neděle 16. června 2019

Recenze ✩ Chraň nás Pánbůh před Finem ✩ Arto Paasilinna

Autor: Arto Paasilinna
Originální název: Auta armias
Přeložila: Anežka Melounová Křístková
Obálka: Pavel Hrach
Ilustrace na obálce: Jiří Slíva
Nakladatelství: Hejkal
Rok a místo vydání: 2018, Havlíčkův Brod
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 216
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-86026-97-8

O knize:
Stvořitel veškerého Světa, samotný Bůh, má všeho po krk. Potřeboval by dlouhou dovolenou, aby nabral nových sil a mohl dál vést lid a svádět boj s Ďáblem. Svatý Petr a archanděl Gabriel mají za úkol vybrat vhodného kandidáta, aby Boha zastoupil a nenadělal přitom neplechu. Oba mu mají být k ruce, ale koho vybrat ze všech zbožných lidí? Konečná volba padne na finského jeřábníka Pirjeriho Ryynänena. Byla to však správná volba?

Můj názor:
Finského spisovatele Arta Paasilinnu zbožňuji, takže není divu, že mě nemohla minout ani tato kniha. Každý jeho příběh je znamenitý, půvabný a zábavný. Pravda, některý mě pobaví hodně, jiné méně, ale vždy jsem byla nadšená z jeho další knihy. Nejinak tomu bylo i tentokrát.
Na ulici se Pirjeri setkal se zmíněnými starci. Archanděl Gabriel napřáhl ruku a představil se:
„Gabriel, archanděl.“
Starci navrhli vyhledat nějaké klidnější místo. Mají pro pana Ryynänena nanejvýš důležité zprávy.
Trojice došla na Senátní náměstí, starší muži usedli na sokl pomníku cara Alexandra II. a rozhlédli se, zda je nikdo neposlouchá. Potom archanděl Gabriel slavnostně prohlásil:
„Jsme vyslanci samotného Boha Všemohoucího, pane Ryynänene. Byl jste vybrán jako nový Bůh.“
Už s první stránkou jsem se začetla. Seznamujeme se s Bohem a jeho nejbližšími pomocníky archandělem Gabrielem a Svatým Petrem. Velmi vtipně je napsáno stvoření světa a jak Pánbůh je už unaven z lidského pokolení (ne že bych se mu divila). Je znechucen válkami, intriky a zlobou. A nutně si potřebuje odpočinout. Archanděl Gabriel a Svatý Petr mají za úkol vybrat z celého lidstva jednoho člověka, který ho zastoupí a pak mu být nápomocni. A ihned na to se seznamujeme s naším kandidátem a zároveň hlavním hrdinou Pirjeri Ryynänenem.

Pirjeri je samozřejmě v šoku, kdo by také nebyl. Ale protože je rovný a dobrý muž, nabídku přijímá. Rád by pro Zemi udělal něco dobrého. Trápí ho spousta věcí a kdy jindy, než když se stane Bohem, by mohl něco změnit? Hned prvním dnem je však zhrozen starým a šedivým hradem, kde nebe sídlí. Je varován před Ďáblem a navrhuje spoustu novot. Nechce promarnit ani den, a tak se ihned vrhá do víru zlepšování a hledání nového místa pro nebe. A to i přes to, že archanděl Gabriel a Svatý Petr s některými novotami nesouhlasí.

Celá kniha je velmi vtipná. Jak Ďábel intrikaří a chce nebe získat do svých spár. Jak archanděl Gabriel a Svatý Petr začínají pochybovat, že vybrali správného Boha. Nebo si našel nový koníček v hlubinách Amazonie. Kniha mi svou myšlenkou připomínala autorovu jinou knihu, Syn boha hromovládce. V něčem si jsou hodně podobné, hlavně tou prvotní myšlenkou a možná začátek knihy, ale později se příběh vyvinul jinak. Nedosahuje to sice takových kvalit, jako zmíněná kniha, ale i tak byla skvělá. Pokud Arta Paasilinnu zbožňujete, Chraň nás Pánbůh před Finem by Vás neměla minout. A pokud jste se s ním ještě neseznámili, nevadí. Tato kniha pro začátek nebude špatná volba ☺

Bodování:

2 komentáře:

  1. Už ten název je super. :) Kniha vypadá skvěle a pokud je opravdu tak vtipná... :) Děkuju za tip. :)

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. To ano :) Paasilinnu mám velmi ráda a jeho černý humor je prostě skvělý. Mnohdy zásadní životní otázky či životní okamžiky dokáže obrátit v humornou historku. Některé jeho knihy jsou slabší, jiné naprosto bravurní. Pokud mohu doporučit, tak ještě za zmínku určitě stojí Autobus sebevrahů, Krátká paměť pana rady, Syn boha hromovládce, Stará dáma vaří jed a Zajícův rok. Tyto kousky nikdy nezklamou a pokaždé se do nich s chutí začítám znovu :)

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)