čtvrtek 7. listopadu 2019

Recenze ✩ Jako Bonnie a Clyde ✩ Terry Shaft

Autor: Terry Shaft
Obálka: Ondřej Mikulecký
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok a místo vydání: 2019, Praha
Vazba knihy: brožovaná
Počet stran: 376
Doporučená prodejní cena: 349,- Kč
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-0863-3

O knize:
Bonnie je jiná než všichni ostatní v jejím okolí. Neví, co jsou city, neví, jak se v kterých situacích zachovat. A co víc, v její hlavě se ukrývá tichý hlásek, který jí podlézavě napovídá a vnucuje své pohnutky a touhy. Bonnie se to snaží úspěšně tajit a nevnímat a hlavně se snaží zapadnout mezi ostatní podprůměrné bytosti. Když však pozná muže, který si říká Clyde, její život se rázem změní. Poddá se svému vnitřnímu hlasu a Clydea hodlá následovat. Je to však rozumné? Jak se zdá, tak Clyde je dokonalý psychopat, který nezná meze, hranice, svědomí. Co všechno se může stát během jednoho rozhodnutí, během jedné chvíle?

Můj názor:
S Terry Shaft jsem se seznámila předloni s její prvotinou Krycí jméno E 219. Příběh byl zcela jiný, než jaký jsem dosud četla a zajímavý. Byla jsem tedy zvědavá na další autorčin počin, jakým směrem se vydá a zda se spisovatelsky rozvine. A tak není divu, že když mi Bára z nakladatelství Cosmopolis nabídla knihu Jako Bonnie a Clyde, neváhala jsem ani minutu. Jaká tedy byla?
Během chvíle se může všechno změnit
Kniha je rozdělena na tři části a obsahuje 29 kapitol plus epilog. Hned při prvních stránkách jsem byla doslova vtáhnuta do děje. Clyde si pro Bonnie nachystal bonbonek, který vše odstartoval, a já s napětím očekávala, co udělá. I přesto, že jsem to stejně věděla, přece jen se jedná o dva psychopaty, že.. Poté jsem byla zmatená a musela jsem listovat v knize, zda se nejedná o tiskovou chybu. Druhá část se totiž ocitla před tou první, takže se v polovině příběhu ocitneme v nedávné minulosti, kdy se dozvíme, co všechno předcházelo onomu bonbonku a následným událostem. A ano, byl to skvělý tah!

Jenže po neskutečném nadšení přišlo zklamání. Děj začal být rozvleklý a hlavní hrdinka nesympatická. Některé její eskapády mi prostě nešly na rozum. Na druhou stranu se mi líbily rozmluvy s jejím zlým já. Pomaloučku polehoučku ji dostávala na svou stranu a osobnost psychopata byla skvěle rozpracována. Bonnie bojovala sama se sebou a nevěděla, jak se má zachovat. Být hodná nebo zlá. A právě v tuto část je její rozpolcenost téměř hmatatelná. K tomu její nejlepší kamarádka Ségra tuší, že je něco špatně a udělá vše pro to, aby zjistila, o co tady jde. Bonnie si je toho vědoma, musí mlžit a zastírat. A hlavně, jak chcete někomu přiznat, že máte v hlavě někoho dalšího, zlého, který vás ponouká ve špatnost a sblížení s Clydem? On sám, samotná jeho osobnost, je ztělesněním zla a pro vnímavou Ségru je zlosyn. Čeho všeho je schopna, aby Bonnie ochránila? A neměla by se začít bát, pokud je opravdu zlý, jak si myslí?

Clyde je vyšinutý od samého počátku. Nějak jsem nepochopila, jak na Bonnie přišel a co ho vedlo k jejímu kontaktování. A to bylo takové… Drzé. Troufalé. Přesto jeho minulost byla zajímavá, jen to mohlo být více rozepsané. Protože situaci, která ho změnila, nám autorka prozradí. Ale jaké byly jeho nejniternější myšlenky? Byl to okamžitý impuls, bojoval sám se sebou nebo poslouchal vnitřní hlas? To jsou otázky, na které odpovědi bohužel nedostanu. Ještě poznamenám, že jeho trofeje jsou vskutku zajímavé a neobvyklé.

Po přečtení první části nastalo další listování. Na úplném začátku se nachází část, kterou jsem si prostě musela přečíst znovu. Díky přehozeným částem jsem pozapomněla, co že se v oné části vyskytovalo a věřte, že až napodruhé vše do sebe perfektně zapadlo. Nakonec jsem očekávala překvapivý závěr. Měla jsem jasnou představu, jak to celé dopadne (neustále jsem si říkala, že někde bude háček), ale nakonec se tak nekonalo a svým způsobem mě autorka překvapila. Myslela jsem totiž, že se bude konat něco ve stylu Bonnie a Clydea. To se sice opravdu dělo, ale jiným způsobem…

Když to shrnu, jedná se o zajímavý příběh, který má skvělý námět, ale mohl být lépe propracován. A kdyby se nejednalo o young adult, byl by to skvělý thriller. Autorka se svým způsobem posunula vpřed, zkusila si jiný žánr a ukázala, že psát umí. Věřím, že jednoho dne z ní bude skvělá spisovatelka, ale ona cesta je ještě dlouhá.

 Bodování:
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, které spadá pod nakladatelský dům Grada Publishing! Knihu si můžete zakoupit zde.

6 komentářů:

 1. Podle názvu zajímavé, podle tvé recenze už tolik ne. Nejspíš si nechám ujít. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rozhodně nechci nikoho odradit. A myslím, že kdyby mi bylo o deset let méně, tak bych na ni měla určitě jiný pohled :)

   Smazat
 2. Knihu jsem zrovna viděla v knihovně a uvažovala jestli ji popadnout nebo ne :) nakonec jsem ji tam nechala :) Po tvé recenzi stále přemýšlím, jestli se do ní vůbec pouštět :) Nezní to špatně ale ani zároveň nijak extra úžasně, tak uvidíme :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To ano, je to takový průměr. Ale jak jsem psala Mellory, kdyby mi bylo o něco méně, tak se mi určitě líbila více. Označila bych ji za klasickou YA, která je tak trochu morbidní, ale hlavní hrdinka je zároveň puberťačka. Už z jejích myšlenek je to patrné.

   Smazat
 3. Nad knihou jsem váhala, zda si o ní Báře nenapsat, ale nakonec jsem zvolila knihu Láskohledači. Což také nebyla úplně nejlepší volba, alespoň pro mě ne (recenze již dnes u mě na blogu)...
  Po tvé recenzi vím, že tahle by byla už tuplem chyba - pro mne. :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To asi ano. Myslím, že tobě by se také moc nezamlouvala. Ale zase jsem našla nějaké kladné ohlasy, tak třeba jsem jen neměla náladu..

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)