úterý 6. srpna 2019

Recenze ✩ Asterix ✩ René Goscinny & Albert Uderzo

Autor: René Goscinny, Albert Uderzo
Přeložili: Zuzana Ceplová; Edda Němcová; Kateřina Vinšová; Růžena Steklačová; Gabriela Kliková; Michal Lázňovský
Nakladatelství: Egmont
Rok a místo vydání: 2012 – 1017, Praha
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 188 - 198
Zdroj: půjčeno

O knize:
V dávné Galii žila svým poklidným životem jedna obyčejná vesnička. Avšak v této vesničce žili Galové ne ledajaký – díky svému druidovi Panoramixovi měli kouzelný nápoj, který je dělal nepřemožitelnými. A tak se tato vesnička stala poslední, která směle odolávala nájezdům Římanů. Jejich činy se staly pověstné, inu začali pomáhat svým přátelům, účastnili se soutěží a zažívali jedno dobrodružství za druhým. Avšak jediní dva Galové byli nejznámější: Asterix a Obelix.

Můj názor:
Asterixe snad ani nemusím představovat. Známe ho všichni, ať už kresleného, filmového či komiksového. Milují ho všichni, děti i dospělí. A když se mi naskytla příležitost si přečíst jeho příběhy, neváhala jsem ani minutu. Tentokrát však zhodnotím všechny příběhy v jedné recenzi. Nechtělo se mi každý komiks psát zvlášť.
Prý je teď v lese spousta loupežníků. Cucnu si trochu kouzelného nápoje.
Mě ho nechce nikdy nikdo dát! Že prý jsem spadl do kotle s nápojem, když jsem byl malý. To je nespravedlivé! (Asterix a zlatý srp)
Jedná se o devět souborových knih. V každé knize najdeme čtyři příběhy, které čítají zhruba padesát stránek. Zpracování je opravdu vyvedené. Má pevně desky, je vázaná a na začátku každé knihy najdeme mapku Galie a popis nejznámějších Galů, jejich charakter a dovednosti.

Celé příběhy se točí okolo našich neohrožených hrdinů: Asterixe a Obelixe. Jejich odvaha a nadšení pro dobrou věc je nakažlivá a povzbuzující. Budeme s nimi bojovat proti zlu, Římanům a podvodníkům, vyhrávat pro dobro, zábavu a spravedlnost. Poznáme s nimi celý svět, potkáme spoustu nových a zajímavých lidí a co kraj, to jiný mrav. Takže i jiné kultury. Budeme soutěžit, válčit, ochraňovat a zachraňovat. A hlavně se po celou dobu smát.
Tak co, mládenci? Něco nového?
Nic. Každý neseme jednoho divočáka.
Jenže mě pomáhal Idefix! Vyrostl z něho vynikající lovecký pes!!!
Jo, málem bych zapomněl; taky jsme potkali římskou patrolu.
Ti Římani jsou blázni! (Souboj náčelníků)
Asterix je malý filuta. Má rád svou vesnici, její obyvatele a hlavně svého nejlepšího přítele Obelixe. Jeho dobrota je přímo ukázková. Je ochoten jít přes nepřítele, jen aby zachránil či něco získal. Nebojí se a je velmi chytrý. Naproti tomu Obelix je silný, ale nejvíce ho zajímají menhiry a divočáci. Každý den chodí do nedalekého lesa lovit divočáky a poté do svého kamenolomu s menhiry. A chytrosti také moc nepobral. Naproti tomu, kdyby nebylo jeho, nebyly by tyto kreslené příběhy tak veselé.

Téměř všechny příběhy jsou kouzelné, osobité a úžasné. Velmi jsem se pobavila, vrátila se zpátky do dětských let a tak nějak mě to zahřálo u srdce. Toto je opravdu milé čtení. Nejvíce se mi líbily tyto příběhy: Asterix z Galie, Asterix a zlatý srp, Asterix a cesta kolem Galie, Souboj náčelníků, Asterix a Normani, Asterix legionářem, Asterix a slavný štít, Věštec, Asterix na Korsice, Dárek od Caesara, Asterix a velká zámořská plavba, Obelix & spol., Velký příkop, Asterixova Odyssea, Asterixův syn, Růže a meč, Obelix a Caesarova galéra, Asterix a Latraviata, Asterix a galský školní rok. Samozřejmě že i některé byly špatné, konkrétně třeba Narozeniny Asterixe a Obelixe, ale to většinou tak bývá. Jsou dobré příběhy a špatné příběhy. Důležité však je, že většina dokáže pobavit.
U TEUTATISE!!!
Pokud jste milovníky těchto dvou neohrožených hrdinů a nečetli jste ještě tyto komiksy, neváhejte ani minutu. Vězte, že nebudete litovat. Jsou to opravdu úsměvné povídky, které Vás vrátí zpátky do dětských let. A protože jsem měla všechny knihy vypůjčené, uvažuji o jejich sehnání. Jednoznačně doporučuji.

Jo.. Můj další pes se bude jmenovat Idefix! ☺

Bodování:

2 komentáře:

  1. Mě osobně Asterix a Obelix nikdy příliš neuchvátili, i když tak jako snad každý jsem viděli filmy. :) Věřím, že pro někoho, kdo je miluje, budou komiksy skvělé. :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Tak každý to má jinak :) V mém okolí snad neznám nikoho, kdo by je neměl rád. Já se u nich skvěle odreagovala :)

      Vymazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)