čtvrtek 4. července 2019

Knižní pololetní shrnutí 2019

Červenec je tu, léto v plném proudu, děti mají prázdniny a my dospělí si užijeme zaslouženou dovolenou. Je až k neuvěření, jak ten čas letí, neboť půl roku je už za námi a za dalšího půl roku jsou Vánoce. Ale nepředbíhejme, to bude ještě chvíli trvat. Já se ovšem rozhodla, že letos poprvé zhodnotím svůj knižní půlrok tohoto roku. Jste na to připraveni? Tak pojďme na to ☺
Každý měsíc je jiný. Jinak čtenářsky založený a různé okamžiky mého života mi dávají jiné možnosti. A to se projevilo i v mé čtecí pravidelnosti. Jak můžete vidět v Přečteno 2019, nejvíce se mi do rukou dostalo knih začátkem roku, tedy v lednu. To jsem přečetla 9 knih, ale hodně jich bylo komiksů. Nejméně však v červnu, neboť jsem přečetla jen 3 kousky. Ale to vůbec nevadí.

Ptáte se, jaké knihy byly pro mě ty nej a které ne? Za zmínku rozhodně stojí Zimní lidé a Sedmilhářky. Ty jsem zhltla skoro na posezení, obě jsem si perfektně užila a Vám je mohu jen doporučit. Zklamání ve mě vyvolala Nejhorší noční můra, Metoda 15/33, Hvězdy nám nepřály a Šílené výčitky. Tohle jsou bohužel knihy, u kterých jsem měla vysoká očekávání, ale ta se nedostavila... No a nakonec Matčiny dary, Malinka a Proklínám řeku času mě příjemně překvapily.

Za první půlrok tohoto roku jsem si pořídila 23 knížek, z toho tři jsou v podstatě naučné, pro můj osobní rozvoj a tvořivost. Z 19, tedy normálních plnohodnotných příběhových knih mám přečtených pouze 9. K tomu jsem zvládla ještě 1 koupenou z minulých let. To se ovšem můžete dočíst v mém projektu Odsunuto 2019. A popravdě, nemyslím si, že by tato statistika byla zase tak špatná, zvlášť když chodím neustále do knihovny ☺
No a naposled se podíváme na mé výzvy, co říkáte. Jako každoročně se účastním Knižní výzvy pořádané Ells. Letos jsem si zvolila 50 knih a už jsem pěkně za půlkou. Zvládla jsem jich totiž 35, což je parádní číslo a pouhopouhých 15 mě jich zbývá. Ale pokud takto budu postupovat dále, tak si výzvu navýším. No a úplně poprvé se účastním Čtenářské výzvy na Databázi knih. I zde jsem pěkně za polovinou, ale jen jednou knihou. Větší část mi do výzvy akorát padla a pouze jednu jsem přečetla právě díky výzvě. Neberu to ovšem nijak tragicky, neboť jsem ji stejně měla na seznamu, a tak je vlastně jedno, jestli ji přečtu teď nebo až za pět let, no ne? Teď Vám ovšem představím své splněné úkoly:

2. Kniha, která má lichý počet stran - Matčiny dary (Cecilie Enger)
3. Kniha, ve které hraje důležitou roli hudební nástroj - Šílené výčitky (Liane Moriarty)
4. Cestopis - Vlak osamělého muže (Mika Waltari)
5. Kniha od ženské autorky s mužskou hlavní postavou - Hotýlek (Alena Mornštajnová)
6. Kniha, která má v názvu kalendářní měsíc - Dubnová čarodějka (Majgull Axelsson)
7. Kniha, která vás zaujala svou obálkou - Malinka (Dita Táborská)
9. Kniha, která má na Dadabázi knih v době čtení méně než 10 komentářů - Asterix IX - XII (René Goscinny & Albert Uderzo)
10. Kniha od současné české autorky - Běsa (Dita Táborská)
13. Kniha autora jehož jméno i příjmení začíná na stejné písmeno - Proklínám řeku času (Per Petterson)
17. Kniha, jejíž děj se odehrává ve vězení - Nejhorší noční můra (Brenda Novak)
19. Kniha poprvé vydaná v roce 2019 (nová kniha) - Tiché zlo (Emma Viskic)

Když se podívám do pravého sloupce na své Čtenářské plány 2019, tak se to vyvíjí docela dobře. Z odsunuto mám ze 177 přečtených 10. O povinné četbě se snad nemá cenu ani zmiňovat... V sériích jsem pokročila s Hraničářovým učněm (jedna přečtená kniha), v tuto chvíli čtu sedmičku s Joonou Linnou, takže ji za chvíli budu moct přeškrtnout a chybí mi poslední díl Asterixe, což bude také rychlovka. Co se samotných autorů týče, přečetla jsem první knihu od mistra Mika Waltariho a určitě s ním nekončím, neboť mě Vlak osamělého muže příjemně nabudil a už mám vyhlídnutý další jeho počin. S Jodi Picoult mám v nejbližší době taktéž plány a od Aleny Mornštajnové jsem prozatím přečetla jednu knihu. Ale snad s ní konečně také pohnu. No a na úplný závěr a z čeho mám tu největší radost, je Liane Moriarty. Od začátku roku jsem zvládla pět jejích knih a ještě dvě mě čekají.  A já věřím, že někdy do podzimu je stihnu přečíst.

A tím pro dnešek končím. Myslím, že si vedu vcelku dobře. Své plány a výzvy plním skvěle, dokonce lépe, než bych si myslela. A jak jste na tom Vy? Plánujete také své pololetní shrnutí? Piště piště, jsem moc zvědavá ☺

P.S.: Jsem vážně zvědavá, jak bude moje druhá polovina roku vypadat, neboť můj nový koníček mě opravdu chytl. Už několikrát jsem se dostala do situace, kdy jsem vážně přemýšlela, zda zvolit knihu nebo háčkování a většinou zvítězilo háčkování. Těžké to dilema 😀

10 komentářů:

 1. Pěkné fotky. :) Jinak Zimní lidé i Sedmihlářky se mi taktéž dobře četly. :) Jsem ráda, že se Sedmilhářek vznikl i seriál, díky kterému jsem se mohla do příběhu opět ponořit, i když se v něm vyskytuje několik odlišností. A Metoda 15/33 mě taky hodně zklamala.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Seriál jsem si oblíbila a těším se na druhou sérii, i když mi není jasné, o čem asi tak bude, když vše bylo řečeno v té první :D Ano, Metoda měla veliký potenciál, ale bohužel.. Škoda.

   Smazat
 2. Dle mého názoru jsi hodně dobře pokročila. S přečtenými knihami za první půlrok to máme podobně. Mám teď přečtených 40 knih.
  Pololetní shrnutí neplánuji, kdybych se podívala, kolik knih jsem si koupila a kolik z toho přečetla, tak bych asi moc pyšná nebyla. :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Já moc knih naštěstí nekupuji, takže ta statistika není až tak hrozná :D A toto půlroční shrnutí se mi líbí, tak je asi zavedu :)

   Smazat
 3. To je hezká rekapitulace. Já mám ve čtenářské výzvě spněno zatím jen devět témat. Ve výzvě od Ells jsem teď na půlce (ale k poslednímu červnu mi jedna kniha do půlky chyběla).
  Přeji Ti ať se čtení daří i v další polovině roku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Také máš pěkné skóre ;) Tak snad se nám oběma povede :)

   Smazat
 4. To je pěkné skore :) Letos s emi nedaří tolik číst, ale o to víc si ho pak užívám :) Líbí se mi tvoje snaha pustit se do odsunutých knížek, tím se hodlám inspirovat. Taky nutně potřebuji protřídít poličky na kterých je spousta knih, které jsem zatím nečetla :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Já mám všechny knihy už zařazené v knihovně, nechci aby se na ně prášilo :D Ale pokaždé když jdu okolo své knihovničky, tak se zastavím a přemýšlím, do které se pustím tentokrát. Skoro pokaždé to vyhraje naše městská knihovna, kterou navštěvuji, ale přesto mě baví nad tím dumat :D

   Smazat
 5. Moc pěkné půlroční shrnutí :-) A máš i pěkné skóre, co se týče výzev. Taky bych mohla sepsat nějaký článek minimálně o tom, jak si vedu ve výzvách. Na Databázi knih mám splněno 9 témat - 45 %, už mám i plány, které budu číst, tak snad se aspoň část splní. Určitě nevěřím, že tuto výzvu splním na 100 %.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Napiš, napiš. Ráda si počtu :) Také pěkně plníš výzvu, určitě ji dáš ;) Já splnila další úkol a ani jsem to nečekala :D

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)