že nejsem jediná, komu připadala nesympatická. Ale jako detektivka se autorce povedla, případ byl dost zamotaný a rozhodně jsem konec neuhádla. S nadšením budu očekávat další díly :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě strašně dlouho trvalo, než jsem si na ni aspoň trochu zvykla. A stejně ještě teď po přečtení mi na ní něco vadí. Přesto se na další díl těším, i když se asi budu bát, jak na mě bude působit potom :D

   Vymazat
 2. Já se na knihu teprve chystám. Hodně jsem váhala, jestli si ji pořídit nebo ne, ale teď když čtu tvou recenzi, tak si ji asi doopravdy pořídím. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě si ji pořiď. S hlavní hrdinkou budeš možná zprvu bojovat, ale příběh je celkově dobře promyšlen a pak vše do sebe pěkně zapadne. Já sama jsem zvědavá na další díl.

   Vymazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)