pátek 20. září 2019

Recenze ✩ Ztracené příběhy ✩ John Flanagan

Autor: John Flanagan
Originální název: The Lost Stories
Přeložila: Zdena Tenklová
Autor obálky: Jan Patrik Krásný
Nakladatelství: Egmont
Rok a místo vydání: 2012, Praha
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 404
Zdroj: půjčeno
1. vydání
ISBN 978-80-252-2015-3

11. díl ze série Hraničářův učeň – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlých dílů!!

O knize:
Co se dělo s Gilanem, když Halt s Horácem odjeli zachránit Willa? Jak se stal Halt hraničářem a kdo ho učil? Jak se dostal do země Araluenu a co ho přesvědčilo, aby tu zůstal? Vyzná Horác Kasandře svou lásku? Toto a ještě mnohem víc se dočteme v této povídkové knize o hraničářích, kteří brání krále Duncana.

Můj názor:
Jedenáctý díl Hraničářova učně je povídkové vydání. Zprvu jsem byla překvapena, ale nakonec se to ukázalo jako skvělé řešení. Popravdě po Císaři a jiných předešlých dílech jsem pochybovala, že by John Flanagan napsal další skvělý díl, který by překypoval nápaditostí, lehkostí a svižností. To jsem se ovšem zmýlila. Pojďme se na to tedy podívat.
„Nechtěl bych být v tvojí kůži, až tě Foldar dostihne a pochopí, že jsi na něj vyzrál,“ poznamenal Douglas.
„To je součást plánu. Já chci, aby mě dostihl. Pak po něm nebudu muset pátrat a ušetřím si spoustu času.“
Baron Douglas při těch slovech vrtěl hlavou. „Raději ty, než já. Nerad bych se s ním setkal tváří v tvář, když je dopálený. Ty jeho oči stačí, aby člověku běhal mráz po zádech. Jsou studené a nehybné, jako hadí.“
Toto vydání obsahuje osm povídek s našimi přáteli plus předmluvu a povídku zvanou Fragment, která by se dala považovat za epilog. Všechny povídky jsou pohodové a některé i vtipné. S jistotou tedy můžu napsat, že mě autor navnadil k přečtení dalšího dílu a celý příběh o Haltovi, Willovi a jejich přátelích dostal nový náboj.

Námět je prostý. Po neskutečně dlouhých letech, tedy roku 1896, profesor Giles MacFarlane, řídí vykopávky zříceného hradu a tajně doufá, že se jedná o bájný hrad Redmont. Doba hraničářů už dávno skončila a nikdo nevěří, že skutečně existovali. Ale tento hrad by mohl být důkaz, že skutečně byli. Když však jako zázrakem najde truhlu, která po mnoho let schovávala svitky, je mu jasné, že objevil něco velmi cenného. A právě tyto svitky obsahují příběhy o našich přátelích.

Zažijeme spousty dobrodružství, úsměvných okamžiků, plno radosti, ale i nečekaných i čekaných situací a zvratů. Zjistíme, kdo byli Willovi skuteční rodiče. Podíváme se za Gilanem a zjistíme, co skutečně dělal, když Halt s Horácem jeli zachránit Willa do Skandie a kdo byla jeho skutečná láska. Napadlo někoho z vás, jak dlouho žijí hraničářští koně? I oni totiž stárnou. Dokážou se svými dvounohými příteli udržet krok? Těch námětů je opravdu veliká spousta a přiznám se, že nad některými jsem při četbě předešlých dílů nepřemýšlela, ale nad některými ano. A byla jsem potěšena, že se konečně dozvím pravdu.
„Potřebuju si odpočinout,“ naříkal muž. „Při jízdě se mi noha moc otřásá.“
„Ne,“ odsekl Halt. „Ty potřebuješ být zticha. Ale jestli máš pocit, že to nedokážeš, udělám něco, abys na tu svou nohu zapomněl.“
Voják na něj s obavou hleděl. Byl si docela jistý, že Halt mu nenabízí úlevu od bolesti.
„Co uděláš?“ zeptal se.
„Prostřelím ti tu druhou,“ sdělil mu Halt. „Tak se bolest rozdělí.“
Četla jsem hodně rozporuplné reakce na tento díl. Jedni jsou nadšeni a druzí zase moc ne. John Flanagan prý "vaří z vody" a měl nechat sérii být. V tom mají určitě pravdu, neboť všechny příběhy jsou napsané na základě otázek svých fanoušků. Ale jedná se o věc názoru. Pro mě to byl skvělý čtenářský zážitek, který mě opět navnadil, nadchl a vrátil do doby, kdy byl hraničářský svět pro mě jen pouhým mýtem a teprve jsem ho začala objevovat. A přestože jsou některé povídky opravdu krátké, přesně se trefil do mého čtenářského srdce, neboť si myslím, že právě předešlé díly by si zasloužily méně stránek. A víte co, v jednoduchosti je krása a tady by se dalo napsat, že v menším počtu stránek je krása. Protože tu dokázal napsat zápletku i na tak málo stránek. A to je pro mě cennější. I když s Haltem si mohl pohrát trochu více.

Jak jste už určitě poznali, tento díl se mi opravdu líbil. Doporučím ho všem nadšencům Hraničářova učně a už teď se těším na další díly ☺

Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)