neděle 12. května 2019

Recenze ✩ A na nebi čekají hvězdy ✩ Lori Nelson Spielman

Autor: Lori Nelson Spielman
Originální název: Quote Me
Přeložila: Michaela Klevisová
Obálka: Jiří Troskov
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok a místo vydání: 2019, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 320
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-247-2869-8

O knize:
Erika je rozvedená matka dvou dcer, Annie a Kristen. Ve své profesi je úspěšná a oblíbená. Když ovšem musí porušit slib, který oběma dcerám dala, protože ji čeká důležitá schůzka, netuší, čeho se dopustila. Annie i Kristen se mají vrátit zpátky do školy, ale do vlaku nasedne jen jedna. Jedna zemře, druhá přežije. Erika netušila, že se jí Annie celé prázdniny snažila něco říct, ale že nejvíce ji rozrušilo sestřino chování. Po tragické smrti se obě uzavřou do svého nitra a ani jedna nedokáže mluvit. Když však Annie přijde s tím, že mohla být špatně identifikována, její svět znovu ožije a chce tomu věnovat veškeré své úsilí. Protože její sestra Kristen přece neseděla v tom vlaku! Jen musí najít důkaz a hlavně, musí najít Krissie!

Můj názor:
Lori Nelson Spielman napsala několik románových knih a slavila s nimi úspěchy. Nakladatelství Cosmopolis letos vydalo její knihu A na nebi čekají hvězdy, která má naprosto úžasnou obálku a její anotace slibuje zajímavý a velmi citlivý příběh. A já jsem moc ráda, že jsem měla tu možnost si knihu přečíst.
Moudrý cestovatel nejdřív zhodnotí svoji poslední cestu, a teprve pak si naplánuje novou. 
Obsahuje šedesát čtyři kapitol, které jsou rozděleny mezi dvě hlavní hrdinky: Eriku a Annie. Zatímco s Erikou se prokousáváme jejím životem v ich-formě, s Annie jsme jen jejími pozorovateli. Její život je napsán v er-formě. Proto nemáme žádnou šanci se v příběhu ztratit, za což dávám bod.

Příběh začíná ránem dvou sester, Annie a Kristen a jejich matkou Erikou. Erika je úspěšná realitní makléřka a ráda by se umístila mezi padesáti nejlepšími v soutěži o nejlepšího makléře na Manhattanu. To ovšem znamená, že se nevěnuje svým dvěma už téměř dospělým dcerám, jak by chtěla. Nevyslechne je nebo neplní sliby. A tak když se mají po prázdninách vrátit zpátky na kolej, odjede jen jedna. Erika je šokována a zděšena a začne si dávat za vinu, že její dcera při neštěstí zemřela. Annie to však celé vidí jinak. Ze smrti své sestry viní sebe, protože nebyla důraznější při rozmluvě s matkou a že svou sestru nechala jet samotnou. Obě se utápí ve výčitkách, bolesti a zmatku. A ani jedna nedokáže s tou druhou mluvit.

Když Annie narazí na článek, ve kterém se píše, že byli kdysi špatně identifikováni mrtví, upne se na jedinou myšlenku. Její sestra Krissie není mrtvá. Ba naopak, úspěšně se skrývá a užívá si života. Je rozhodnuta udělat vše pro to, aby ji našla. Její hledání ji zavede až do Paříže, kde se stane au-pair jedné malé prostořeké holčičky. Na jednu stranu nechápu, jak mohla s tou holčičkou vydržet. Na druhou stranu její prostořekost chápu, protože tím, čím si prošla už ve svých pěti letech, by nemělo žádné dítě.
Občas se v životě musíš pevně držet, ale mnohem častěji se potřebuješ odpoutat. 
Vše se zdá být jasné, ale opak je pravdou. Přestože je příběh lehce předvídatelný a závěr jsem očekávala přesně takový, jaký jsem si myslela, že bude, obě hlavní hrdinky se chovaly nepředvídatelně až nesmyslně. Obě utrpěly veliký šok, a zatímco jedna druhou odřízla, druhá se marně snažila navázat tam, kde před smrtí přestaly. Obě si procházely těžkým obdobím a tak nějak jsem pořád čekala, kdy se přes to všechno přenesou.

Erika měla ale více strašáků ve skříni, než by se mohlo zdát. Celý život žije v obavách, zášti a zlosti. Nedokáže se plně otevřít a co hůř, ani před vlastní rodinou. Minulost ji ovšem dožene a musí ji začít řešit. Když se nad tím zamyslím, nedokázala bych tak žít několik let. Ne s vědomím, že mám tak špatný vztah s někým velmi blízkým a ještě ke všemu s ním ani nemluvit. Ovšem ono poznání je pro ni osvobozující, a když si uvědomí spoustu chyb, které napáchala, začne na vše pohlížet jinak. Její proměna je odzbrojující a konečně začne pomyslně zářit.

Také bych ráda zmínila, že tu najdeme spoustu úžasných citátů. Eričina máma ji odjakživa zásobovala citáty, které ji měly povznést nebo poučit. Připravit na některé situace nebo pomoct začlenit se do společnosti. Erika pak sama dala oběma dcerám deníky už s některými citáty s možností zapisování nových. Tento nápad se mi moc líbil, bylo to něco nového a právě jejich deník nás provázel po celou knihu. A jak se ukázalo, pro Annie to mělo veliký význam.
Musíš se usmířit se svou minulostí. Závisí na tom tvá budoucnost. 
Kniha byla velmi čtivá, poutavá a milá. Přesto měla předvídatelný děj a mnohdy mě samotná Erika rozčilovala. Asi to bude jen můj problém, ale nelíbila se mi její zahořklost ke všemu a ke všem. Z toho důvodu se mi některé její pasáže četly hůře, ale to bude asi můj problém. Annie byla naivní, ale díky její mladistvosti a ztrátě se to dalo čekat. I ona mě se svými nápady rozčilovala, ale budiž jí odpuštěno. Poté to mělo závěr, který byl smutný a v některých věcech přeslazený…

Teď jedna zásadní otázka: Potřebovala jsem balík kapesníčků, protože to bylo dojemné, citlivé a zničující a bolestné? Ne. Buď jsem otrlá, nebo mě tento příběh nezasáhl tak, jako některé jiné čtenářky.

Lori Nelson Spielman píše zajímavě a poutavě a určitě je to nápaditý, romantický (i láska tu nechybí) příběh. Bohužel jsem očekávala něco více. A na nebi čekají hvězdy bych doporučila všem romantickým duším, které se nebojí trpitelského osudu hlavních hrdinek. Já sama se možná někdy podívám po zbylé autorčině tvorbě. Protože věřím, že má veliký potenciál.

Bodování:
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, které spadá pod nakladatelský dům Grada Publishing! Knihu si můžete zakoupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)