pátek 11. října 2019

Recenze ✩ Zdroj: Otevřete svou mysl, změňte si život ✩ Tara Swart

Autor: Tara Swart
Originální název: The Source
Přeložila: Eva Fuková
Obálka: Hana D. Benešová
Nakladatelství: Metafora
Rok a místo vydání: 2019, Praha
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 272
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7625-096-3

O knize:
Jaký je ten náš Zdroj? Jak vypnout autopilota? Jak změnit sebe samotné a tím pádem i svůj život, k lepšímu samozřejmě? Toto je jen začátek… Ve čtyřech krocích si projdete několik cvičení, pochopíte fungování mozku, najdete sebe samotné a naučíte se využít svůj potenciál. Naslouchat svou intuici a více ovládat své emoce. Díky psaním deníku si můžete utvořit jasnou představu, jakým člověkem jste a můžete tak přestavět nervové dráhy, abyste se stali jiným, úspěšnějším člověkem. Tato kniha Vám pomůže udělat ten první krok k lepšímu životu.

Můj názor:
Nakladatelství Metafora, které nově spadá pod nakladatelský dům Grada, minulý měsíc vydalo knihu Zdroj: Otevřete svou mysl, změňte si život. Na přebalu je napsáno, že navazuje na jinou knihu, a sice Tajemství od Rhondy Byrne, díky čemuž si mnozí mohou udělat jistou představu, jaká asi bude. Šárka Šilhartová právě z Grady mi knihu nabídla ke zrecenzování. Prvotně to byl pro mě šok a v podstatě celý den jsem nad tím přemýšlela. Přece jen je to zcela jiná literatura, než co běžně čtu a normálně bych o ni ani nezavadila. Ale rozhodla jsem se to zkusit.
„Zásadní životní příležitosti okolo nás prochází každý den a teď můžeme trénovat naši mysl, aby se jich chopila.“ 
Knihu napsala doktorka Tara Swart, neurovědkyně, která pomáhá lidem pochopit sebe samotné a vydat se jiným, lepším směrem a změnit tím tak svůj život. Tara je velmi úspěšná, a tak se rozhodla napsat knihu, která může pomoci i lidem, kteří za ní nezajdou s radou.

Zdroj se skládá ze čtyř částí, každá část pak obsahuje několik kapitol. Dohromady jich tu najdeme šestnáct. Každá kapitola začíná citátem někoho slavného, díky kterému se pak naladíme na tu správnou vlnu. Tyto citáty byly vybrány cíleně a perfektně doplňují Tařin výklad. A co v knize najdeme? Ne jen že nám plně vysvětlí, proč bychom měli se sebou něco dělat, pokud jsme nešťastní, ale skvěle nám předestře, jak to udělat. Nastíní nám celkový průběh, vysvětlí některé termíny, popíše různá cvičení a dokonce uvedla několik příkladů. Tyto příklady jsou buď její osobní, nebo z jejího pracovního života, kdy někteří její klienti dokázali změnit svůj život. Ale také různé výzkumy, které vědci prováděli v rámci neurovědy a funkci mozku. A nemůžu jinak, než nenapsat, že některé uvedené příklady či výzkumy byly opravdu zajímavé.

Zprvu jsem měla obavy, jak se mi bude kniha číst a zda ji dotáhnu až do konce. To bylo ovšem zbytečné, neboť Tara vše vysvětlila jednoduše a polopatě, takže vše pochopí i laik. Samozřejmě nezapomněla vysvětlit fungování mozku, najdeme zde i názorné obrázky.

Už na začátku knihy nás nabádá, abychom si udělali nástěnku činů z obrázků, které nám pomůžou vizualizovat si život, jaký bychom si přáli a do speciálního deníku si zapsali všechny myšlenky, které nás napadnou. Já nic takového nedělala, ale v duchu mě napadala spousta věcí, co by tam asi bylo. Musím se přiznat, že v něčem mě přesvědčila a ráda bych svůj život posunula trošku jiným směrem. Na spoustu věcí se teď dívám trochu jinak a vím, že všechno je v hlavě a víte co, bez práce nejsou koláče. Takže bych konečně mohla přestat snít a začít běhat. Nebo se přestat bát, ale začít riskovat. Protože neúspěch nás velmi brzdí a i ten přece patří k lepšímu životu. Také mně zaujaly některá cvičení, která bych ráda zkusila a dokonce začínám s jógou. Ano, přesně tak na mě Tara zapůsobila.

Nakonec jsem ráda, že jsem si Zdroj přečetla, neboť mě opravdu posunul. Stačí i jeden neúspěch nebo zlá řeč a člověk se může zablokovat a nakonec žije nešťastný život. Důležité je se odblokovat a začít si věřit. Protože hodně je v mozku a s řádnou péčí se dokážou divy.

Knihu bych doporučila všem, kteří ustrnuli v mrtvém bodě a nevědí co dál. Určitě jim pomůže nabýt nové síly a přehodnotit své cíle a třeba si splnit svůj sen. Protože snít je hezké, ale prožívat ho, je něco úžasného ☺

Bodování: 
Za recenzní výtisk děkuji Nakladatelskému domu Grada! Knihu si můžete zakoupit zde.

10 komentářů:

 1. První pohled, přečtení názvu a násldné přečtení recenze mě utvrdilo v tom, že je kniha nečím, co bych si rozhodně měla přečíst. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že tě kniha nadchla. Je plna energie a nadšení, mě rozhodně přesvědčila. A skvělé je, že si v ní můžeš nalistovat jakoukoli stránku, jakýkoli úsek, aniž by jsi byla předem o něco ochuzena :)

   Smazat
 2. Já jsem se té knihy celkem bála a přesně jako ty jsem přemýšlela, zda do ní jít nebo ne, nakonec jsem ji odmítla. Možná to byla chyba, kdoví, ale recenze mě celkem navnadila. Na druhou stranu, když chci změnit život, můžu se o to pokusit sama, bez pomocí knihy :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já zrovna prošla těžkým obdobím a ještě pořád vnímám menší dozvuky.. :( Takže možná i proto jsem si řekla, že to zkusím a rozhodně tím nic neztratím (maximálně tak čas). Ale nakonec jsem za to ráda, protože mě tak trochu nakopla. A ano, máš pravdu. Já říkávala, že takové knihy jsou naprosto zbytečné a když něco chceš, tak pro to musíš něco udělat a nevzdychat, že život je nespravedlivej. A žádnou jinou číst ani nebudu :D Jen se mi prostě trefila do nálady a autorka mě o některých věcech přesvědčila. Teď jen musím vypnout autopilota :D

   Smazat
 3. Knihu pomalu čtu, asi bych jí nedala na jeden zátah. Ale souhlasím s tvou recenzí :-) Psychicky jsem na tom teď ne úplně dobře, a snad mi trochu Zdroj pomůže :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já ji také nedala na jeden zátah, ale přesto byla vcelku rychle přečtená. Osobně si myslím, že díky téhle knize si pak člověk lépe utřídí myšlenky (pokud je na pokraji sil) a opravdu ve svém životě něco změní. Budu zvědavá na tvůj dojem :)

   Smazat
 4. Občas mám chvíle, kdy se mi zdá jestli enstojím na mrtvém bodě a jestli by nebylo lepší mít jiné cíle :D Takže tohle může být vážně zajímavé čtení :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten pocit jsem jednu dobe měla neustále. Neuteklo mi něco? Nezasekla jsem se? Ale ne, všechno je jen v mé hlavě, ale je skvělé si to uvědomit :) Je to opravdu zajímavé čtení, takže tahle kniha určitě neuškodí :)

   Smazat
 5. Ty jo, tak se zamýšlím nad tím, zda nebyla chyba knihu odmítnout, přesně jako ty jsme se bála toho, jaká bude na čtení, a zda bych jí vůbec dočetla. Ale dle toho co píšeš, to asi nebylo, tak "vědecké" jak jsem se obávla. A evidentně ti kniha pomohla se svým rozvojem - což bych asi také dosti uvítala.
  No což... Stejně bych teď na ni neměla čas. Třeba jindy! :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak jsem psala, já nad ní přemýšlela celý den. Na jednu stranu mě lákala, na tu druhou jsem měla obavy. A upřímně, kdyby měla o několik stran víc, tak ji odmítnu. Ale kupodivu se četla sama. Já na ni také neměla zrovna moc čas, ale něco mě k ní táhlo. Třeba jindy ;)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)