sobota 27. července 2019

Zaujalo mě #35

Ahoj moje milé čtenářky, konečně i mě začíná zasloužená dovolená. Ani nevíte, jak neskutečně jsem se na ni těšila, hodlám si ji užít dosyta a opět se vydat na výlety po okolí. A protože dnes máme první výlet a jsem z toho všeho taková rozjařená, rozhodla jsem se, že ještě než vyrazíme, představím Vám dalších 5 knih, které mě v minulosti zaujaly natolik, že jsem neváhala ani vteřinu a přidala je na svůj nekonečný seznam. Tak hurá na to ☺

První knihou je Závity ulit od české autorky Martiny Málkové. Už ani nevím, kde jsem na ni narazila, možná u Monči. Moc se mi líbí obálka a dle kladných reakcí to bude jistě skvělá kniha. Někde jsem četla, že je to skvělá oddechovka na dovolenou, tak třeba si ji ještě v létě půjčím v knihovně.

Anotace:
Život píše svoje vlastní osudy a zaznamenává je do minulosti každého z nás, tak jako závity ulit, nedají se smazat nebo změnit, ačkoli bychom dali cokoli za to, kdybychom se jich mohli jednou pro vždy zbavit. A nakonec je musíme přijmout a začít psát nové, mnohdy povedenější, příběhy. Stejně jako Marta, jejíž život se právě zhroutil a teď je postavena před úplně nové výzvy a problémy. Jak se s nimi popere? Dokáže překonat stín, který poznamenal její osobní i pracovní život?
Poetické vnímání reality se prolíná s rockovým stylem a hranice se stírají. Někdy se nám realita zdá být povrchní a klamavá… nebo se k ní stavíme s příliš velkými předsudky, a když prohlédneme, býváme příjemně překvapeni? Co čeká na Martu – najde sílu začít znovu a čelit svým životním kopancům?
Pretty Woman z Holešovic se každopádně nikdy nevzdává!

Druhým románem je Červený adresář, tentokrát od Švédky Sofii Lundberg. Na tuto krásku se hodně těším. Příběh, který Vás naplní štěstím a hřejivou láskou, četla jsem někde. A protože takové příběhy miluji, není co řešit. Nejen že obálka je naprosto úžasná, ale anotace doslova láká k okamžitému otevření knihy a jsem si jistá, že to bude naprostá bomba.

Anotace:
Švédská románová senzace prodaná do třiceti zemí. Knížka, která se dotkne vašeho srdce. Doris je 96 let a má od roku 1928 tentýž adresář. Žije sama v bytě v centru Stockholmu. Většina jmen v adresáři je přeškrtnutá, jejich nositelé zemřeli. Dorisinu samotu přerušují jenom návštěvy pečovatelky a rozhovory s milovanou praneteří Jenny, která však žije daleko. Jednoho dne začne Doris vzpomínky na své přátele z adresáře zapisovat, aby neodešly spolu s ní a mohla je předat Jenny. Nechte se vtáhnout do poutavého vyprávění o přátelství a nebezpečí, o štěstí i smutku a o velké lásce, na kterou se nezapomíná. Přeneste se do dávných časů v Paříži, New Yorku a ve Stockholmu a nahlédněte do ošoupaných plechových krabic plných starých dopisů a fotografií.

Někdo blízký je první díl ze série Inspektor Fawley. Detektivka, která nenechá spát. kdo unesl to malé děvče? Má s jejím zmizením něco společného její vlastní rodina? A co je na nich divné? Spousta otázek, které přímo vyzývají k jejich zjištění.

Anotace:
Psychologické drama.
Vědí, kdo to udělal. Možná si to ještě neuvědomují. Ale vědí to.
Když osmiletá Daisy Masonová zmizí během oslavy z domu, inspektor Adam Fawley dobře ví, že v devíti případech z deseti je pachatelem někdo blízký. A Daisyina rodina je přinejmenším zvláštní – matka se při výslechu zoufale snaží udržet zdání normálnosti, kdežto otec je chladný a nepřístupný. A pak je tu Daisyin mladší bratr, zakřiknutý a nemluvný…
Inspektor Fawley hraje o čas a snaží se najít jakoukoli stopu, ale dívka jako by se propadla do země – nikdo nic neviděl, nikdo nic neví. Ale všichni mají na událost svůj názor a zdá se, že každý skrývá nějaké tajemství.

Nedosáhneš na dno. Další kniha od českého autora, tentokrát však od Pavla Sekyrky. Už jsem od něj četla Bez soudu, která byla velmi zajímavá. Jeho knihy jsou zaměřeny na 2. sv. válku. Jaké to tenkrát bylo. Stále více mě toto téma zajímá, a tak si myslím, že tato kniha nebude špatná volba.

Anotace:
Román Nedosáhneš na dno zavede čtenáře do jihočeského Písku roku 1991. Zde se začínají odvíjet osudy několika postav, které jsou vlivem porevolučních událostí nuceny stanout tváří v tvář padesát let starým událostem. Valerie Zajíčková, bývalá vězeňkyně nacistických koncentračních táborů, sdílí společnou domácnost se svou nedávno rozvedenou dcerou Janou a vnučkou Kristýnou. Janina náhlá nemoc a Valeriin následný zápas o její záchranu dovede zúčastněné díky náhodě až na špičkové klinické pracoviště do bavorského Mnichova. Zde se však Valerie dostane do střetu se starým operatérem, bývalým členem SS, a odmítne nechat Janu na klinice operovat. Mísí se v ní pocity matky bojující o záchranu vlastní dcery a zároveň pocity člověka, kterému hluboké morální přesvědčení brání dát souhlas k léčbě. Rozsudek, který se od Valerie čeká, je zásadní. Přitom netuší, nakolik svým rozhodnutím změní život sobě, své rodině a letitým přátelům.

Poslední knihou je Bílá tma od Zdenky Hamerové. Detektivka, která mi navíc bude pěkně pasovat do Čtenářské výzvy (jestli ji ovšem letos ještě stihnu). Příběh plný tajemství a napětí. Kdo zabil Ditu a co se v onom domově pro seniory děje? K tomu všemu hlavní hrdinka řeší obyčejné každodenní starosti, jako všichni obyčejní lidé. Což bude skvělá změna.

Anotace:
Markéta, které nikdo neřekne jinak než Rita, se dostala do velkých nesnází. Rozvedená a bez prostředků se s dětmi musela vrátit do rodného městečka, kde začala pracovat jako sestra v nedalekém Domově pro seniory. Podle její kamarádky Lídy tam ale není všechno v pořádku. Jenže než Ritě prozradí svá zjištění, je nalezena mrtvá. Dům, kde teď Rita s dětmi bydlí, je v podstatě na samotě. Přesto se tam mrazivou nocí ozývá dětský pláč. Jak je to možné? A proč Lída zemřela? Souvisí to s domovem pro seniory? Rita hledá odpovědi a samotné jí při tom jde o život.

Zaujala Vás některá kniha? Abych řekla pravdu, tak nejvíce mě láká Červený adresář. Takové příběhy bych četla nejraději pořád, zrovna mám takové období.

Mějte se krásně, užívejte víkendu. Já jdu připravit sváču a pokud budu mít dost síly, večer ještě napíšu recenzi na Lazara

6 komentářů:

 1. Někdo blízký a Bílou tmu mám doma a čekají stále na přečtení. Doufám, že aspoň tu první zmíněnou přečtu ještě letos, když už vyšel i druhý díl :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. On už vyšel i druhý díl? :O To jsou mi věci :D Tak to se budu těšit na recenzi, pokud ji opravdu přečteš :)

   Smazat
 2. Červený adresář mě také hodně zaujal. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to vážně zajímavá kniha a některé recenze mě na ni hodně nalákaly :)

   Smazat
 3. Tak užívej dovolenou - nebo už je po?
  Někdo blízký mám také v hledáčku a Závity ulit jsi možná zaznamenala u mě - dokonce jedna z malá knih, která měla i recenzi :-D
  Poslední dobou nějak recenze nestíhám, a píšu je u knih, co jsou recenzinimi výtisky :((

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ještě ne, ještě mě pár dní čeká :)
   To je možné, měla jsem takový dojem, že jsem knihu zaznamenala u tebe. Ale nechtěla jsem kecat bludy :D
   Z toho si nic nedělej. Já také nestíhám a pak se mě to tady trošku hromadí. Vždy si napíšu nástin a dolaďuju až o hodně později, což mě sice štve, ale bohužel... Teď zrovna mě čeká Waltari a nějak se k němu nemůžu dokopat.. :(

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)