neděle 8. září 2019

Recenze ✩ Poslední velký den ✩ Tammy Robinson

Autor: Tammy Robinson
Originální název: Photos of you
Přeložila: Ivana Svobodová
Ilustrace na obálce: Kateřina Brabcová
Grafická úprava: Eva Hradiláková
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok a místo vydání: 2019, Praha
Vazba knihy: brožovaná
Počet stran: 328
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-271-2187-8

O knize:
Ava Greenová je mladá žena, která nemá lehký osud. V den svých 28. narozenin se dozví, že má rakovinu. Už dříve tuto zákeřnou nemoc měla, ale zdárně ji překonala. Jenže tentokrát se vrátila v plné síle. Doktor jí neurčitě sdělil, že jí zbývá přibližně jeden rok života. Ještě než jí plně dojde význam slov a celý svět se jí rozboří jako domeček z karet, jedna paní na lavičce v parku nemocnice, která trpí stejnou nemocí, jí poradila, aby si splnila svůj největší sen. A jaký že je její největší sen? Prožít tu nejlepší svatbu, mít nádherné svatební šaty, vzít si toho nejúžasnějšího chlapa, prožít báječný den se svými blízkými a hlavně vytvořit ty nejkrásnější vzpomínky. Jenže… Má to jeden háček. Žádný ženich na obzoru. Jak tedy svůj velký den pojme? A jaký vůbec bude její poslední rok? Plný lásky a krásných vzpomínek nebo plný strachu a bolesti…

Můj názor:
Knihu Poslední velký den mám doma už přes měsíc, ale až teď se mi naskytla příležitost ji přečíst. Už od začátku mi bylo jasné, že to bude velmi smutný příběh. Přesto jsem byla ochotná do toho jít a nechala si ji milou Bárou z Cosmopolis zaslat. A protože už jsem měla s autorkou Tammy Robinson tu čest, a sice s Normálně jiní, byla jsem zvědavá, jak si vedla tentokrát.
Láska nemá žádnou minulost ani budoucnost. Láska prostě je. 
Už při prvních stránkách se dovíme tu strašnou pravdu, a sice že má Ava rakovinu. Autorka to na nás vybalí hned na začátku a začne hrdinku trýznit bolestí, smutkem, strachem a otázkou „jak dlouho?“. Nedělala zbytečné cavyky, žádná omáčka, prostě hned na rovinu nás seznámila s Avinou situací a budoucností. Ani si nedokážu představit, jak těžké to pro takového člověka může být. Jak se chcete vypořádat s takovou zprávou? Pro jedince to musí být trýznivá muka. A přesně takové to bylo pro Avu.

Jenže Ava není na všechno sama. Má milující rodiče, kteří by za ni položili život. A ona pravda je pro ně snad ještě horší než pro samotnou Avu. Vždyť je to jejich jediné vymodlené dítě a teď o ni mají přijít? A pak tu má ještě dvě nejlepší kamarádky, které by pro ni také udělaly vše. A také že dělají. Když Ava pronese, že by se chtěla vdát, všichni na ni koukají, jakoby spadla z višně. Vdát? A za koho? Jenže pak je napadne, že by to mohli provést formou oslavy života a zároveň by se s ní rozloučili. Aby si všichni užili ten poslední den, kdy ještě Ava bude schopná čehokoli. A najednou se začne plánovat, řídit a shánět. Všichni chtějí pro Avu něco udělat, a pokud je toto její jediný sen, proč by jí jej nesplnili?

Amanda, jedna z jejích zvou kamarádek, je velmi impulzivní a nápaditá. Na internetu napíše o Avě jaká je skvělá ženská a že je smutné, že umírá. Dočkala se víc reakcí, než čekala a lidé s ní soucítí a začnou jí posílat dárky a nabízet různé věci, místa a peníze na ten poslední den. Nakonec pro jistý časopis začne psát články o sobě a redakce o ní napíše spoustu reportáží. Avu najednou zná celá země a všichni prožívají její život. 
Jestli chcete něco udělat, tak se dejte do toho. 
Může se to zdát kýčovité a nevhodné, i Ava to tak ze začátku vnímala. Jenže když jsem četla některé její postřehy ze života, najednou jsem to začala vnímat jinak a popravdě, v mnohém má pravdu. Jsou to takové ty životní pravdy, které mají nakopnout udělat věci, které neustále odkládáme. Abychom začali o sebe více dbát a vnímat sebe a své tělo jinak než doposud. A hlavně abychom prožívali každý den a každou volnou chvíli věnovali svým blízkým. Protože ve finále není důležitý tamten neskutečně drahý dárek, ale zážitek a vzpomínka na tamtu chvíli. Toto má ve skutečnosti větší hodnotu než cokoliv jiného. Autorka mi opět otevřela oči a vsadím se, že nejenom mě.

Nakonec Ava ještě zažije lásku v podobě Jamese a nechci prozrazovat, jak to celé dopadne. To ostatně víme už na začátku knihy. Ale to hezké, co bylo mezi tím. Obohacující, milé, veselé. To si musíme přečíst všichni sami a věřte mi, že je to velmi hezky napsané. Poutavé, čtivé a je až k nevíře, jak skvělý příběh se může napsat o tak nešťastném osudu.

Kniha byla předvídatelná, ale kupodivu to na ničem neubírá. Všichni víme, jak to dopadne, ale skutečný příběh se nachází uvnitř. Příběh plný lásky, porozumění, odvahy, ale i smutku, bolesti a ztráty. To je ovšem život a děje se tak i ve skutečnosti. Pokud jste citlivější povahy, doporučuji zásobit se hodně kapesníčky. A věřte, že ji budete mít přečtenou opravdu brzy. Tak pěkně se četla☺

Bodování:
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, které spadá pod nakladatelský dům Grada Publishing! Knihu si můžete zakoupit zde.

6 komentářů:

 1. Moc pěkná recenze! Poslední velký den už na mě doma čeká, tak jsem zvědavá :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Kniha je vážně moc pěkná. Smutná, ale pěkná :)

   Smazat
 2. To vypadá na smutnou knihu a tu teď rozhodně nepotřebuju. :/ Určitě to ale bude silná a čtivá knih.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chápu, ne vždy je na takovou knihu ta správná nálada. A ano, je velmi čtivá a hodně silná :)

   Smazat
 3. Krásně jsi to napsala... U téhle knihy jsme předvídatelnost nebrala jako mínus. Prostě čtenář už na začátku ví, do čeho jde. O to víc ho může překvapit a "zasáhnout" samotný autorčin počin v podobě Avy, která do celého smutného příběhu dává přímočarý nadhled.
  Myslím si, že tahle kniha mě hodně - hodně zasáhla, a že je možné, že se na konci roku objeví v mojí topce! :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) To já také ne. Už díky anotaci víš, jak to dopadne. Ale to, co se stalo před tím, bylo úžasné a krásné. A věřím, že spoustu lidí by "nakopla".
   To se nedivím, jedná se o opravdu silnou knihu :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)