středa 22. května 2019

Recenze ✩ Zamilovaná hypnotizérka ✩ Liane Moriarty

Autor: Liane Moriarty
Originální název: Hypnotist’s Love Story
Přeložila: Šárka Kadlecová
Obálka: David Dvořák
Nakladatelství: Ikar
Rok a místo vydání: 2016, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 424
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-249-3068-8

O knize:
Ellen O’Farrellová je hypnoterapeutka. Pomáhá lidem odnaučit se různé zlozvyky nebo se vyrovnat se strachem či zapomenout na různé okamžiky svého života. Sama sobě však pomoci nedokáže. Ve svých pětatřiceti letech je stále sama a nemá žádné děti. Když se však přes internet seznámí s Patrickem, její život se záhy změní. Zamiluje se do něj až po uši, i do jeho syna Jacka.

Patrickova bývalá manželka Colleen zemřela, když byl ještě malý a Patrick si velmi brzy našel přítelkyni Saskii. Jenže se s ní po pár letech rozešel a ona se přes to nedokáže přenést. Protože jak se má odmilovat od muže svého života a zapomenout na chlapce, o kterého se starala? Ellen zjišťuje, že chodit s Patrickem znamená chodit i se Saskií. Protože je sleduje na každém kroku, ví o nich všechno a neustále za ním chodí do práce a posílá mu dopisy. Saskie je stalkerka v každém ohledu. Ale kde je ona pomyslná hranice, kterou by neměla překročit? Jak dlouho jsou ochotni přecházet očividnou skutečnost a kdy zase začnou znovu dýchat? Co všechno se do té doby musí stát? A dokáže to Saskia?

Můj názor:
Zamilovaná hypnotizérka je již čtvrtá kniha od Australanky Liane Moriarty, kterou jsem prozatím přečetla. Musím se přiznat, že s její tvorbou jsem stále v rozpacích, protože každý příběh je jinak nápaditý a chytlavý. Byla jsem proto zvědavá, jak si vedla tentokrát.
Láska může připravit člověka o rozum! 
Kniha má dvacet osm kapitol a je napsána z pohledu dvou žen: Ellen a Saskie. Dvě ženy, které jsou zamilované do jednoho muže, Patricka. Zatímco je Ellen psána v er-formě, Saskia k nám promlouvá přímou řečí. Obě ženy jsou prolínány, v každé kapitole nejméně dvakrát. Přesto je nám vše pěkně naservírováno, takže ihned víme, s kterou ženou prožíváme momentální životní etapu.

Ellen je uznávaná hypnoterapeutka a své klienty si hýčká. Své práci věří a díky tomu je ve svém oboru jedna z nejlepších. Vždy je ochotna každému pomoci a nasměrovat, ukázat onu správnou cestu. Její osobní život je však jednotvárný a dá se říct osamělý. Měla pár vážných vztahů, ale až s Patrickem si je jistá, že je to ono. Jenže Patrick má jednu vadu. Stalkerku jménem Saskia. Saskia je jeho minulá přítelkyně, která se nedokázala smířit s rozchodem a odloučením s jeho synem. Saskia je pronásleduje na každém kroku, vždy má přehled, kam zrovna jedou na výlet nebo co zásadního se děje v jejich životě. Je to děsivé, ale přesto to k Patrickovi nějak patří.
Má tak velkou představivost, až je to na škodu. 
Musím zmínit autorčin pisatelský um, protože skvěle popsala Saskii. Její myšlenky, nápady, nálady a pohnutky. Její povahu, strach, dokázala se do ní vcítit a nám tak přiblížit, co se odehrává v mysli člověku, který je posedlý někým jiným. Na jednu stranu jsem Saskii neměla ráda, ale vždy jsem hltala okamžiky s ní. Snažila jsem se pochopit, proč tak dělá a proč nechce přijmout fakt, že je konec. Její některé činy až hraničily se zdravým rozumem, přesto mi jí pak bylo později líto a chtěla jsem, aby konečně došla klidu. Její psychologická stránka byla popsána opravdu krásně.

Patrickův syn Jack je vnímavý, chytrý chlapec, kterého si oblíbí každá žena. Ve svém kratičkém životě zažil spoustu citových rán. Liane Moriarty skvěle vyjádřila, co se asi děje v hlavičkách dětí, které zažívají tak zásadní okamžiky ve svém životě. Spousta rodičů tvrdí, že je to pro dobro jejich dětí, ale mnohdy to není pravda. Jack byl jasným příkladem a až tady jsem začala přemýšlet, co se asi v jejich nitru děje. Protože ne vždy dospělí jednají pro jejich dobro, ale jen pro sebe. A mnohdy nepřemýšlí, co to může s dětmi udělat. Jackova zpověď, jak vnímal Saskiin odchod byl smutný a do nebe volající. Toto by si měli přečíst všichni rodiče, kteří chtějí jít od sebe (a nechtějí své děti využívat jako obranu a cíl). Protože poznamenaná dětská mysl je špatný začátek do života a žádné dítě by nemělo trpět.
„Když jsem nervózní, plácám samé hovadiny, ani to nedává smysl.“ Zamračil se a podíval se do zpětného zrcátka. „Navíc mě trochu rozptyluje, že se vrátila naše známá.“
„Naše známá?“ podivila se Ellen.
„Naše známá megera. Jede za námi.“
„Saskia nás zase sleduje?“ Ellen se otočila na sedadle a přejela pohledem auta za nimi. „Ve kterém autě?“
„No to je paráda. To je prostě skvělé. To je to poslední, co jsem potřeboval, aby mě sledovala moje bejvalka, když se jedu představit rodině své přítelkyně,“ mumlal si Patrick. 
No.. Teď k celkovému konceptu knihy. Příběh je opravdu zajímavý, má skvělý námět a Liane předvedla skvělou psychologii postav. A přestože jsem se asi v polovině knihy začala nudit, hodnotím ji velice kladně. Četla se dobře, stránky ubývaly a prolínání Ellen se Saskií byl skvělý tah.

Se Zamilovanou hypnotizérkou jsem byla spokojená. Hodnotím ji čtyřmi hvězdami, neboť nedosahovala kvalit Sedmilhářek (překoná ji něco?), ale byl to vážně skvělý čtenářský zážitek. Určitě doporučím, a těším se na zbývající autorčiny knihy.

Bodování:

4 komentáře:

 1. Zajímavá recenze. Nad autorčinými knihami delší dobu váhám. Teď jsem si ale stoprocentě jistá, že aspoň jednu musím vyzkoušet. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud se trefíš na jednu z těch lepších, věř že u jedné neskončíš. Se mnou to bylo také tak a jsem pevně rozhodnutá přečíst všechny její knihy. Každopádně se pak budu těšit na tvé dojmy :)

   Vymazat
 2. Hypnotizérka patří zrovna do těch vydařenějších autorčiných knih. :-) Také se mi celkem líbila. Ale u mě je z jejích knih jsou TOP místě Sedmilhářky :-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsme na tom stejně. Sedmilhářky zatím vedou a tu pomyslnou laťku zvedly hodně vysoko. Začínám pochybovat, že ji něco překoná :)

   Vymazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)