sobota 3. srpna 2019

Recenze ✩ Lazar ✩ Lars Kepler

Autor: Lars Kepler
Originální název: Lazarus
Přeložila: Karolína Kloučková
Nakladatelství: Host
Rok a místo vydání: 2018, Brno
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 509
Doporučená prodejní cena: 399,- Kč
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7577-782-9

7. díl ze série Detektiv Joona Linna – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlých dílů!!

O knize:
Detektiv Joona Linna je zpátky. Po pobytu ve vězení se těší dobré kondici, vrací se zpět na policii ke svým kolegům a prožívá krásné chvíle se svou přítelkyní Valerii, která vlastní zahradnictví. Jeho dcera Lumi studuje v Paříži, má svůj život, přítele, přátele. Vše se zdá v naprostém pořádku.

V Oslu v jednom bytě je zabit muž, který vykrádal hroby. Na tom by nebylo nic tak hrozného, jenže v jeho mrazáku najdou několik lidských ostatků, mimo jiné i lebku Summy, Jonnovy zesnulé manželky. O něco později je Joona přivolán do Německa, kde je spáchán další zločin a ten si žádá jistou odbornost. Když Joonovy dojdou souvislosti, začne okamžitě jednat…

Opravdu je všechno dobré? Jeho nejobávanější noční můra je znovu tady. A má sakra co dělat, aby ochránil všechny své blízké…

Můj názor:
Sedmý díl s Joonou Linnou od švédských manželů Ahndorilových píšících pod pseudonymem Lars Kepler vydalo nakladatelství Host už v minulém roce. I já byla natěšená a plná očekávání, ale až teď jsem měla možnost ji konečně (!) přečíst. A přestože jsem ji četla přes týden, byla vážně skvělá. Nevěříte? Tak se na to pojďme podívat.
Okolní tráva se zdá nedotčená. Dál svítí proti stromům. Hlouběji mezi kmeny najednou spatří cosi ležet na zemi. Vypadá to jako nějaký špalek zakrytý šedou dekou.
Světlo baterky slábne, Valeria s ní zatřese a jde blíž.
Odstrčí větev, cítí, jak jí srdce zrychleně buší a baterka se chvěje v ruce.
Skoro to vypadá, jako by pod dekou leželo lidské tělo bez jedné nebo možná bez obou paží.
Musí nadzvednout deku a podívat se. 
Opět se tu setkáváme s Joonou Linnou, jeho dcerou Lumi a Sagou Bauerovou. Saga tentokrát dostane prostoru nejvíc. Setkáváme se s její rodinou a postupně se proplížíme do jejího temného nitra, do děsivých vzpomínek za její mámou. Jakéže měla to dětství?

Po celé Evropě se děje divná věc. Ti nejobávanější zločinci jsou vražděni. To na jednu stranu není špatné, ale proč se to děje? Kdo s tím má co společného? Když Joona vyjede za hranice kvůli jednomu takovému případu, začne být trošku paranoidní. A když spatří všechno "to" na vlastní oči, je mu jasné, že má celou dobu pravdu. Rozhodne se pro radikální čin, ale předtím musí ještě vydat několik pokynů a varovat. Ne všichni jsou ale ochotni ho poslouchat. Vždyť ta "jeho pravda" přece není možná… No jo, jenže tento geniální detektiv myslí jinak než milion jiných lidí. A Joona hodlá ochránit svou dceru Lumi. Ale někdy to žádá příliš velikou oběť.
Nathan zvedne oči od monitoru počítače a začne znovu mluvit o tom, že všechny oběti mají společné to, že byly hrubými násilníky a sexuálními zločinci.
„Aniž bychom se tím nechali příliš svázat… zdá se, že pachatele pohání jakási pokřivená morální síla,“ pronese Nathan. „Zřejmě si usmyslel, že vyčistí společnost, možná chce změnit svět v lepší místo k životu.“
„Superhrdina… nebo služebník Boží.“
Oba začnou na internetu vyhledávat osoby, které se vyslovují pro přísnější tresty a čistky, ale okamžitě se ukáže, že takový výběr je až příliš rozsáhlý, neuchopitelný. 
S touto knihou je to dost rychlé a jako na houpačce. Hned první stránky jsou napjaté a děsivé. Když se uklidníme a seznámíme s prostředím, přijde další šílenost. A tak je to po celou knihu. Nejvíce stresující, čtivější a napínavější je však asi posledních 200 stránek. Jedna akce střídá druhou, jedna šílenost další. Když zemřela jedna z hlavních postav, nemohla jsem tomu uvěřit. Je vidět, že autoři přitvrdili, a to hodně. Samotný závěr je… hodně dobrý. Snad se to ani nedá vyjádřit slovy. Rozehrává se hra na kočku a na myš je velmi povedená. Hlavně ta s jednou policistkou. A v tomto duchu se odehrává celá kniha. Joona má proto co dělat, aby ochránil všechny, co miluje. Ale podaří se mu to? Jen ještě prozradím, že tentokrát zemře spousta lidí…

Lazar byl opravdu skvělý. Nápaditý, napínavý, děsivý a prostě bombový. O tom svědčí i fakt, že posledních 170 stránek jsem dočetla za odpoledne. A když nám bouchly dveře, nadskočila jsem, jak jsem se lekla. Tak moc jsem byla do knihy zažraná. Za mě hodně dobrá kniha. Stejně dobrá a napínavá jako Stalker. Lazara můžu doporučit naprosto všem, kdo ještě nečetli.

Bodování:

8 komentářů:

 1. Já se na Larse strašně těším, mám od nich doma vlastně skoro kompletní sbírku a ještě jsem se do toho furt nepustila. Absolutně nechápu :D
  Měj se krásně, Ivet

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to je chyba. Tahle série je fakt dobrá, skvěle se čte a některé díly jsou hodně napínavé. Tak třeba někdy se k ní taky dostaneš :)

   Smazat
 2. Tak v téhle sérii jsem zrovna pozadu :D Chystám se teprve na Stalkera a nějak to podvědomě pořád odkládám. Asi to bude tou tloušťkou knihy chjo :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Té tloušťky se nelekej. Zrovna Stalker byl naprosto bombovej a nemohla jsem se od knihy odpoutat. Věř mi, že nebudeš ani vědět jak a budeš mít po knize :D

   Smazat
 3. Moc pěkná recenze. :) Já se zatím k sérii nedostala, ale ráda bych to napravila, protože knihy vypadají hodně dobře. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To ano, tahle série je vyvedená. Autoři se stále zlepšují a každá kniha je lepší. Tak neotálej, věřím, že se ti budou líbit ;)

   Smazat
 4. Nečetla jsem, ani se na knihu nechystám. Z tvé recenze čiší nadšenî, ale ani tak se do knihy nepustím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevadí :) Každému se takové knihy líbit nemusí a některé jsou opravdu jen pro otrlé :D Každopádně i tak jsem ráda, že sis recenzi přečetla :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)