neděle 15. prosince 2019

Recenze ✩ Někdy je hezké, že mě miluješ ✩ Marie Vareille

Autor: Marie Vareille
Originální název: Je peux très bien me passer de toi
Přeložila: Hana Davidová
Nakladatelství: Metafora; edice 7lásky (svazek 4)
Rok a místo vydání: 2019, Praha
Vazba knihy: brožovaná
Počet stran: 304
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7625-068-0

O knize:
Jsou úspěšné v práci, je jim téměř třicet a obě jsou bez dětí, manžela či přítele. Chloé je žena, která ví, co chce. Ale Guillaume, její bývalý, je zadaný, ba co víc, bude se ženit s jinou ženou. A Chloé je do něj pořád zamilovaná až po uši a vždy mu velmi ráda podlehne, ač jí její rozum v pozadí říká, že je to hloupost. Naproti tomu Constance je už několik měsíců bez muže, sexu, nápadníka. Myslí si, že je ošklivá, je stydlivá a miluje Jane Austenovou.

Jak se tyto dvě nesourodé přítelkyně seznámily? Co je spojuje? Chloé má dávný sen, který by jednou ráda splnila. A Constance by zase ráda odcestovala. Co je ovšem drží v domovské Paříži? Proč si své sny nesplní? Když uzavřou dohodu, kdy se každá stane tak trochu tou druhou, rozjede se kolotoč událostí, který je nemilosrdně vyvrhne vycucané a psychicky nestabilní. Ustojí to jejich přátelství?

Můj názor:
Jako druhou knihu od Šárky Šilhartové, která zastupuje nakladatelství Grada, jsem si vybrala román Někdy je hezké, že mě miluješ. Už jen její obálka mě zaujala, svou nápaditostí a lehkostí. A jako bonus byl kratičký dovětek na přední straně knihy: Humorný román o dvou třicátnicích ve stylu Bridget Jonesové. Co víc bych si mohla přát?
Od této chvíle beru život do svých rukou.
Román se skládá z mnoha kapitol, které však nejsou očíslované. To ovšem není na vadu. A jak podtitulek prozrazuje, hlavní hrdinky tu máme hned dvě. Chloé a Constance. Ta nám své poznatky ze života předkládá formou deníku a musím poznamenat, že je to opravdu povedené.

Jako první se seznámíme s Constance. Její život je v podstatě smutný, neboť nejen že nemá přítele, natožpak nějaký příležitostný milostný život, ale ještě ke všemu se utápí tak trochu ve smutku a čeká na svého pana Darcyho. Jenže on nikde.

Chloé je naopak žena na roztrhání. Už je to dva roky, co se nemůže oprostit od svého bývalého přítele a neustále vyhledává jeho přítomnost. Beznadějně se do něj zamilovala a nedokáže přestat, i přesto, že se za nějaký čas ožení s jinou ženou. Každou chvíli je někde v baru a využije nejednoho muže, ale Guillaume je jen jeden.

Když se obě přítelkyně po jednom nešťastném dni sejdou u Constance doma, sjednají dohodu: Constance se běhen půl roku vyspí s prvním mužem, který jí přeběhne přes cestu a Chloé naopak bude celého půl roku abstinovat, tedy No Sex Land. Zdá se to jednoduché, ale pro obě je to velmi těžké, něco nepředstavitelného, a zatímco se Constance rozhodne zapracovat na svém vzhledu a chování a zapíše se do kurzu svádění, Chloé odjede na venkov, kde nikoho nezná a pokusí se splnit jeden svůj dětský sen.
Samota, to je nebezpečná věc, člověk musí umět vyjít s ostatními, musí druhé potřebovat, v tom je teprve štěstí.
Obě postavy mi byly velmi sympatické. Některé jejich situace byly úsměvné a opravdu jsem se pobavila a odpočinula si. Jen jsem nechápala Chloin postoj ke Guillaumovi. Ano, byla do něj zamilovaná, ale proč se nedokázala posunout dál? Vždyť se měl ženit a jeho postoj k ní byl vyloženě čiré zneužívání. Štvalo mě, že to neviděla. K tomu všemu tu ale byl skvěle popsán její vztah k babičce. Tu milovala nadevše a její povzbuzení bylo všeříkající a Chloé jen musela najít onu správnou cestu. Jenže těch špatných cest bylo v jejím životě více než dost.

Celá dohoda vyvrcholí na jedné společenské akci, kdy jedna jako druhá udělá věc, za kterou se pak bude velmi stydět. A zatímco u jedné je vyústění příběhu zcela jasné, u té druhé jsem tápala do poslední chvíle. Je to sice lehce předvídatelný román, který by měl pohladit po duši, ale opravdu jsem netušila, jak to s jednou z postav dopadne, a věřte, že jsem závěrem kulila oči. Opravdové překvapení.

Bridget Jones mám ráda, toto bylo ale lepší, propracovanější a čitelnější. No, Bridget mi to připomínal jen deník, který si Constance psala. Ale jinak jsem si příběh opravdu užila. Četlo se to velmi lehce a svižně a je to ideální kniha k relaxaci, pobavení nebo třeba k vodě.

Bodování:

Za recenzní výtisk děkuji Nakladatelskému domu Grada! Knihu si můžete zakoupit zde.

2 komentáře:

  1. Moc pěkná recenze. :) Mě kniha také zaujala, takže jsem ráda, že se ti líbí. :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji, kniha se mi opravdu líbila. Milá, veselá a prostě mě tak nějak zahřála u srdíčka :)

      Vymazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)