středa 2. října 2019

Recenze ✩ Královská hraničářka ✩ John Flanagan

Autor: John Flanagan
Originální název: The Royal Ranger
Přeložila: Zdena Tenklová
Autor obálky: Jan Patrik Krásný
Nakladatelství: Egmont
Rok a místo vydání: 2014, Praha
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 456
Zdroj: půjčeno
1. vydání
ISBN 978-80-252-2834-0

12. díl ze série Hraničářův učeň – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlých dílů!!

O knize:
Osud si pro Willa nachystal těžkou zkoušku, kterou však není schopen překonat. Sžírá ho neustálá bolest a touha po pomstě. Skoro nic jiného nevnímá. Odmítá hraničářské povinnosti, i za cenu, že by byl vyloučen. Jeho přátelé jsou z něj nešťastní a neví si s ním rady. Jak mu mohou pomoci? S řešením přichází Halt: dají mu do učení učně, kterého bude muset vychovat v řádného a skvělého hraničáře. A Will tentokrát nemůže odmítnout. Problém je však to, že oním učněm není chlapec ale dívka. Jak se na to budou tvářit ostatní hraničáři? A bude vůbec ona dívka za něco stát? Po tvrdém výcviku své dovednosti bude muset prokázat v nelehkém úkolu, který dostanou od velitele hraničářského sboru. Jak se s ním Will a jeho učenka poperou?

Můj názor:
Po Ztracených příbězích jsem prostě nedokázala odolat a dále otálet a vrhla jsem se pro mě zatím poslední dostupný díl. Předešlý díl mě znovu naladil na tu správnou vlnu a plna očekávání jsem s nadšením otevřela Královskou hraničářku. A víte co? Udělala jsem dobře.
„Kávu?“ nabídl a rovnou začal nalévat voňavý nápoj do dívčiny misky.
„Já kávu nepiju,“ oznámila mu.
Willova obočí se překvapeně vyklenula. „Proč ne?“ zeptal se. „Kávu pije každý.“
Opět se vydáme za Willem a jeho přáteli, ale o několik let později, kdy se z dětí stali dospělí lidé a každý má nějakou úlohu. John Flanagan si bohužel nachystal bolestnou budoucnost, které jsem nechtěla věřit. Bohužel, stalo se.. Will prožil tragédii, z které se není schopen vzpamatovat a už vůbec nedbá na hraničářské povinnosti. Jeho jediný smysl života je pomsta.

Jeho přátelé jsou z Willa nešťastní, a tak přemýšlí, jak mu znovu dodat novou energii a aby se jeho rána aspoň trochu zacelila. Ona tragédie poznamenala všechny, ale Will je jediný, kdo potřebuje pomoct. Halt přijde se skvělým řešením, které mi bylo z pozvolného čtení zcela jasné. Will do učení přijme mladou dívku, která zboří mýtus, že hraničáři přece nemusí být jen muži. A co víc, má ji vytrénovat na skvělou hraničářku a Will nemůže odmítnout. Maddie, jak se dívka jmenuje, mu má znovu dodat sil a novou naději.

Zprvu to bylo těžké, protože Maddie není jen tak nějaká dívka a její chování by stálo za pár facek. I já občas cvakala zuby. Ale Will se toho ujal skvěle a Maddie časem zjistila, že se svou vzpurností nikam nedojde. Její výcvik je drsný, stejně jaký měl kdysi Will a někdy i úsměvný. A jak už to bývá, po nějakém čase dojde i na úkol, kde se Maddie má prokázat jako správná hraničářka, ale hlavně musí chytit zloděje.
„Zapamatuj si základní pravidlo: důvěřuj pláštěnce.“
Maddiina povaha mi byla zprvu protivná, však taky byla drzá holka, ale postupem času si mě začínala získávat. I ona pochopila, že bez práce nejsou koláče a pokud chce něčeho dosáhnout, musí proto něco udělat. Její začátky byly opravdu úsměvné, hlavně když poprvé Willovi chystala snídani nebo když si jela pro svého prvního koně. Později však musela prokázat, že je hraničářského řemesla hodna, a protože je první žena, vůbec to neměla jednoduché.

Celý ten výcvik mě vrátil zpět za Willem, kdy se on učil hraničářem a Halt byl jeho učitelem. Mnohé scény si byly podobné a přesto i jiné. Na jednu stranu si říkám, že je skvělé, jak se John Flanagan rozepsal a jak vytvořil nový a přesto stejný svět. Ale na tu druhou je to už ohrané. Proč jednoduše nenavázal na staré příběhy a případy, které řešili? Přesto Maddie vnesla nový vánek a celá kniha mě moc bavila. A ano, autor si otevřel nová vrátka a Maddie bude vládnout celému hraničářskému sboru. Avšak, bylo to potřeba?

Já vím, mé protichůdné reakce si protiřečí a ve výsledku jsem knize dala plný počet. Přece jen se mi to líbilo, četlo se to opravdu pěkně, svižně a dostalo to nový rozměr. Za sebe můžu napsat, že když se nebudu zaobírat zbytečnými otázkami, jedná se o opravdu povedený příběh a knihu můžu doporučit.

Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)