středa 4. prosince 2019

Recenze ✩ V temnu ✩ Lina Bengtsdotter

Autor: Lina Bengtsdotter
Originální název: Francesca
Přeložila: Lucie Podhorná
Obálka: Vojtěch Kočí
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok a místo vydání: 2019, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 384
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-271-0857-2

2. díl ze série Charlie Lagerová - zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlého dílu!!

O knize:
Charlie Lagerová je po nedávné návštěvě svého rodiště psychicky vyšťavená a neustále si klade otázky, kdo vlastně je a jaké další tajemství před ní její máma Betty tajila. A díky průšvihu, který vyvedla, začala chodit na sezení, aby si to všechno srovnala v hlavě. K tomu všemu je uprostřed těžkého případu a neví kudy kam. Náhodou však potká Johana Ro a po přečtení jeho článku o záhadném zmizení Francesky Mildové, je rozhodnuta vše hodit za hlavu a vydá se znovu do Gullspångu.

Francesca Mildová žila před dvaceti lety. Na tehdejší dobu byla jiná, trošku výstřední, ale svá. A už od dětství jí nikdo nevěřil, protože prostě pokaždé lhala. Když však její nejlepší přítel ze školy Paul najednou zemřel, všichni řekli, že spáchal sebevraždu. Francesca byla však jediná, kdo Paula doopravdy znal a věděla, že ho někdo zabil. Rozhodla se na vlastní pěst dokázat, kdo ho zabil, vždyť je to tak jednoduché. Ale také velmi nebezpečné…

Kam se tedy před dvaceti lety Francesca poděla? Zmizela nebo jí někdo ublížil? A jaké další tajemství schovávala Betty? Přijde na něco dalšího Charlie? A jak se vyvine její osobní život?

Můj názor:
Je to už rok, co nakladatelství Cosmopolis vydalo první díl Na okraji, v originále Annabelle, s Charlie Lagerovou. S očekáváním jsem vyhlížela díl druhý a ejhle, kniha V temnu je tady. Sáhla jsem po ní téměř okamžitě, neboť byla velmi očekávaná. Tak jak se mi líbila?
Pravdu, pomyslela jsem si. Chci říct jen pravdu.
S Charlie se opět ponoříme do vzpomínek jejího dětství, za její mámou Betty do vesnice Gullspång. Také se zde vrhneme do minulosti, za Francescou. Ta nám své pocity ještě sdělí formou deníku, který pojmenovala "Mezery v čase". Takže dějová linka je promyšlena do puntíku.

Charlie to do Gullspångu táhne, to je jasné. Neustále přemítá, co by kdyby. Její osobní život je na pokraji sil a práce je pro ni vším. Navíc začala chodit na terapie, které jí byly doporučeny jejím šéfem. K tomu všemu si přečte Johanův článek o Francesce, která kdysi záhadně zmizela. Ta žila se svou rodinou na nedaleké usedlosti v blízkosti Gullspångu. A když se její dávná přítelkyně z dětství Susanne ocitne v nesnázích, je rozhodnuta vše hodit za hlavu. A s Johanem po boku začne pátrat po záhadě jménem Francesca. Jenže ne všichni jsou z její přítomnosti a pátrání nadšení. Nejen že je celý případ protkán tajemstvím, ale ještě zjistí, že je to celé nebezpečné. Vždyť by jim mohl někdo ublížit… Co skrývají obyvatelé Gullspångu? A co na to Francesčina rodina?

Když to shrnu, tak příběh byl znamenitý, zápletka skvělá a hlavní hrdinka mi přirostla k srdci, stejně tak městečko Gullspång. Chtěla jsem vědět, jaká byla Betty, jaké bylo její tajemství a co pohledávala na statku Gudhammar. Hltala jsem každou vzpomínku na ni.
Kdybych brala štěstí jako ten bublající, lechtivý, opojný pocit, tak si myslím, že to je stav, ve kterém nejsme schopní setrvat příliš dlouho. Pro mě je štěstí hlavně to, že necítím úzkost. Myslím, že ten pocit oceňuju víc než spousta jiných lidí. Pro mě je štěstí život bez úzkosti.
Také byl velmi zajímavý Francesčin osud. Její nejlepší kamarád spáchal sebevraždu a ona tomu nechtěla věřit. Znala vraha, ale pro její zvláštní povahu jí nikdo nevěřil. Co všechno se jí honilo hlavou a kam až byla schopná zajít, jen aby vraha usvědčila? A jak moc byla jiná, než všichni ostatní? Proč jí nikdo nevěřil? Proč byla nepochopená? Soucítila jsem s ní a chápala její samotu a nespravedlnost, kterou pociťovala. Tajemství její rodiny bylo prohnilé a v podstatě už v polovině knihy jsem je začínala tušit. A když Charlie došlo, co se s Francescou asi stalo, v tu chvíli jsem to věděla taky.

V temnu byla vážně povedená kniha, která se četla sama, stránky ubývaly. Propletenost obou žen byla zajímavá. Jen kdyby konec nebyl tak předvídatelný, za to také srážím jednu hvězdičku. Jinak nemám co vytknout, opravdu jsem se u knihy bavila. A už teď se těším na další případ s Charlie Lagerovou. Co si pro nás autorka Lina Bengtsdotter přichystá a jaké tajemství vesnička Gullspång ještě skrývá?

Bodování:
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, které spadá pod nakladatelský dům Grada Publishing! Knihu si můžete zakoupit zde.

4 komentáře:

 1. Nečetla jsem první díl, tak jsem nepokukovala ani po tomhle. Ale je fajn, že se ti kniha líbila.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. První díl byl lepší. Tajemnější, napínavější a asi jsem u téhle měla větší očekávání. Ale i tak se mi líbila :)

   Vymazat
 2. Moc pěkná recenze. :) i když mě osobně knihy příliš nezaujala.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Nevadí, však každého zaujme něco jiného ;)

   Vymazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)